بیماری شانه منجمد (frozen shoulder) باعث درد و خشکی مفصل شانه می شود. به مرور زمان این بیماری باعث محدودیت حرکت شانه میشود. معمولا حدود ذو درصد افراد مخصوصا در زمان بین 40 تا 60 سال دچار این بیماری می شوند. اما قبل از توضیح درباره این بیماری باید با آناتومی شانه آشنا شوید. در این مقاله دکتر کوشان درباره علت و درمان شانه منجمد اطلاعات کاملی را در اختیار شما عزیزان قرار خواهند داد.

شانه منجمد چیست؟

شانه یک مفصل به شکل گوی و کاسه است. این مفصل از سه استخوان تشکیل شده: سر استخوان بازو، استخوان کتف و استخوان ترقوه. سر استخوان بازو در حفره کاسه مانند استخوان کتف قرار می گیرد. دور این دو را یک بافت فیبری به نام کپسول مفصل احاطه کرده است. در این بیماری کسپول مفصل صفت و ضخیم می گردد. و بافت چسبنده گسترش پیدا میکند.

دو نوع بیماری شانه منجمد وجود دارد. نوع اولیه و نوع ثانویه. در نوع اولیه این خاصی داخل شانه وجود ندارد. پارگی تاندون شانه، پارگی کپسول شانه و مشکلاتی از این قبیل در شانه وجود ندارد. در این موارد، بهبودی در 24 ماه اتفاق می افتد. البته لازم به ذکر است که بهبودی به شکل کامل اتفاق نمی افتد. معمولا هفتاد تا هشتاد درصد بهبودی پس از دوره درمان شکل خواهد گرفت.
اما نوع ثانویه بیماری شانه منجمد به خاطر مشکل دیگری در شانه ایجاد می شود. آسیب های کپسول شانه، پارگی های تاندون و یا آرتروز شانه در صورتی که درمان نشوند میتواند باعث به وجود آمدن بیماری شانه منجمد شود. اگر آسیبی باعث شانه یخ زده شود، برای درمان حتما نیاز به جراحی وجود دارد. چرا که باید مشکلی که باعث شانه منجمد شده، به طور کامل حل شود تا شانه منجمد به طور کامل درمان شود.

علائم شانه منجمد

علامت اصلی بیماری شانه منجمد  عدم توانایی در حرکت شانه است. معمولا در صورت ابتلا به این بیماری بیمار دچار درد زیادی خواهد شد. به گونه ای که نمیتواند بدون درد شانه خود را حرکت دهد. پیشروی مبتلایان به شانه منجمد تا جایی خواهد بود که بیمار نمیتواند دست خود را حرکت دهد. و یا این حرکت بسیار محدود خواهد شد.  شانه منجمد سه مرحله دارد:

 • مرحله اول: خشک شدگی یا freezing: در این مرحله شانه به مرور به صورت افزایش بافنده دچار درد می شود. سپس دامنه ی جرکتی به مرور کاهش می یابد. این مرحله 6 تا 9 ماه طول میکشد.
 • مرحله دوم: انجماد (frozen): در این مرحله درد بهتر می شود. اما خشکی و محدودیت حرکتی باقی می ماند. این مرحله 4 تا 6 ماه طول میکشد. فعالیت های روزمره در این مرحله به شدت مختل می شود.
 • مرحله سوم: آب شدگی(thawing): به مرور درد شانه بهبود می یابد. اما برگشت به حالت نرمال گاها تا دو سال طول میکشد.

علت بیماری شانه یخ زده

علت های این بیماری شناخته شده نیست. ولی موارد زیر ریسک این بیماری را بیشتر میکند.

 • بیماری دیابت (قند خون) که حدود 10% تا 20 % افراد مبتلا به این بیناری دچار ا این مشکل میشوند
 • بیماری کم کاری تیروئید.
 • پارکینسون
 • بیماری های قلبی
 • بی حرکتی شانه
شانه منجمد

درمان غیر جراحی شانه منجمد

حدود 90% افزاد با درمان های غیر جراحی بعد از مدتی طولانی حالت نرمال اولیه را بدست می آورند. در روش های غیرجراحی، پزشک داروهای ضدالتهاب را به بیماران توصیه میکند. با توجه به شرایط بیمار ممکن است پزشک متخصص از تزریق استروئید به داخل مفصل استفاده کند. این روش یکی از روش های رایج برای درمان است. از دیگر مواردی که ممکن است با توجه به شرایط بیمار، پزشک توصیح کند، فیزیوتراپی است. فیزیوتراپی شامل حرکات کششی، استفاده از کیسه یخ، یا استفاده از کیسه ی آب گرم است. توجه داشته باشید که درمان غیرجراحی تنها در صورتی میتواند تاثیرگذار باشد، که دلایلی غیر از آسیب یا بیماری های شانه موجب شانه منجمد شده باشد. یعنی نوع اولیه شانه یخ زده با درمان غیرجراحی قابل درمان است. در این بخش تعدادی از حرکات کششی که به بیماران توصیه می شود را به شما نشان خواهیم داد.

حرکت کششی

کنار در ایستاده و آرنج تا 90 درجه خم می شود. در مرحله بعدی کنار در را بگیرید و بدن را به سمت خارج بچرخانید. مدت 30 ثانیه در این وضعیت بدن خود را نگه دارید.

درمان شانه منجمد
شانه منجمد

خم کردن شانه در حالت خوابیده

برای انجام این ورزش به پشت بخوابید. سپس با دست سمت مقابل دست مبتلا را به عقب بکشید. پانزده دقیقه در این وضعیت بمانید.

کشش بازو به سمت مخالف بدن

در این تمرین همانطور که در شکل مقابل مشاهده می کنید، یک بازو را توسط بازوی مقابل به سمت مقابل بدن میکشید و به مدت 30 ثانیه نگه دارید.

ورزش های بیشتر در اینجا: ورزش درمانی شانه یخ زده

فیزیوتراپی شانه منجمد

جراحی شانه منجمد

همانطور که در توضیح شانه منجمد گفتیم، اگر بیمار دچار نوع ثانویه باشد، برای درمان نیاز به جراحی خواهد داشت. چرا که باید آسیب شانه ابتدا برطرف شود. این آسیب میتواند شامل پارگی تاندون شانه، آرتروز شانه و یا پارگی کپسول باشد. اگر این بیماری ها درمان نشوند، موجب شانه منجمد خواهند شد. درمان شانه منجمد در چنین حالتی نیاز به درمان کامل آسیب شانه دارد. درمان های غیرجراحی در چنین مواردی نمیتواند پاسخگو باشد. جراحی شانه، خود به دو دسته مختلف تقسیم می شود. معمولا این دو روش همزمان و با هم انجام میگیرد.

 • دست کاری و حرکت شانه زیر بیهوشی(manipulation): به این روش چسبندگی ها آزا می گردد.
 • آرتروسکوپی شانه: در این روش یک برش کوچک روی شانه ایجاد می شود. سپس پزشک دوربینی به داخل مفصل میفرستد. پزشک با مشاهده وضعیت شانه محل چسبندگی آزاد می کند. اطلاعات بیشتر درباره آرتروسکوپی شانه

اگر نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، لطفا سوال خود را در کامنت بنویسید. و یا با مطب تماس بگیرید:

46 دیدگاه. Leave new

 • مولود گلزاری
  2023-06-18 21:59

  سلام جناب دکتر من خانمی ۵۰ ساله پرستار بیمارستان همدان مشغول بکار هستم حدود ۶ ماه پیش درد شنبه و کتف داشتم خدمت آقای دکتر صارمی متخصص کتف و شانه مراجعه کردم بهمن ماه MRI انجام دادم پارگی نسبی تاندون گزارش شده بودتزریق دگزامتازون و لیدوکایین انجام شد ولی متاسفانه بهتر نشدم دوهفته پیش خدمت دکتر اصلانی تهران رسیدم ایشون مجدد MRI خواستن ونجام دادم که گفتند ۵۰ درصد پارگی تاندون شده حتما جراحی لازم داره منم واقعیت هزینه که گفتن ۱۲۰ تومن در توانم نیست تا اینکه نظرات بیماران شما رو دیدم تصمیم دارم مزاحم شما بشم و نظر شما رو داشته باشم ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • با سلام. البته خودم باید ام ار ای شما رو ببینم. اما اگر پارگی کامل باشه ما هم جراحی پیشنهاد میکنم. در حالتی که پارگی کامل نیست در مرحله اول تزریق پی ار پی انجام میدیم. این تزریق معمولا در بسیاری از بیماران جواب میده. اما اگر جواب نداد در مرحله بعدی سراغ جراحی میریم.

   پاسخ
 • سلام من حدود هفت ماه پیش تصادف داشتم و آسیب‌هایی در سر و پا و دست راست داشتم که شدیدترین در رفتگی و شکستگی هموروس شانه راست بود بعد جا انداختن دو هفته بعد با مشاوره های مختلف عمل پروتز گذاری داشتم و همه چیز خوب پیش رفت الا محدوده حرکت که یکماه و نیم بعد جراحی شروع فیزیوتراپی بود اما بعد شصت جلسه هرروز انجام لیزر و یو اس و… تمرین درمانی شخصی و با کمک متخصص فیزیوتراپ محدودیت حرکتی دست پیشرفتی نکرد و بعد مدتی در همین حد ماندگار شد و دیگه پیشرفتی نکرد البته نسبت به روز بعد عمل که حتی توان بلند کردن دستم رو نداشتم بهتر شد ولی بعد سی جلسه انگار دیگه فایده ای نداشت مخصوصا در محدودیت حرکتی… بنظرتون راهی هست یا امیدی میشه داشت واسه بهبود در ضمن یک هفته هست که دیگه فیزیوتراپی رو انجام نمیدم و نا امید شدم.. سپاس از شما

  پاسخ
  • باسلام بعد از تعویض مفصل یک بازه شش ماهه لازم است تا میزان برگشت دامنه حرکتی مشخص شود. بهتر است تا شش ماه به فیزیوتراپی ادامه دهید. بعد از شش ماه هر میزان دامنه حرکتی که برگشت همان خواهد بود و دیگر بیشتر از آن نخواهد شد.

   پاسخ
 • ناهید امینی
  2023-01-29 10:29

  سلام
  مادرم الان حدود ۷ماهه از بیماری شانه منجمد رنج میبرد بعد از مراجعه های فراوان به همکاران شما الان نوشته اند برای عمل وما استرس زیادی داریم میخواهیم غیر از عمل این مشکل را حل کنیم اگه راهنماییم کنید ممنون میشم

  پاسخ
 • زهرا
  2022-12-16 13:01

  سلام و سپاس برای پاسخگویی متواضعانه و اطلاعات علمی خوبی که در سایت منتشر کردین
  من زن 46 ساله و اهل استان کرمان هستم که یک سال و نیم پیش در دست چپ شانه منجمد داشتم، آرتروسکپی شدم و مشکل رفع شد اما دو ماهه که دست راستم درگیر شده با این تفاوت که سرعت و پیشروی درد و محدودیت حرکت بیشتره. با مراجعه به پزشک و انجام ام ار ای و عکس رادیولوژی، علاوه بر انجماد ، داشتن تومور غضروفی در استخوان شانه رو تشخیص دادن. سی تی اسکن هسته ای و نمونه برداری انجام شد گفتن خوش خیمه اما ابعاد نسبتا بزرگی داره و یک ماه فیزیوتراپی برو بعد ام ار ای بگیر تا دوباره وضعیت رو بررسی کنیم.
  ممنون میشم لطف کنین نظرتون رو اعلام بفرمایید

  پاسخ
  • با سلام. این حالتی که میفرمایید فکر نمیکنم ربطی به بیماری انجماد شانه تون داشته باشه. توده غضروفی یا توده های خوش خیم غضروفی تو همه استخوان های بدن میتونن ایجاد بشن توی استخوان بازو هم میتونن ایجاد بشن و معمولا علامتی ایجاد نمیکنند. احتمالا خشکی که دارید منشا دیگری دارد. معمولا بیماریهایی مثل دیابت یا تیرویید یا مسرف بعضی داروها میتونه این حالت خشکی را ایجاد نماید. به نظرم بهتر است شما مسائل تاندونی شانه را ارزیابی کنید.

   پاسخ
 • قاسم
  2022-10-17 01:14

  سلام آقای دکتر خسته نباشین من بوکس کار میکنم تو یکی از بازیهای شونه سمت راستم سوخت دکتر رفتم عکس گرفتم یه چندتا حرکت هم برای میزان درد بهم گفت بعدش گفتن که مفاصل مشکلی ندارد کشیدگی تاندون هست به مرور زمان درست میشه دردی نداره فقط زمانی که ضربه ی چرخشی میزنم بعد باز چندم شروع می‌کنه به سوختن بعد یه نیم ساعتی درد داره دوباره آروم مثل روز اول میشه راحت حرکت می‌کنه هر زمانی ولی فقط بعد دوسه ضربه ی چرخشی یه 20ثانیه میسوزه بعد درسته میشه با
  بار دیگه که رفتم گفت درست میشه اما زمان بره نیازی به تزریق نیست هم فوبیای آمپول دارم اونم که اینطوری روش تزریق داره جیگر آدم آب میشه لطفاً جواب بدین با تشکر

  پاسخ
  • با سلام. مشکلی که میفرمایید به احتمال زیاد آسیب یا پارگی کپسول مفصلی دارید که توی ورزش هایی مثل بوکس شایعه. اون حالتی که میفرمایید ایجاد درد و سوزش میکنه یا به خاطر نیمه دررفتگی مفصل شانه است. توصیه ام اینکه حتما ام ار ای شانه انجام بدین.

   پاسخ
  • سعید
   2022-12-28 13:18

   سلام مادر بنده درد شانه راست و محدودیت حرکت دارند.تازگی ها درد شانه چپ و کتفها را نیز پیدا کردند.البته دیسک خفیف گردن دارند و ۷ ماه پیش تنگی کانال نخاعی و برداشتن دیسک کمر و پیچ گذاری داشتند.به ما آرتروسکوپی اعلام شده.اما چون وضعیت درد مامان بین گردن و شانه ها و ستون فقرات و حتی مشکل اعصاب نامشخص هست از آرتروسکوپی تا بررسی بیشتر منصرف شدیم.خیلی سردرگم هستیم.راهنمایی لطفا

   پاسخ
   • با سلام. اگر محدودیت حرکتی تو شونه ایجاد بشه مشکل خود شانه است و مربوط به مسئله گردنی نیستش. اینکه به شما آرتروسکوپی پیشنهاد دادند، احتمالا پارگی یا چسبندگی تاندون های شانه رو دیدن که بهتون پیشنهاد دادن. البته من ام ار ای رو ندیدم که بتونم دقیق بگم اما اگر محدودیت حرکتی دارن باید مشکل تو شونه باشه و شانه باید درمان بشه.

    پاسخ
 • زهره
  2022-08-27 13:20

  سلام وقت بخیر،مادرم یشتر از یکساله درد شانه سمت راست رو داره ام ار ای و رادیولوژی هم رفتند دکتر تشخیص داد فیزیوتراپی برند اما بعد ده جلسه بدتر شده و اصلا طاقت ندارند هر قرصی هم مصرف میکنند اثرنداره میشه لطفا بگید باید چه کاری انجام بدم براشون؟!

  پاسخ
  • سلام توی ام ار ای شون چی نوشته بود؟ لطفا شرح مشکل رو کامل بنویسید

   پاسخ
   • مرضیه داستانی
    2022-10-07 13:09

    سلام آقای دکترمن 43سالمه حدود6ماهه ازناحیه دست راست وکتف هام درد دارم درابتداموقع شانه کردن موهام ولباس پوشیدم مشکل داشتم ولی به مرور دآمنه حرکتیم کمترشدودردهام خیلی زیاد طوری که الان نه شب میتونم بخوابم ونه رو بدون دردم منتهاتوشب خیلی بیشتره همه علاعم شانه فریزشده روهم دارم ام آرای هم انجام دادم ولی هیچ مشکلی نداشت به متخصص طب فیزیکی مراجعه کردم فایده نداشت یه مدتی هم حرکاتاصلاحی توی باشگاه انجام میدم ولی هیچ فایده نداشته لطفاراهنماییم کنیدواقعازندگیم فلج شده ولحظه ای در رهام نمیکنه

    پاسخ
 • ملیسا دستوریان
  2022-07-30 17:45

  سلام دکتر ،من۴۶ساله هستم از حدود۵ماه قبل دچار درد دربازو راست(البته دربرخی حرکات مثل چرخاندن)شدم که به مرور محدودیت حرکتم بیشتر شد و ازحدود۱/۵ماه قبل بطورناگهانی دردشدیدومحدودیت حرکت خیلی زیاددرشانه راست پیدا کردم که بامصرف مسکن دردخیلی کم شدو با۱۰جلسه فیزیوتراپی تقریبا درد برطرف شدولی محدودیت حرکت همچنان باقیمانده که ام‌ار‌ای انجام دادم و نتیجه افیوژن‌مفصلی خفیف و کپسولیت چسبنده بوده ولی همچنان باوجود فیزیوتراپی همون درداولیه در بازو در بعضی از حرکات چرخشی و محدودیت حرکت شانه را دارم البته خودم احساس میکنم دردوگرفتگی درانتهای بازو(نزدیک ارنج) مانع بالا بردن شانه میشه
  میشه لطفا راهنمایی بفرمایید چه اقدامات دیگه‌ای باید انجام بدم؟

  پاسخ
  • با سلام. این حالتی که میفرمایید احتمالا ناشی از خشک شدگی مفصل شونه است. البته گزارش های ام ار ای گاها خیلی صحیح نیست. اگر پزشکتون ام ار ای رو بررسی کرده و گفته پارگی تاندون نداره و فقط خشکی و چسبندگی مفصل شانه است، معمولا به مرور زمان برطرف میشه اما گاهی یک سال تا یک سال و نیم طول میکشه. تو این موارد ما توصیه میکنیم که از تزریق های مفصلی استفاده کنید که مشکل سریع تر برطرف بشه.

   پاسخ
 • زهرا الهی
  2022-05-24 16:09

  عرض ادب خدمت آقای دکتر.من درد شدید و محدودیت حرکتی توی دست چپم دارم که طبق تشخیص پزشک شانه یخ زده ست.البته اول پارگی تاندون بود وبعد تبدیل به شانه یخ زده شده.من تصمیم به عمل گرفتم.امکانش هست برام توضیح بدید که نقاهت بعد از جراحی چگونه ست؟مخصوصا که دوتا گزینه پارگی تاندون و شانه یخزده باهم باشن

  پاسخ
 • آوین بختیاری
  2022-03-02 21:14

  سلام اقای دکتر بنده ۳۹سالمه مدت ۳ماه که درد در شانه چپم دارم دامنه حرکتم ضعیف شده وچون چپ دست هستم موقع نوشتن درد دارم
  مراجعه به پزشک فرمودند چون جوان هستید وچپ دست برای اینکه سریعتر مشکل رفع بشه یه بیهوشی دارید ودر اتاق عمل دستتون رو میچرخونیم من به شدت میترسم میشه راهنمایی بفرمایید اقای دکتر من چطوری میتونم به صورت فوری با شما تماس بگیرم

  پاسخ
  • با سلام. این درمان رو معمولا برای آسیب های خشک شدگی شانه انجام میدیم. اما مسئله ای که هست اینکه اول باید ام ار ای گرفته بشه قبل از هر اقدامی. چون اگر درمان در شانه ای که پارگی تاندون شانه وجود داره انجام بشه، خوب بیشتر آسیب رسان است. حتما توصیه ام این است که ام ار ای گردن و شانه انجام بدید و در صورت امکان بیارید من ببینمش تا توصیه کنم که باید چیکار کنید.

   پاسخ
 • فرزانه نظری
  2021-12-31 16:40

  سلام وقت بخیر. مادرم با احساس درد در شانه و محدودیت حرکتی )دست چپ رو به نمیتونست به سمت پشت حرکت بده) به دکتر ارتوپد مراجعه کردند و بعد از معاینه و انجامMRI تشخیص شانه منجمد دادن اما ذکر کردند که پارگی تاندون در MRIمشاهده نشده و نیاز به جراحی نیست، PRPبراشون انجام شده و فیزیوتراپی که باید از این هفته شروع کنن، اما درد چندان آروم نشده، باید چیکار کنیم؟

  پاسخ
  • با سلام. اگر توی ام ار ای پارگی تشخیص داده نشده، نگران کننده نیست. گاها دو تا سه بار پی ار پی نیاز داره و فیزیوتراپی. و زمان لازمه که دردشون ساکت بشه. حدودا دو الی سه ماه. فقط باید مطمئن بشید که پارگی ندارن. چون پارگی با این درمان خوب نمیشه.

   پاسخ
 • ط سیف الدین
  2021-12-23 21:17

  با سلام
  من حدود یک سال و نیم پیش بازوی سمت چپ درد و گرفتگی شدید داشت 3 ماه دستم رو نمیتونستم تکون بدم بعد اون کم‌کم گرفتگی خوب شد اما‌شانه شروع کرد به درد و بازوم ورم میکرد و دستم سنگینی شدید داره الان دکتر گفت‌ شانه منجمد و باید تزریق انجام‌بدی من اصلا نمیتونم ام آر آی انجام بدم‌فوبیا دارم.با همین‌عکس مشخص نمیشه.چون دست چپ هستم دردش خیلی اذیتم میکنه

  پاسخ
  • سلام. این حالتی که میفرمایید میتواند رسوب استخوان اضافه و یا آسیب تاندونی وجود دارد. با توجه به طولانی شدن مدت زمان درد توصیه به انجام ام ار ای می کنم. در تهران 2 الی 3 مرکز وجود دارند که ام ار ای باز انجام می دهند. میتوانید به این مکان ها تشریف ببرید تا اگر فوبیا دارید برایتان مشکلی ایجاد نشود.

   پاسخ
 • رویا فارسی
  2021-11-30 19:49

  سلام آقای دکتر ،تابستان گذشته دچار دردشدید دربازو و شانه شدم که با ام آر آی و تشخیص دکتر گفتن دچار
  شانه منجمد شدم و با فیزیوتراپی و طب سوزنی بهتر
  شدم ولی نه کاملا و از اول مهر دست چپم درگیر شده
  دوباره به دکترمتخصص دست وشانه مراجعه کردم گفتن
  همون شانه منجمد هست بخاطر کم کاری تیروئید و
  فیزیوتراپی ۱۰ج نوشتن که رفتم ولی الان درد خیلی
  شدید دارم که مسکن اثر نمیکند و قابل تحمل نیست
  برام چه راهکاری برام دارید؟

  پاسخ
  • سلام. در چنین حالتی معمولا پیشنهاد میکنیم که ام ار ای انجام شود تا مشکلات دیگری همراه با شانه منجمد وجود نداشته باشد. اما در وضعیت شما که درد ازاردهنده است پیشنهاد میکنم که درمان تزریق مفصلی را انجام دهید. تزریق مفصلی شانه می تواند علائم شما را بهبود ببخشد.

   پاسخ
 • زهره
  2020-10-13 06:49

  سلام من چند سال قبل با احساس درد در ناحیه شانه از خواب بیدار شدم و فکر کردم شاید بخاطر بد خوابیدن(عادت دارم دستما کاملا بالا برده به گوشام میچسبانم و میخابم)شروع کردم به چرخاندن دستم با سرعت بسیار بالا و ظاهرا اینکار به درگیر شدن رشته های اعصاب یا تاندونها منحر شد و بعد از چند دقیقه درد بسیار وحشتناک و غیر قابل تحملی که فقط دور اتاق میدویدم و از درد فریاد میزدم شروع شد و هیچ مسکنی ذره ای درد را کم نمیکرد فقط با حرارت تشک برقی کمی درد کمتر میشد به دکتر متخصص اورتوپد و فلوشیپ شانه مراجعه کردم ولی با هر تجویز آنها درد بدتر میشد و من در هر شرایطی و هر وضعیتی درد داشتم و درد کم و زیاد نمیشد و ممتد بود گفتند با آتل دستم را ببندم که اینکار باعث چسبیدن دست به بدن و تشدید درد میشد فیزیوتراپی تجویز کرد که منجر به تشدید درد شد و ۱۰_۲۰ جلسه فیزیوتراپی اصلا تاثیری در کاهش درد نداشت بعد ۶ ماه با مطالعه مقالات مربوط به درد شانه خودم تشخیص دادم که مشکل اولیه کپسولیت بوده ولی با حرکت غلط باعث آسیب زدن به تاندونها و گیر افتلدن تاندون ها بین اسخوانها شدم با انجام یه حرکت ورزشی که سه روز انجام دادم بعد ۶ ماه تاندون ازاد شد و درد به میزان قابل ملاحظه ای کم شد و فقط موقع حرکت دادن دستم درد داشت و تونستم با درد کنار بیام و با حرکات ورزشی خاص دامنه حرکت که به صفر رسیده بود کم کم بیشتر شد و بعد حدود ۱_۱/۵سال عادی شد الان بعد ۳ سال دست دیگرم با همان درد شروع شده و روزبروز دامنه حرکت کمتر و دردهای شبانه (وقتی دست به بدن میچسبد درد شروع میشه باید جک بزنم زیر بغلم و بازو را به سمت خارج فشار دهم تا درد کمتر بشه من خودم الان به نتیجه رسیدم اوزن تراپی انجام بدم نظر شما چیه؟

  پاسخ
 • محمد مغازه ای
  2020-08-01 21:02

  اقای دکتر سلام

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2020-08-02 06:10

   سلام لطفا سوال خودتون رو به شکل در یک پیام ارسال کنید

   پاسخ
   • سلام.وقت بخیر .تقریبا دو سال پیش بیمار به دلیل نارسایی قلبی تحت عمل تعبیه باطری قرار گرفت در سمت چپ شانه .
    چند ماه اول دکتر قلب فرمودن که درد شانه به دلیل جراحی عمل هست .ولی بعد از گذشت دوسال چند تا دکتر ارتوپد و فلوشيپ شانه رفتیم که همه متفق القول گفتن که شانه یخ زده هست.تزریق گاز ازون هم انجام شده وحدود ۶۰ جلسه فیزیو تراپی هم رفتیم ولی خوب نشده .ی مشاوره بدید ممنون میشم

    پاسخ
    • سلام. علائمون نشان دهنده خشکی شانه است. البته باید معاینه دقیق بشید که ببینیم پارگی دارید یا نه. خشکی مفصل یک سال و نیم الی دو سال طول میکشه تا درمان کامل بشه. از تزریق های دیگه مثل پی ار پی هم میشه استفاده کرد. در صورت عدم بهبودی با یک جراحی کوجک میتوان مشکل را به طور کامل برطرف کرد.

     پاسخ
 • محمد مغازه ای
  2020-07-28 10:16

  اقای دکتر سلام من حدود 6 ماه است که از درد شانه چپ رنج میبرم در 1.5 ماه پیش به یکی از همکاران شما مراجعه کردم با یکسری حرکت از جمله دست به بالای سر و حرکات چرخشی دست که بدون درد توانستم و فقط شبها هنگام خواب به شانه چپ و دست چپ را به پشت کمر بردن و تی شرت را پایین کشیدن درد ناک است اقای دکتر با عکسی ساده از شانه فرمودند که تورم کپسول شانه دارم با یکسری ورزش و دارو و 10 جلسه فیزیو تراپی کمی بهتر شده ولی هنوز درد در حالات ذکر شده را دارم لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2020-08-10 09:10

   احتمال اسیب تاندون شانه هست.ام ار ای انجام بدین

   پاسخ
 • عکس ام ار ایم ارسال کردم درس اثر ضربه هم ایطوری شدم

  پاسخ
 • دکتر من شانه م سالمه سالمه اما وقتی حرکت سریعی انجام میدم احساس میکنم یهو ی چیزی تو شانه م قفل میکنه بعد ده دقیقه م خوب میشم دلیلش چیه؟

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2020-04-21 14:07

   اسیب قسمت بالایی کپسول دارین.توصیه ام به ام ار ای هست

   پاسخ
   • پروین
    2020-07-22 21:29

    سلام. مبتلا به شانه یخ زده هستم. بوسیله کاردرمانی دامنه حرکتی دستم درست شده اما بعد از از ده روز توقف فیزیوتراپی مجددا عضلات کتفم گرفته است درحالی که تمرینات ورزشی را انجام می‌دهم. لطفا راهنمایی کنید

    پاسخ
 • صدیقه لطفی
  2019-06-27 20:29

  سلام.
  الن به مدت دوماه است که درد شانه سمت راست دارم. دکتر طب فیزیکی و متخصص اعصاب رفتم. اولی ده جلسه فیزیو تراپی تجویز کرد که با ادامه دادن آن دردها بیشتر شد. با مطالعه مطالب این درگاه متوجه شدم که علاءم فروزن شولدر را دارم. حرکت دستام داره کمتر میش با مسکن هایی مانند سلبرکس و گاماپنتین کمی درد را کنترل می کنم.
  هنوز ام آر آی نکردم. لطفا بفرمایید چکار کنم؟ سپاس

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2019-07-05 21:51

   با سلام.حتما نیاز به ام ار ای هست.با توجه به ام ار ای،درمان متفاوته
   ارسال فایل ۰۹۰۳۴۵۶۲۲۷۴

   پاسخ
 • لیلا
  2019-03-11 02:11

  سلام من حدود ۴ ماه پیش دچار کشیدگی تاندون دست راست شدم بعد از ۱۸ جلسه فیزیوتراپی فقطچند روزبهتر بودم و مچ درد هم اضافه شد بهم به دکترهای متعدد مراجعه کردم تشخیص همه سلامت مفاصل و التهاب شانه بود که تشخیصاب درمانی دادند نوار عصب عضله هم نرمال بود اما حالا شانه چپ هم درد میکند. الگوی خواب رو سعی کردم تغییر دهم ولی همچنان درد دارم و درد مانع کارکردنم که طراحی است شده ایا تزریق کورتونموثر است؟

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2019-03-12 15:54

   با سلام.اگر بتونين ام ار اي رو ارسال كنين دقيق تر ميتونم جواب بدم.در هر حال تزريق باعث كاهش درد ميشه
   شماره تلگرام ۰۹۰۳۴۵۶۲۲۷۴

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed