بیماری شانه منجمد ( frozen shoulder ) باعث درد و خشکی مفصل شانه می شود و به مرور زمان حرکت شانه خیلی محدود میشود. حدود 2% افراد مخصوصا در زمان بین 40 تا 60 سال دچار چنین بیماری ای می گردند

آناتومی

شانه یک مفصل به شکل گوی و و کاسه می باشد و از سه استخوان تشکیل شده است.

 • سر استخوان بازو
 • 2- استخوان کتف
 • استخوان ترقوه

سر استخوان بازو در حفره کاسه مانند استخوان کتف قرار می گیرد دور این دو را یک بافت فیبری به نام کپسول مفصل احاطه کرده است (شکل1)

درمان شانه

تعریف بیماری : در این بیماری کسپول مفصل صفت و ضخیم می گردد. بافت چسبنده گسترش پیدا میکند.

علامت اصلی بیماری شانه منجمد شامل عدم توانایی در حرکت شانه همراه با درد می باشد. جرکت شانه توسط بیمار و یا دیگران محدود و دردناک است .

این بیماری سه مرحله دارد.

الف- خشک شدگی – freezing : در این مرحله شانه به مرور به صورت افزایش بافنده دچار درد می شود. سپس دامنه ی جرکتی به مرور کاهش می یابد. این مرحله 6تا 9 ماه طول میکشد.

ب: انجماد (frozen) در این مرحله درد بهتر می شود ولی خشکی و محدودیت حرکتی باقی می ماند. این مرحله 4 تا 6 ماه طول میکشد و فعالیت های روزمره به شدت مختل می شود.

ج- آب شدگی ) thawing) به مرور درد شانه بهبود می یابد. اما برگشت به حالت نرمال گاها تا دو سال طول میکشد. (شکل 2)

شانه منجمد

علل:

علت های این بیماری شناخته شده نیست ولی موارد زیر ریسک این بیماری را بیشتر میکند.

الف: بیماری دیابت (قند خون) که حدود 10% تا 20 % افراد مبتلا به این بیناری دچار ا این مشکل میشوند

ب: بیماری کم کاری تیروئید.

ج: پارکینسون

د: بیماری های قلبی

ه: بی حرکتی شانه

درمان ها:

درمانه غیر جراحی شانه منجمد

حدود 90% افزاد با درمان های غیر جراحی بعد از مدتی طولانی حالت نرمال اولیه را بدست می آورند.

داروهای ضد التهاب

یکی از روش های رایج برای درمان تزریق استروئید داخل مفصل است

فیزیوتراپی: که شامل حرکات کششی، استفاده از کیسه ی یخ، یا استفاده از کیسه ی آب گرم است. در ادامه به تشریح حرکات کششی می پردازیم:

 • حرکات کششی :

حرکات کششی یه صورت خارجی(شکل 3)

درمان شانه منجمد

کنار در ایستاده و آرنج تا 90 درجه خم می شود. کنار در را گرفته و بدن را به به سمت خارج بچرخانید  ومدت 30 ثانیه نگهدارید

 • خم کردن شانه در حالت خوابیده (شکل 4)

درمان شانه یخ زده

به پشت بخوابید با دست سمت مقابل دست مبتلا را به عقب کشیده و پانزده دقیقه نگهدارید.

 • کشش بازو به سمت مخالف بدن( شکل 5)

فیزیوتراپی شانه

 • یک بازو توسط بازوی مقابل به سمت مقابل بدن کشیده شده و به مدت 30 ثانیه نگهداشته می شود.

درمان جراحی شانه منجمد

در صورت عدم نتیجه گیری از روش های بالا نیاز است از روش های جراحی استفاده انجام پذیرد. از جمله روش های جراحی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دست کاری و حرکت شانه زیر بیهوشی(manipulation) :

به این روش چسبندگی ها آزا می گردد

 • آرتروسکوپی شانه:(شکل 6)

در این روش به وسیله یک برش کوچک داخل مفصل شانه شده و محل چسبندگی آزاد میگردد.

معمولا این دو روش همزمان و با هم انجام میگیرد.

16 دیدگاه. Leave new

 • سلام من حدود ۴ ماه پیش دچار کشیدگی تاندون دست راست شدم بعد از ۱۸ جلسه فیزیوتراپی فقطچند روزبهتر بودم و مچ درد هم اضافه شد بهم به دکترهای متعدد مراجعه کردم تشخیص همه سلامت مفاصل و التهاب شانه بود که تشخیصاب درمانی دادند نوار عصب عضله هم نرمال بود اما حالا شانه چپ هم درد میکند. الگوی خواب رو سعی کردم تغییر دهم ولی همچنان درد دارم و درد مانع کارکردنم که طراحی است شده ایا تزریق کورتونموثر است؟

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   مارس 12, 2019 3:54 ب.ظ

   با سلام.اگر بتونين ام ار اي رو ارسال كنين دقيق تر ميتونم جواب بدم.در هر حال تزريق باعث كاهش درد ميشه
   شماره تلگرام ۰۹۰۳۴۵۶۲۲۷۴

   پاسخ
 • صدیقه لطفی
  ژوئن 27, 2019 8:29 ب.ظ

  سلام.
  الن به مدت دوماه است که درد شانه سمت راست دارم. دکتر طب فیزیکی و متخصص اعصاب رفتم. اولی ده جلسه فیزیو تراپی تجویز کرد که با ادامه دادن آن دردها بیشتر شد. با مطالعه مطالب این درگاه متوجه شدم که علاءم فروزن شولدر را دارم. حرکت دستام داره کمتر میش با مسکن هایی مانند سلبرکس و گاماپنتین کمی درد را کنترل می کنم.
  هنوز ام آر آی نکردم. لطفا بفرمایید چکار کنم؟ سپاس

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   جولای 5, 2019 9:51 ب.ظ

   با سلام.حتما نیاز به ام ار ای هست.با توجه به ام ار ای،درمان متفاوته
   ارسال فایل ۰۹۰۳۴۵۶۲۲۷۴

   پاسخ
 • دکتر من شانه م سالمه سالمه اما وقتی حرکت سریعی انجام میدم احساس میکنم یهو ی چیزی تو شانه م قفل میکنه بعد ده دقیقه م خوب میشم دلیلش چیه؟

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   آوریل 21, 2020 2:07 ب.ظ

   اسیب قسمت بالایی کپسول دارین.توصیه ام به ام ار ای هست

   پاسخ
   • سلام. مبتلا به شانه یخ زده هستم. بوسیله کاردرمانی دامنه حرکتی دستم درست شده اما بعد از از ده روز توقف فیزیوتراپی مجددا عضلات کتفم گرفته است درحالی که تمرینات ورزشی را انجام می‌دهم. لطفا راهنمایی کنید

    پاسخ
 • عکس ام ار ایم ارسال کردم درس اثر ضربه هم ایطوری شدم

  پاسخ
 • محمد مغازه ای
  جولای 28, 2020 10:16 ق.ظ

  اقای دکتر سلام من حدود 6 ماه است که از درد شانه چپ رنج میبرم در 1.5 ماه پیش به یکی از همکاران شما مراجعه کردم با یکسری حرکت از جمله دست به بالای سر و حرکات چرخشی دست که بدون درد توانستم و فقط شبها هنگام خواب به شانه چپ و دست چپ را به پشت کمر بردن و تی شرت را پایین کشیدن درد ناک است اقای دکتر با عکسی ساده از شانه فرمودند که تورم کپسول شانه دارم با یکسری ورزش و دارو و 10 جلسه فیزیو تراپی کمی بهتر شده ولی هنوز درد در حالات ذکر شده را دارم لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

  پاسخ
 • محمد مغازه ای
  آگوست 1, 2020 9:02 ب.ظ

  اقای دکتر سلام

  پاسخ
 • سلام من چند سال قبل با احساس درد در ناحیه شانه از خواب بیدار شدم و فکر کردم شاید بخاطر بد خوابیدن(عادت دارم دستما کاملا بالا برده به گوشام میچسبانم و میخابم)شروع کردم به چرخاندن دستم با سرعت بسیار بالا و ظاهرا اینکار به درگیر شدن رشته های اعصاب یا تاندونها منحر شد و بعد از چند دقیقه درد بسیار وحشتناک و غیر قابل تحملی که فقط دور اتاق میدویدم و از درد فریاد میزدم شروع شد و هیچ مسکنی ذره ای درد را کم نمیکرد فقط با حرارت تشک برقی کمی درد کمتر میشد به دکتر متخصص اورتوپد و فلوشیپ شانه مراجعه کردم ولی با هر تجویز آنها درد بدتر میشد و من در هر شرایطی و هر وضعیتی درد داشتم و درد کم و زیاد نمیشد و ممتد بود گفتند با آتل دستم را ببندم که اینکار باعث چسبیدن دست به بدن و تشدید درد میشد فیزیوتراپی تجویز کرد که منجر به تشدید درد شد و ۱۰_۲۰ جلسه فیزیوتراپی اصلا تاثیری در کاهش درد نداشت بعد ۶ ماه با مطالعه مقالات مربوط به درد شانه خودم تشخیص دادم که مشکل اولیه کپسولیت بوده ولی با حرکت غلط باعث آسیب زدن به تاندونها و گیر افتلدن تاندون ها بین اسخوانها شدم با انجام یه حرکت ورزشی که سه روز انجام دادم بعد ۶ ماه تاندون ازاد شد و درد به میزان قابل ملاحظه ای کم شد و فقط موقع حرکت دادن دستم درد داشت و تونستم با درد کنار بیام و با حرکات ورزشی خاص دامنه حرکت که به صفر رسیده بود کم کم بیشتر شد و بعد حدود ۱_۱/۵سال عادی شد الان بعد ۳ سال دست دیگرم با همان درد شروع شده و روزبروز دامنه حرکت کمتر و دردهای شبانه (وقتی دست به بدن میچسبد درد شروع میشه باید جک بزنم زیر بغلم و بازو را به سمت خارج فشار دهم تا درد کمتر بشه من خودم الان به نتیجه رسیدم اوزن تراپی انجام بدم نظر شما چیه؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست