بیماری شانه منجمد (frozen shoulder) باعث درد و خشکی مفصل شانه می شود. به مرور زمان این بیماری باعث محدودیت حرکت شانه میشود. معمولا حدود ذو درصد افراد مخصوصا در زمان بین 40 تا 60 سال دچار این بیماری می شوند. اما قبل از توضیح درباره این بیماری باید با آناتومی شانه آشنا شوید. در این مقاله دکتر کوشان درباره علت و درمان شانه منجمد اطلاعات کاملی را در اختیار شما عزیزان قرار خواهند داد.

 

شانه منجمد

شانه منجمد چیست؟

شانه یک مفصل به شکل گوی و کاسه است. این مفصل از سه استخوان تشکیل شده: سر استخوان بازو، استخوان کتف و استخوان ترقوه. سر استخوان بازو در حفره کاسه مانند استخوان کتف قرار می گیرد. دور این دو را یک بافت فیبری به نام کپسول مفصل احاطه کرده است. در این بیماری کسپول مفصل صفت و ضخیم می گردد. و بافت چسبنده گسترش پیدا میکند.

دو نوع بیماری شانه منجمد وجود دارد. نوع اولیه و نوع ثانویه. در نوع اولیه این خاصی داخل شانه وجود ندارد. پارگی تاندون شانه، پارگی کپسول شانه و مشکلاتی از این قبیل در شانه وجود ندارد. در این موارد، بهبودی در 24 ماه اتفاق می افتد. البته لازم به ذکر است که بهبودی به شکل کامل اتفاق نمی افتد. معمولا هفتاد تا هشتاد درصد بهبودی پس از دوره درمان شکل خواهد گرفت.
اما نوع ثانویه بیماری شانه منجمد به خاطر مشکل دیگری در شانه ایجاد می شود. آسیب های کپسول شانه، پارگی های تاندون و یا آرتروز شانه در صورتی که درمان نشوند میتواند باعث به وجود آمدن بیماری شانه منجمد شود. اگر آسیبی باعث شانه یخ زده شود، برای درمان حتما نیاز به جراحی وجود دارد. چرا که باید مشکلی که باعث شانه منجمد شده، به طور کامل حل شود تا شانه منجمد به طور کامل درمان شود.

علائم شانه منجمد

علامت اصلی بیماری شانه منجمد  عدم توانایی در حرکت شانه است. معمولا در صورت ابتلا به این بیماری بیمار دچار درد زیادی خواهد شد. به گونه ای که نمیتواند بدون درد شانه خود را حرکت دهد. پیشروی مبتلایان به شانه منجمد تا جایی خواهد بود که بیمار نمیتواند دست خود را حرکت دهد. و یا این حرکت بسیار محدود خواهد شد.  شانه منجمد سه مرحله دارد:

 • مرحله اول: خشک شدگی یا freezing: در این مرحله شانه به مرور به صورت افزایش بافنده دچار درد می شود. سپس دامنه ی جرکتی به مرور کاهش می یابد. این مرحله 6 تا 9 ماه طول میکشد.
 • مرحله دوم: انجماد (frozen): در این مرحله درد بهتر می شود. اما خشکی و محدودیت حرکتی باقی می ماند. این مرحله 4 تا 6 ماه طول میکشد. فعالیت های روزمره در این مرحله به شدت مختل می شود.
 • مرحله سوم: آب شدگی(thawing): به مرور درد شانه بهبود می یابد. اما برگشت به حالت نرمال گاها تا دو سال طول میکشد.

علت بیماری شانه یخ زده

علت های این بیماری شناخته شده نیست. ولی موارد زیر ریسک این بیماری را بیشتر میکند.

 • بیماری دیابت (قند خون) که حدود 10% تا 20 % افراد مبتلا به این بیناری دچار ا این مشکل میشوند
 • بیماری کم کاری تیروئید.
 • پارکینسون
 • بیماری های قلبی
 • بی حرکتی شانه

درمان غیر جراحی شانه منجمد

حدود 90% افزاد با درمان های غیر جراحی بعد از مدتی طولانی حالت نرمال اولیه را بدست می آورند. در روش های غیرجراحی، پزشک داروهای ضدالتهاب را به بیماران توصیه میکند. با توجه به شرایط بیمار ممکن است پزشک متخصص از تزریق استروئید به داخل مفصل استفاده کند. این روش یکی از روش های رایج برای درمان است. از دیگر مواردی که ممکن است با توجه به شرایط بیمار، پزشک توصیح کند، فیزیوتراپی است. فیزیوتراپی شامل حرکات کششی، استفاده از کیسه یخ، یا استفاده از کیسه ی آب گرم است. توجه داشته باشید که درمان غیرجراحی تنها در صورتی میتواند تاثیرگذار باشد، که دلایلی غیر از آسیب یا بیماری های شانه موجب شانه منجمد شده باشد. یعنی نوع اولیه شانه یخ زده با درمان غیرجراحی قابل درمان است. در این بخش تعدادی از حرکات کششی که به بیماران توصیه می شود را به شما نشان خواهیم داد.

حرکت کششی

کنار در ایستاده و آرنج تا 90 درجه خم می شود. در مرحله بعدی کنار در را بگیرید و بدن را به سمت خارج بچرخانید. مدت 30 ثانیه در این وضعیت بدن خود را نگه دارید.

درمان شانه منجمد
شانه منجمد

خم کردن شانه در حالت خوابیده

برای انجام این ورزش به پشت بخوابید. سپس با دست سمت مقابل دست مبتلا را به عقب بکشید. پانزده دقیقه در این وضعیت بمانید.

کشش بازو به سمت مخالف بدن

در این تمرین همانطور که در شکل مقابل مشاهده می کنید، یک بازو توسط بازوی مقابل به سمت مقابل بدن کشیده شده و به مدت 30 ثانیه نگهداشته می شود.

فیزیوتراپی شانه منجمد

جراحی شانه منجمد

همانطور که در توضیح شانه منجمد گفته شد، اگر بیمار دچار نوع ثانویه شانه منجمد باشد، برای درمان نیاز به جراحی خواهد داشت. چرا که باید آسیب شانه ابتدا برطرف شود. این آسیب میتواند شامل پارگی تاندون شانه، آرتروز شانه و یا پارگی کپسول باشد. اگر این بیماری ها درمان نشوند، موجب شانه منجمد خواهند شد. درمان شانه منجمد در چنین حالتی نیاز به درمان کامل آسیب شانه دارد. درمان های غیرجراحی در چنین مواردی نمیتواند پاسخگو باشد. جراحی شانه، خود به دو دسته مختلف تقسیم می شود. معمولا این دو روش همزمان و با هم انجام میگیرد.

 • دست کاری و حرکت شانه زیر بیهوشی(manipulation): به این روش چسبندگی ها آزا می گردد.
 • آرتروسکوپی شانه: در این روش به وسیله یک برش کوچک روی شانه ایجاد می شود. سپس دوربین کوچکی به داخل مفصل شانه فرستاده میشود. پزشک با مشاهده وضعیت شانه محل چسبندگی آزاد می کند. اطلاعات بیشتر درباره آرتروسکوپی شانه

اگر نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، لطفا سوال خود را در کامنت بنویسید. و یا با مطب تماس بگیرید:

 

16 دیدگاه. Leave new

 • سلام من حدود ۴ ماه پیش دچار کشیدگی تاندون دست راست شدم بعد از ۱۸ جلسه فیزیوتراپی فقطچند روزبهتر بودم و مچ درد هم اضافه شد بهم به دکترهای متعدد مراجعه کردم تشخیص همه سلامت مفاصل و التهاب شانه بود که تشخیصاب درمانی دادند نوار عصب عضله هم نرمال بود اما حالا شانه چپ هم درد میکند. الگوی خواب رو سعی کردم تغییر دهم ولی همچنان درد دارم و درد مانع کارکردنم که طراحی است شده ایا تزریق کورتونموثر است؟

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   اسفند 21, 1397 3:54 ب.ظ

   با سلام.اگر بتونين ام ار اي رو ارسال كنين دقيق تر ميتونم جواب بدم.در هر حال تزريق باعث كاهش درد ميشه
   شماره تلگرام ۰۹۰۳۴۵۶۲۲۷۴

   پاسخ
 • صدیقه لطفی
  تیر 6, 1398 8:29 ب.ظ

  سلام.
  الن به مدت دوماه است که درد شانه سمت راست دارم. دکتر طب فیزیکی و متخصص اعصاب رفتم. اولی ده جلسه فیزیو تراپی تجویز کرد که با ادامه دادن آن دردها بیشتر شد. با مطالعه مطالب این درگاه متوجه شدم که علاءم فروزن شولدر را دارم. حرکت دستام داره کمتر میش با مسکن هایی مانند سلبرکس و گاماپنتین کمی درد را کنترل می کنم.
  هنوز ام آر آی نکردم. لطفا بفرمایید چکار کنم؟ سپاس

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   تیر 14, 1398 9:51 ب.ظ

   با سلام.حتما نیاز به ام ار ای هست.با توجه به ام ار ای،درمان متفاوته
   ارسال فایل ۰۹۰۳۴۵۶۲۲۷۴

   پاسخ
 • دکتر من شانه م سالمه سالمه اما وقتی حرکت سریعی انجام میدم احساس میکنم یهو ی چیزی تو شانه م قفل میکنه بعد ده دقیقه م خوب میشم دلیلش چیه؟

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   اردیبهشت 2, 1399 2:07 ب.ظ

   اسیب قسمت بالایی کپسول دارین.توصیه ام به ام ار ای هست

   پاسخ
   • سلام. مبتلا به شانه یخ زده هستم. بوسیله کاردرمانی دامنه حرکتی دستم درست شده اما بعد از از ده روز توقف فیزیوتراپی مجددا عضلات کتفم گرفته است درحالی که تمرینات ورزشی را انجام می‌دهم. لطفا راهنمایی کنید

    پاسخ
 • عکس ام ار ایم ارسال کردم درس اثر ضربه هم ایطوری شدم

  پاسخ
 • محمد مغازه ای
  مرداد 7, 1399 10:16 ق.ظ

  اقای دکتر سلام من حدود 6 ماه است که از درد شانه چپ رنج میبرم در 1.5 ماه پیش به یکی از همکاران شما مراجعه کردم با یکسری حرکت از جمله دست به بالای سر و حرکات چرخشی دست که بدون درد توانستم و فقط شبها هنگام خواب به شانه چپ و دست چپ را به پشت کمر بردن و تی شرت را پایین کشیدن درد ناک است اقای دکتر با عکسی ساده از شانه فرمودند که تورم کپسول شانه دارم با یکسری ورزش و دارو و 10 جلسه فیزیو تراپی کمی بهتر شده ولی هنوز درد در حالات ذکر شده را دارم لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

  پاسخ
 • محمد مغازه ای
  مرداد 11, 1399 9:02 ب.ظ

  اقای دکتر سلام

  پاسخ
 • سلام من چند سال قبل با احساس درد در ناحیه شانه از خواب بیدار شدم و فکر کردم شاید بخاطر بد خوابیدن(عادت دارم دستما کاملا بالا برده به گوشام میچسبانم و میخابم)شروع کردم به چرخاندن دستم با سرعت بسیار بالا و ظاهرا اینکار به درگیر شدن رشته های اعصاب یا تاندونها منحر شد و بعد از چند دقیقه درد بسیار وحشتناک و غیر قابل تحملی که فقط دور اتاق میدویدم و از درد فریاد میزدم شروع شد و هیچ مسکنی ذره ای درد را کم نمیکرد فقط با حرارت تشک برقی کمی درد کمتر میشد به دکتر متخصص اورتوپد و فلوشیپ شانه مراجعه کردم ولی با هر تجویز آنها درد بدتر میشد و من در هر شرایطی و هر وضعیتی درد داشتم و درد کم و زیاد نمیشد و ممتد بود گفتند با آتل دستم را ببندم که اینکار باعث چسبیدن دست به بدن و تشدید درد میشد فیزیوتراپی تجویز کرد که منجر به تشدید درد شد و ۱۰_۲۰ جلسه فیزیوتراپی اصلا تاثیری در کاهش درد نداشت بعد ۶ ماه با مطالعه مقالات مربوط به درد شانه خودم تشخیص دادم که مشکل اولیه کپسولیت بوده ولی با حرکت غلط باعث آسیب زدن به تاندونها و گیر افتلدن تاندون ها بین اسخوانها شدم با انجام یه حرکت ورزشی که سه روز انجام دادم بعد ۶ ماه تاندون ازاد شد و درد به میزان قابل ملاحظه ای کم شد و فقط موقع حرکت دادن دستم درد داشت و تونستم با درد کنار بیام و با حرکات ورزشی خاص دامنه حرکت که به صفر رسیده بود کم کم بیشتر شد و بعد حدود ۱_۱/۵سال عادی شد الان بعد ۳ سال دست دیگرم با همان درد شروع شده و روزبروز دامنه حرکت کمتر و دردهای شبانه (وقتی دست به بدن میچسبد درد شروع میشه باید جک بزنم زیر بغلم و بازو را به سمت خارج فشار دهم تا درد کمتر بشه من خودم الان به نتیجه رسیدم اوزن تراپی انجام بدم نظر شما چیه؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست