شکستگی ساعد میتواند بر اثر ضربه مستقیم یا غیرمستقیم ایجاد شود. در بیشتر موارد شکستگی هر دو استخوان ساعد دچار مشکل میشود. دکتر علی کوشان، فوق تخصص جراحی شانه و دست در این مقاله درباره علت و درمان این مشکل خواهند گفت. سوالات خود را در زیر همین مقاله کامنت بگذارید. دکتر کوشان در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

شکستگی ساعد در بالفین

ساعد از دو استخوان تشکیل شده است. نام این استخوان ها رادیوس و اولنا است. در اکثر مواقع در بالفین هر دو استخوان می شکند. شکستگی ساعد می تواند نزدیک ناحیه مچ دست اتفاق بیفتد و یا در قسمت میانی و فوقانی. این مبحث از شکستگی ساعد مربوط به قسمت میانی و فوقانی است.

آناتومی

اگر دست را کنار بدن قرار دهید و کف دست به سمت جلو باشد، استخوان اولنا در سمت انگشتان کوچک و استخوان رادیوس در سمت انگشتان شست دست قرار می گیرد. استخوان اولنا در آرنج بزرگ تر بدن و استخوان رادیوس در مچ دست بزرگ تر است. حرکت اصلی ساعد حرکت چرخشی است. استخوان اولنا ثابت مانده و استخوان رادیوس حول آن می چرخد. (شکل 1)

شکستگی ساعد
شکستگس ساعد

علل شکستگی ساعد

 1.  ضربه مستقیم
 2. افتادن روی دست باز (ورزش یا ارتفاع)
 3. تصادفات

درمان

تقریبا در تمام شکستگی های ساعد هر دو استخوان در بالفین نیاز به عمل جراحی دارند. پزشک متخصص ابتدا دست را به طور موقت در آتل قرار میدهد. (شکل 2) سپس، بعد از کاهش ورم تحت عمل جراحی و کارگذاری پلاک قرار می گیرد. (شکل 3) معمولا به 3 تا 6 ماه زمان، برای جوش خوردن کامل استخوان نیاز است. معمولا 4 تا 6 هفته بعد از جراحی، نیاز به آتل است. بعد از این دوره فیزیوتراپی آغاز می شود.

درمان شکستگی ساعد در کودکان

استخوان اطفال قابل ترمیم و اصلاح خودبه خودی است و بدن در حین رشد میتواند ضایعات استخوانی را اصلاح کند. بعضی از شکستگی ها در کودکان با گچ گرفتگی درمان می شود و کجی را خود بدن اصلاح میکند. شکستگی ساعد نیز میتواند یکی از این نوع شکستگی ها باشد. البته اگر مقدار شکستگی از میزانی بزرگتر باشد، در کودکان هم نیاز به جراحی وجود خواهد داشت. این قابلیت در بزرگسالان وجود ندارد.

مدت زمان جوش خوردن استخوان رادیوس

شکستگی استخوان رادیوس به چهل و پنج روز زمان نیاز دارد تا جوش بخورد. تا روز بیستم معمولا علائمی از جوش خوردگی در عکس مشاهده نمیشود. بهتر است بیماران تا 45 روز زمان مورد نیاز برای جوش خوردن استخوان را به خود بدهند تا پروسه درمان کامل شود.

شکستگی استخوان هومروس

شکستگی های سر استخوان هومروس یا بازو، درجات و معیارهای خاص خودشان را دارند. اگر این زوایا از یک مقدار مشخصی بیشتر باشند، باید بلافاصله جراحی انجام شود. اما اگر این زوایا کمتر از یک مفدار خاصی باشند، بین 40 تا 45 روز بی حرکتی لازم است تا درمان اتفاق بیفتد. در چنین شرایطی پیشنهاد میکنیم خیلی زود به پزشک شانه مراجعه کنید تا وضعیت شکستگی مشخص شود. چرا که اگر نیاز به جراحی وجود داشته باشد، با گذشت زمان درمان سخت تر خواهد شد.

عوارض شکستگی ساعد

 1. تورم و درد: معمولا تا 45 روز بعد از جراحی درد و تورم وجود دارد. این درد کاملا طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد معمولا به مرور زمان کمتر خواهد شد. اگر تورم و درد بیش از دو ماه طول کشید مهم است و باید برای ارزیابی به پزشک مراجعه کنید. در غیر این صورت چیز نگران کننده ای نیست.
 2. احساس گزگز و درد در انگشتان پس از جراحی: حالت گزگز و درد در انگشتان پس از جراحی تا چند هفته طبیعی است و نگران کننده نخواهد بود. چرا که جوش خوردن یک ماه و نیم زمان نیاز دارد. اما اگر پس از یک ماه و نیم درد ادامه دار شد حتما باید به پزشک مراجعه کنید.
 3. آسیب عروق و اعصاب در کنار محل شکستگی (به خاطر نوک استخوان تیز)
 4. سندرم کمپارتمان: اگر ساعد دچار خونریزی داخلی شود، به خاطر فضای بسته ای که دارد، تورم شدید اتفاق می افتد. گاه در صورت زیاد بودن خونریزی، در خونرسانی دست و اختلال ایجاد میشود. بنابراین شخص از نظر حسی و حرکتی دچار مشکل میشود. این حالت، یک وضعیت اورژانس ایجاد میکند.در نتیجه نیاز به جراحی اورژانسی دارد. این حالت معمولا 24 ساعت الی 48 ساعت پس از شکستگی ساعد اتفاق می افتد.
 5. عفونت: در صورت وجود زخم همراه با شکستگی، احتمال عفونت بسیار بالاتر می رود.
 6. چسبندگی در استخوان به یکدیگر (sznostosis): که این حالت می تواند باعث ایجاد اختلال حرکت چرخشی ساعد شود.
 7. جوش نخوردن: جراحی الزاما باعث جوش خوردن استخوان نمی شود. مثلا شکستگی های خرد شده، شکستگی های همراه با زخم، دیابت، سیگار و بیماری های زمینه های می تواند اختلال در جوش خوردگی را ایجاد کند.
 8. محدودیت حرکتی: بعد از شکستگی ارنج و بازو چون دست باید یک مدت بی حرکت باقی بماند، معمولا خشکی مفصل ارنج اتفاق می افتد. گرچه به طور کلی ممکن است شکستگی های داخل آرنج تا درجاتی محدودیت حرکتی ایجاد کند. اما در نظر داشته باشید، برگشتن دامنه حرکتی به شکستگی های آرنج گاهی تا شش ماه زمان نیاز دارد. پس نگرانی برای محدودیت ها حرکتی تا شش ماه وجود ندارد. البته ممکن است پزشک، با توجه به نوع عمل پیشنهاد فیزیوتراپی یا حرکات خاصی را به شما بدهد. بهتر است برای روش درمان با پزشک جراح خود در تماس باشید و روش درمانی او را دنبال کنید.

320 دیدگاه. Leave new

 • محمد
  2023-12-25 23:12

  سلام خسته نباشید
  من پسرم 18 سالمه پارسال اسفند ماه ساعد دستم شکست پلاتین گذاشتم الان دکترم میگه ماه اسفنده امسال میخوایم پلاتینو برداریم میخواستم بدونم یک سال کافیه برای این مورد چون شکستگیه سختیم بوده!!!!

  پاسخ
 • محمد
  2023-12-13 02:24

  سلام اقای دکتر اول ازتون ممنونم که وقت میزارید و جواب مارو میدید اقای دکتر پسر ۱۹ ساله ای هستم که یک سال و نیم پیش ساعد دستم شکست هردو استخوانش بعد از یک سالو نیم الان عمل کردم وپلاتین رو دراوردم میخواستم بدونم که استخوان های شکسته رو میشه بعد از جوش خوردن مثل قبل روشون حساب کرد یا باید احتیاط کنیم و ایا استخوان بعد از جوش خوردن قدرتش دقیقا مانند قبل میشه

  پاسخ
 • نظری
  2023-12-08 11:18

  سلام دکتر
  مدت ۶ ماه می‌شود که ساعد دست چپ ام شکسته بود را جراحی کردم و دکتر دستم را پلاتین گذاشتن . فقط جای یک پیچ درد و سوزش و باد می‌کند خیلی اذیت می‌کند لطفا پاسخ دهند ممنون

  پاسخ
 • سینا
  2023-11-17 05:44

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من اردیبهشت سال قبل ساعد دستم تو ورزش شکست و پلاتین گذاشتیم و بعد از یک سالو ۳ ماه پلاتینو در اوردیم الان ۳ ماهه گذشته از عمل ولی جایی که پلاتین بوده تو بعضی از حرکات بدنسازی درد میگیره و دردش میمونه تا یه مدت و تو سطح صاف دستمو فشار میدم هم درد میگیره و یه فرورفتگی ایجاد شده این فرورفتگی و درد از بین میرن؟

  پاسخ
  • با سلام. طبیعتا بعد از این عملی که میفرمایید ما خیلی توقع نداریم که فرورفتگی خاصی ایجاد شود. خوب طبیعتا باید عکس شما را ببینم و شکل دستتان ارزیابی شود. تنها دلیلی که میتواند باعث این موضوع شود این است که چسبندگی عضلات و پوست در ناحیه جراحی دارید که باعث فرورفتگی شده. اگر این فرورفتگی باعث ایجاد درد شده حتما به پزشکتون مراجعه کنید.

   پاسخ
 • کامران جهانگیری
  2023-11-11 00:17

  سلام دکتر
  من ۱۳سالمه و ساعد دستم داخل کشتی شکسته و سه تا پلاتین خورده دکتر بهم گفته سه تا شش ماه نیاز به استراحت و تمرین نکردن سنگین داری که جوش بخوره
  خواستم بپرسم گفته سه تا شش ماه بعد از در اوردن اتل یا بعد از عمل؟
  نزدیک دوماهه عمل کردم و ۲۰ روزه اتلو در اوردم
  و اینکه میتونم با پلاتین هایی که در دستم هست کشتی بگیرم؟ کشتی ورزش سنگینیه و ممکنه دوباره بهش فشار بیاد مشکلی نداره؟

  پاسخ
 • مرسانا
  2023-11-03 23:58

  سلام خدمت آقای دکتر ،دختر من 7سالشه که دست راستش دواستخوان ساعد شکسته وآرنج در رفتگی داشت که با بیهوشی جا انداختن آرنج وشکستگی رو گچ گرفتن بعد 43روز عکس گرفتیم جوش خورده دستش باز کردن گچ رو فقط حالت دست باهم کمی فرق داره ونگرانی اصلیم اینه که دست دخترم نمیتونه بچرخه تا کف دستش به رو برگرده البته اینم بگم که الان دو روز از باز شدنش میگذره ممکنه به مرور خوب بشه ،ممنون ازشما آقای دکتر

  پاسخ
  • با سلام. با توجه به محل شکستگی احتمال بهبودی متفاوت است. در شکستگی های قسمت فوقانی ساعد همراه با آسیب های آرنج احتمال وجود یا باقی ماندن محدودیت های حرکتی وجود خواهد داشت. اما در حال حاضر نگران نباشید حداقل دو تا سه ماه دیگر زمان لازم است که دامنه حرکتی دستشون به حالت نرمال برگردد. بعد از این بازه اگر مشکل ادامه داشت به پزشکشون مراجعه کنید

   پاسخ
 • مینا
  2023-11-03 22:21

  سلام آقای دکتر
  مینا۳۹ ساله.بدلیل شکستگی رادیوس خرداد۴۰۱پلاتین گذاشتم و جدیدا هم عکس گرفتم گفتن عکسم هم خوبه.ولی موقع ورزش پیلاتس یا بلند کردن چیزسه چارکیلویی ،ساعدم درد زیادی داره وگاهی بادمیگنه میسوزه.ایا باید پلاتین رو دربیارم؟پلاتینم دربیاد خوب میشم؟
  خیلی خیلی ممنون

  پاسخ
 • سلام و وقت بخیر
  آقای دکتر من یک زن ۴۰ ساله هستم. اسفندماه زمین خوردم و قسمت بالای استخوان اولنا (مفصلش) شکست و جراحی شدم و برام پلاک و پین و میخ گذاشتن. الان دو هفته ای هست درد دارم و قبلا هم تجربه درد در صورت انجام کارهای منزل و سوزش داشتم. دکترم تشخیص دادن پلاتین رو بردارم. پست شما و کامنتا رو خوندم کمی مردد شدم. الان بعد ۷ و نیم ماه بعد از جراحی زود نیست؟ با توجه به پلاک که انحنا داره تو قسمت مفصل آیا ممکنه بعدش دچار اختلال شم؟

  پاسخ
  • با سلام. مفصل آرنج و مفصل ناحیه فوقانی مفصل خاصی است و در اوردن پلاتین در ناحیه مفصل گاها زودتر توصیه میشود. بعد از شش ماه اگر پلاتین باعث اختلال حرکتی یا فشار در عصب و ایجاد درد شود توصیه ام این است که پلاتین را از دست خود خارج کنید. اگر پزشک شما گفته اند که پلاتین را از دست خارج کنید توصیه من هم این است که پلاتین را خارج کنید. البته چون عکسهایتان را ندیده ام نمیتوانم به صورت قطعی بگویم اما بعد از شش ماه به طور قطع پلاتین قابل در آوردن است.

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر. دخترم ۴ونیم سالشه زمین خورده و هردو ساعد دستش شکسته چهار روز آتل بستن و گفتن بعدش ۲۰روز گچ میگیریم اگه خوب نشد عمل باید بشه. پیش دکتر دیگه ای بردم گچ گرفت و گفت ۱۰تا ۱۴ روز بعد بیار اگه خوب نشده باشه عملش کنم. حالا من نمیدونم چندروز بزارم تو گچ بمونه در حالیکه دکتر دومی گفت ۵درصد احتمال خوب شدنش با گچ هست. کاش امکانش بود عکس دستشو میفرستادم ببینید

  پاسخ
  • با سلام. شکستگی های ساعد اطفال زیر 8 سال خیلی نگران کننده نیست حتی اگر زاویه اش زیاد باشه نهایتا برای بیماران جااندازی و گچ گیری انجام میشه. معمولا بین 4 تا 6 هفته گچ حتما لازمه. اینکه گفتن دو هفته بعد مراجعه کنید به خاطر این است که در حین گچ گیری گاهی جابه جایی اتفاق می افته و اگر جابه جایی اتفاق بیفته نیاز به جراحی است. ولی به طور کلی چیز نگران کننده ای نیست فقط بین 4 تا 6 هفته حتما دستش داخل گچ باشه تا درمان کامل بشه.

   پاسخ
   • سلام آقای دکتر پسرم دو سالشه و استخوان رادیوس ساعد دست راستش شکسته و دکتر براش جا انداخته و گچ گرفته.تقریبا دو هفته گذشته .اما تو این مدت آویز گردنی دستش رو دایم درمیاره و کلافه میشه و دستش رو به زمین میکوبه.من همش نگرانم نکنه با این کوبیدن دوباره استخوانش جابه جا بشه و جوش نخوره.آیا این امکان وجود داره استخوان توی گچ جا به جا بشه؟ و اینکه آویز گردنی رو درمیاره توی روند بهبودش تاثیر منفی میزاره؟

    پاسخ
    • با سلام، نگران نباشید معمولاً در کودکان زیر ۴ سال جوش خوردگی به سرعت اتفاق می‌افتد و ضربه خوردن با گچ بر روی زمین معمولاً اختلالی ایجاد نخواهد کرد. بالای ۹۰ درصد مشکل برطرف خواهد شد، اما توصیه‌ام این است که بعد از سه هفته حتماً عکس بگیرید و به پزشک خود مراجعه کنید.

     پاسخ
 • مریم
  2023-08-09 12:27

  سلام وقت بخیر پسر ۸ ساله ام با دوچرخه خورده بود زمین و استخوانهای ساعدش هر دوش شکسته بود ،دکتر گچ گرفت و بعد از ۴۵ روز که باز کردیم اون قسمت ها که زیر گچ بود خیلی پر مو تر شده و یه حالت لنگه به لنگه داره با اون یکی دستش،میترسم اگه اینجور بمونه بزرگتر که بشه رو اعتماد به نفسش تاثیر ، بذاره ، آیا اینها می ریزه؟؟؟

  پاسخ
 • امیرحسین
  2023-07-30 23:21

  سلام وقتتون بخیر
  من ۴ سال پیش هر دو استخوان ساعدم شکستو پلاتین گذاشتیم،بعد از ۳ ماه که پلاتینو گذاشتیم باز هم شکستگی پیش اومد ولی شدید نبود.ساعدم ازحالت نرمالش خارج شدو چرخش هم سخت تر شده.برای خارج کردنم اقدام کردیم ب دلیل کرونا نوبت ندادن.الان اگه پلاتینو خارج کنیم ممکنه دستم به حالت نرمالش برگرده؟

  پاسخ
  • با سلام. باید عکستون رو ببینم ولی این حالتی که میفرمایید درجه ای از بدجوش خوردگی استخوانها رو دارید که باعث اختلال در چرخش دست میشه. فکر نمیکنم که با برداشتن پلاتین دامنه حرکتی دستتون برگرده چون اینا چسبندگی های بافت نرمه که خیلی نمیشه براشون کاری کرد. اما توصیه میکنم با عکس جدید به پزشکتون مراجعه کنید شاید بتونن اقدام خاصی براتون انجام بدن.

   پاسخ
 • یعقوب معظم
  2023-07-28 21:36

  باسلام خدمت دکتر من ۴۱ سالمه در ۷سالگی استخوان دوبل ساعد دست راستم تقریبا از وسط ساعد شکست ودر روستا به این محلی شکسته بند بردیم ولی کچ جوش خورد وچون در س میخواندم و همچنین نداشت سواد والدین که اگر گچ وجراحی بشه دوام نمیاره و متوجه نشدیم والان که بزرگ شدم بااین دستم نمی توانم کار دستی انجام بدم و وقتی ارنج رابه بدنم می چسبانم کف دستم روبه بالا نیست وکار انجام میدم ساعد مچ و ارنجم درد شدید حتی یک رانندگی که دردش میزنه به گردنم سمت راست و سرگیجه میگیرم چند تا دکتر هم بردم یکی گفت اگر بشکنیم انگشت شستت ممکنه کار نکنه یکی گفت یه کمی از استخوان ارنج ببریم تا دستت بچرخد یکی گفت عصب دستت اگر بشکنیم ممکنه عصب دستت اسیب ببینه ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر

  پاسخ
  • با سلام این حالتی که میفرمایید خوب حتما باید عکستون رو ببینم اما مسئله ای که وجود داره این است که اگر اسیب در سنین 7 یا 8 سالگی یعنی سنین زیر سن بلوغ اتفاق بیفته با توجه به اینکه کجی که در استخوان اتفاق می افته به صورت دائمی روی عناصر اطراف تاثیر میگذاره یعنی روی عصب و عضلات و اونها هم به شکل نامناسبی رشد میکنند احتمال اینکه با جراحی بشه کمک کرد میاد پایین اما در صورت امکان اگر تشریف بیارید ببینم شاید بشه راهی پیدا کرد.

   پاسخ
 • امیرحسین
  2023-06-19 15:58

  سلام آقای دکتر من پسرم ۱۵ سالمه
  من ۶ سال پیش دو استخوان ساعد دستم شکست و پلاتین گذاشتم و یک سال بعد در آوردم ، آیا الان اگه بخوام برم والیبال مشکلی پیش میاد؟

  پاسخ
 • حسام الدین
  2023-05-09 22:24

  سلام وقتتون بخیر
  من، حدودا 8 ماه پیش توی کشتی ساعدم هر دو استخوانش شکست حتی کاملا دستم برگشته بود. با اورژانس رسیدیم به بیمارستان، دکتر جا انداخت و گفت باید عمل بشه. خلاصه عمل کردیم و الان 8 ماه گذشته. من 15 سالمه پسر هم هستم. چند وقت دیگه باید پلاتین استخراج بشه؟ من راجع بهش خوندم که چون به عصب نزدیکه ریسک داره و اینا. ناحیه شکستگی حدودا 5 سانتی متر کنار مچ هست. فکر میکنم شکستگی نزدیک آرنج بخاطر عصب ها استخراج پلاتینش ریسک داره درسته؟ یه پیچ پلاتینه حتی از روی پوست قابل لمسه و هنگام ضربه خوردن خیلی درد میاد، اون که مشکلی نداره؟

  پاسخ
 • محمدرضا احمدی
  2023-05-09 10:22

  سلام اقای دکتر وقت شما بخیر یک ماه پیش استخوان رادیوس پسرم در ناحیه ساعد شکست و با مشورت با دکتر ایشان به دلیل این که زاویه استخوان بیشتر از 8 درجه شده بود عمل کرده و پلاک 6 سوراخ در دست قرار دادند می خواستم بپرسم ایا این کار درست بوده و بهترین زمان برای خارج کردن پلاتین چه زمانی است

  پاسخ
 • سلام
  چراشکستگی ساعد باید در بزرگان حتما عمل شود نه مثل کودکان که اکثرا عمل نیاز ندارید با تشکر از جناب استاد ارجمند

  پاسخ
  • با سلام. استخوان اطفال قابل ترمیم و اصلاح خودبه خودی است و بدن حین رشد میتواند ضایعات استخوانی را اصلاح کند، بعضی از شکستگی ها در کودکان با گچ گرفتگی درمان می شود و کجی را خود بدن اصلاح میکند. البته اگر از یک مقداری بزرگتر باشه نیاز به جراحی دارد. این قابلیت در بزرگسالان وجود ندارد.

   پاسخ
 • حسین
  2023-04-08 19:50

  سلام.وقت بخیر.تقریبا ۲۰ روز پیش رادیوس پدرم دچار شکستگی شد و پس از عکس برداری مشخص شد که فاصله بین استخوان ها زیاد شده و حتما باید عمل بشود.اما دکتر تعلل کرد و به دلیل تعطیلات عید عمل پدرم را به ۲۰ روز بعد موکول کرد.الان هم‌که رفتیم برای عمل ،به دلیل فشارخون و داشتن سابقه عمل قلب پدرم ،عمل رو به دلیل ریسک بالا انجام ندادند و گفتند دست پدرم کج جوش خورده است.میخواستم بدونم الان چه کاری باید انجام بدهیم.به اصطلاح دکتر گفتند که با توجه به جوش خوردن بیخیال عمل بشیم و پدرم همینطوری بدون عمل زندگی کنند.میخواستم از شما بپرسم چه کاری انجام بدیم.

  پاسخ
  • با سلام. توضیحاتتون کامل نبود چون شکستگی رادیوس میتونه تو چند ناحیه اتفاق بیفته. من تصورم این است که در ناحیه مچ اتفاق افتاده چون شایع تر است. با توجه به شرایطی که فرمودید و مدت زمانی که گذشته اگر جوش خوردگی اتفاق افتاده و حتی اگر کمی کج جوش بخوره خیلی اختلال عملکرد ایجاد نخواهد شد. طبیعتا شاید گاهی درد داشته باشند یا فشار و قدرت دستشون کاهش پیدا کنه، البته این در شرایطی که سن بیمار بالا باشه. مثلا این حالت در سن بالای 65 تا 70 سال قابل پذیرش است. اما اگر بیمار زیر 50 سال سن دارند، علی رغم اینکه کج دست جوش خورده، باید جراحی انجام بشه و شکستگی اصلاح بشه.

   پاسخ
 • غزال موسوی
  2022-12-29 13:47

  سلام و عرض ادب
  چهل روز پیش هر دو استخوان ساعد من شکست و نورد عمل جراحی قرار گرفت و همه چیز خوب است. بخاطر درد زیاد در مچ دست و شصت، از مچ دست سی‌تی‌اسکن گرفته و معلوم شد احتمالا همان زمان زمین خوردن، ترک‌ خوردگی‌هایی در استخوان‌های مچ دست پدید آمده است در حالی که این مدت در حال ورزش و حرکت دادن مچ بوده‌ام!! دکتر پیشنهاد مچ‌بند تا سه هفته را داده‌اند. آیا اصلا اصلا نباید مچ‌بند را در بیاوریم و دیگر هیچ حرکتی به مچ ندهم؟ آیا ترک‌خوردگی‌ها خوب می‌شوند؟

  پاسخ
  • با سلام. اگر ترک خوردگی در یکی از استخوان های مچ دست به اسم اسکافوئید باشه اون مهم هست. گاها حتی نیاز به جراحی داره و بستن مچ بند و گچ گیری به مدت یک تا دو ماه. اگر بقیه استخوان ها دچار مشکل باشند، موردی نداره معمولا بعد از این بازه مشکل بهتر میشه و نیاز به بستن بیشتر مچ دست نیست.

   پاسخ
 • امیرحسین
  2022-12-21 05:54

  با سلام خدمت آقای دکتر
  من ساعد دستم رو چندین سال پیش که شکسته بود پلاتین گذاشتن الان مخصوصا زمستان جای پلاتین‌ها تیر میکشه علتش چی‌میتونه باشه؟

  پاسخ
 • رباب
  2022-11-26 15:48

  با عرض سلام وادب خدمت آقای دکتر بزرگوار
  ببخشید من نزدیک صد روز هست که هر دو ساعت دستم شکسته وعمل جراحی شدم وپلاتین گذاشتند ولی بعد از گذشت صد روز هنوز نمیتونم ساعت دستم را به طرف داخل بچرخونم ضمنا یک ماه عکس گرفته بودم اولنا هنوز جوش نخورده بود، خواهش میکنم لطف بفرمائید نیاز به عمل جراحی مجدد هست؟؟ آیا بهبودی حاصل خواهد شد؟؟؟ قابل ذکر هست که 20 جلسه هم فیزیوتراپی رفته ام

  پاسخ
 • امیرحسین صالحی
  2022-11-22 13:53

  سلام آقای دکتر من 7 سال پیش عمل شکستگی ساعد داشتم و پلاتین گذاشتن اون زمان دکتر من گفت بعد 2 سال باید پلاتین رو در بیارن بعد من دیگه اقدام نکردم تا هفت سال روی دستم موند . تا زمانی که باشگاه بدنسازی میرفتم دستم از ناحیه ساعد خیلی درد میگرفت دیگه باشگاه نرفتم .الان باید دستم رو عمل کنم یا نیازی نیست

  پاسخ
 • نازنین
  2022-10-30 21:03

  سلام دکتر وقتتون بخیر
  من۳ ماه پیش افتادم و استخوان زیرین ساعدم شکست از وسط و ۲ ماه داخل اتل بود و الان ۱ ماهه داخل بریس هست ولی نمیتونم دستمو بچرخونم مشکل حرکتی دارم‌ مچمم خشک شده آیا تا اخر عمر همینجوری میمونه یا با فیزیوتراپی درمان میشه؟خیلی نگرانم

  پاسخ
  • سلام و وقت بخیر. خشکی مفصل تا 6 ماه بعد از شکستگی ساعد طبیعی است و جای نگرانی ندارد. برای فیزیوتراپی و روش های درمانی بعد از عمل بهتر است با پزشک خود در تماس باشید.

   پاسخ
   • مینا رضایی
    2023-10-22 23:29

    سلام وقت بخیر اقای دکتر🌷
    من یک سال و نیم پیش استخوان رادیوس عمل کردم و پلاتین گذاشتم.از بعد عمل یه حس بد تو دستم دارم و با فشار دادن به ساعدم در محل پلاتین حس گز گز و درد دارم.غیر عادیه یا عادیه؟یک ماهه پیلاتس میرم و درحرکاتی که وزن بدنم رو دستم هست درد دارم.از امشب هم به طول دوسه سانت و بلندی دومیلیمتر دستم باد کرده.با فشار گز گز و درد هم داره.نمیدونم چرا؟ممنون میشم راهنمایی کنید

    پاسخ
    • با سلام. گاهی بعد از عمل جراحی شکستگی ساعد یه اعصاب حسی هستند زیر پوست ساعد که احتمال اینکه در حین جراحی دچار اسیب یا مشکل بشوند وجود داره. ما توقع مون این هست که این حالت بعد از شش ماه تا یک سال از بین بره. اما اگر این مشکل ادامه پیدا کرد و ۱۸ ماه از عمل جراحی تون گذشت پیشنهاد میکنم که پلاتین رو خارج کنید.

     پاسخ
 • ابوالفضل سارانی
  2022-10-25 22:19

  سلام اقادی دکتر ممنون از لطفتون که اینجا به مردم کمک میکنید من تقریبا ۲سال پیش دستم تو تصادف موتور شکست وپلاتین کار گذاشته شدو دوباره از کنار پلاتین شکست وگج گرفته شده الان که به مدت ۱سال گذشته من از ناحیه شکستی دوم احساس درد میکنم بعضی وقتا اینگار که ویک گوشه پلاتین هم پوستم رو عضیت میکنه مشکلی که پیش نمیاد هر دوتا طلوع شکسته بودن تو تصادف

  پاسخ
 • پارسا
  2022-09-29 14:06

  سلام.وقت بخیر.دست پسر سه ساله ام هفته پیش شکست در قسمت استخوان رادیوس…به علت افتادن…استخوان رو کنار هم قراردادن و گچ گرفتن در عکس کاملا روی هم نیست و دکترش می گه مشکلی نیست.لطفا راهنماییم کنید که خیلی نگرانم.

  پاسخ
 • امیر محمد پناهی
  2022-09-29 01:16

  سلام آقای دکتر من تقریبا ۳ هفته پیش شکستگی دوبل ساعد داشتم و وقتی رفتم بیمارستان همونجا دستم را جا انداختن و گفتن نیازی به پلاتین نیست ولی بعد که پیش چند دکتر ارتوپد رفتیم بعضیا میگفتن عمل بعضیا میگفتن گچ و ما گچ گرفتیم الن بعد از این مدت تکان دادن انگشتام سخته میتونم تکونشون بدم ؟ وقتی تکونشون میدم بهم فشار زیادی وارد میشه

  پاسخ
  • با سلام. حالت گزگز و درد در انگشتان پس از جراحی تا چند هفته طبیعی است و نگران کننده نخواهد بود. چرا که جوش خوردن یک ماه و نیم زمان نیاز دارد. اما اگر پس از یک ماه و نیم درد ادامه دار شد حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • ناهید
  2022-09-28 14:27

  سلام دخترم یک ماه پیش استخوان ساعد کنارآرنجش شکستگس داشت که یک ماه با آتل بسته شد الان درد نداره بعداز بازکردن درحرکتم مشکلی نداری ولی ورم دستش هنوز ازبین نرفته ایا طبیعیه

  پاسخ
  • سلام بله تا دو ماه طبیعیه

   پاسخ
   • مهدی
    2022-10-07 04:21

    با سلام خدمت دکتر کوشان
    جناب دکتر پدر بنده ۶۵ سال دارن و پارسال ساعد دستشون ضربه خورد و شکست و دستشون جراحی شد و پلاتین کار گذاشتن،امروز یک جسم سنگین با دستشون بلند کردن و مثل اینکه پلاتینی که روی دستشون هست بالا اومده و احساس درد میکنند لطف کنید تشخیصتوتو بفرمایید باتشکر

    پاسخ
  • با سلام در حدود چهار سال پیش استخوان ساعد فوقانی دستم شکست و مورد جراحی قرار رفتم و پلاک با 6پیچ در قسمت شکستگی قرار دادن تا بحال درد خاصی نداشتم اما الان یه چند روزی هست مقداری کمی ورم کرده و درد هم دارم آیا الان بعداز این مدت طولانی میتونم پلاک را خارج کنن؟ متشکرم

   پاسخ
 • حسام الدین
  2022-09-25 16:22

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من یه پسر 14 ساله هستم حدود یک ماه پیش (29 مرداد 1401) توی باشگاه کشتی دستم از ساعد شکست و کامل کج شد. خلاصه اورژانس اومد و ما رفتیم بیمارستان و دکتر دستمو جا انداخت و گفت فردا عمل میکنیم. توی بیمارستان علی ابن ابی طالب قم هم عمل کردم. پین دستم هم هفته پیش، دکتر خارج کرد. حالا برای خارج کردن پلاتین چه زمانی مناسبه؟؟
  تابستون سال بعد اوکیه یا نه؟؟ و اینکه پیشنهاد شما اینه که پلاتین رو در بیارم یا نه؟؟

  پاسخ
 • حسام الدین
  2022-09-23 20:42

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من حدودا یک ماه پیش توی باشگاه کشتی، دستم از ساعد به طور کامل شکست و فردای اتفاق عمل کردم. من 14 سالمه میخواستم بدونم پس از این اتفاق، استخوان های دست من آسیب پذیرتر میشن، مستحکم تر میشن یا تفاوتی بینشون ایجاد نمیشه؟ بعد اینه کی باید دوباره برای خارج کردن پلاتین عمل کنم؟

  پاسخ
 • دانیال رحیمیان
  2022-09-22 13:24

  آقای دکتر ما با موتور خوردیم زمین دوتا استخوان ساعدم شکست و جدا شدن از هم الان که دکتر دستم عمل کرده پنج تا میل گذاشته تا استخوان جوش بخورن این میل سرشون برون برا در اوردنش همینجوری درشون میاره یا که بیهوش میکنن و در میارن؟!

  پاسخ
 • سلام ساعد من سه ماه پیش تو مسابقه شکست وجفت استخوان ساعد جراحی شد پلاتین یا(پلاک) قرار دادند
  ایا میشه با این دست ورزش حرفه ای کرد ضربه زیاد به دست میخوره

  پاسخ
 • سلام
  من شکستگی دوبل داشتم و توی دستم پین گذاشتن یکی از مچ و یکی هم از آرنج الان دستم مشکلی نداره و کامل می‌چرخه نزدیک یک ماه تو گچ و یک ماه هم هست که از گچ درآوردم و منتظرم برای درآوردن پین فقط یه مشکلی هست جایی که استخوانوم شکسته یه برجستگی محکم هست که با دست قابل احساسه
  می‌تونه چیز خاصی باشه؟

  پاسخ
 • محمد
  2022-08-22 01:07

  سلام
  ساعد دست راست من توی مسابقه جودو شکست و جراحی شد و جفت استخوان پلاتین (پلاک) خورد و الان ۳ ماه از عمل میگذره
  آیا میشه با دست پلاتین ورزش حرفه ای کرد من جودو کار میکنم
  ضربه توش خیلی زیاده

  پاسخ
 • احمد
  2022-08-16 04:27

  سلام.
  من ۱۴ سالمه
  استخوان ساعد نزدیک به مچم شکسته الان دو روزه گچ گرفتم
  دکتر گچ رو با کمی انحراف گرفته و گفته باید اینطوری باشه
  خیلی درد دارم . میخواستم بدونم تا کی این درد طبیعیه
  و اینکه من با یک زمین خوردن ساده دستم شکست خولستم بدونم دلیل ضعیف بودن استخوانم چیست. چون همین طور چند ماه قبل با یک اتفاق ساده دستم شکست
  لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
 • صادق
  2022-08-12 01:45

  سلام خسته نباشید.من ده سال پیش یعنی سن ۱۵ سالگی دوتا استخوان ساعدم شکست و پلاتین گذاشتم و بعد در اوردم ولی الان بعد از ۱۰سال هنوز نمیتونم بدنسازی برم و دستم با بلند کردن سنگینی درد میگیره راهی هست که بتونم مثل قبل بدنسازی برم یا نه .الان ده ساله انجامش ندادم خیلی داغونم

  پاسخ
  • با سلام. شش ماه بعد از خارج کردن پلاتین دیگه درد نباید وجود داشته باشه. اگر درد وجود داره احتمالا مشکلات دیگه ای هم هست مثل کج جوش خوردگی استخوان یا عفونت های استخوانی. در هر صورت باید عکستون رو ببینم. در صورت امکان عکستون رو بیارید تا بررسی کنم.

   پاسخ
 • سلام و درود
  من 15 سالم هست و 35 روز پیش استخوان رادیوس دستم از نزدیک مچ در حین ورزش شکست. لحظه ای که روی دستم افتادم و شکست دیدم دستم کمی انحراف پیدا کرده و همون موقع خودم دستم رو صاف کردم. دکتر گفت استخوان دستت جا افتاده و دقیقا سر جاش هست و نیاز به عمل و جا اندازی هم نداره و همونطوری گچ گرفتن. حالا ممکن هست دستم کج جوش بخوره؟ و چقدر دیگه زمان لازم هست تا بتونم دستم رو باز کنم؟

  پاسخ
 • نعمت محمدی
  2022-07-29 21:04

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما بزرگوار
  ببخشید من استخوان ساعد دستم شش ماه قبل به اثر فشار دستگاه شکسته بود
  پین گذاشتن الان مدت شش ماه هس که پین تو دستمه لطفا بگید چکار کنم الان

  پاسخ
 • محمدامین
  2022-07-27 19:35

  سلام من سه هفته هست دوبل ساعد دستم شکسته و تازه دیشب عمل کردم و پلاتین و مهره گذاشت میخواستم بدونم کی میتونم دوباره با دستم فعالیت عادی انجام بدم و کی میتونم حل سرعتی روبیک اغاز کنم

  پاسخ
 • سلام و خسته نباشید من در سال 96 در اثر تصادف استخوان های ساعد دستم شکسته و پلاتین گذاشته شده. من به طور عادی هیچ مشکلی برام بوجود نیاورده من تصمیم دارم که پلاتین رو بعد 5 سالی که الان گذشته بیرون بیاورم میخواستم بدونم که هیچ مشکلی به وجود نمیاد برای بیرون اوردن یا برای بعدش؟؟؟

  پاسخ
  • با سلام. در اوردن پلاتین های ساعد دست بهترین زمانش زیر دو سال هست. بعد از اون احتمال اینکه پلاتین زیر استخوان مدفون بشه و در اوردنش مشکل بشه، وجود داره. و مسئله دوم محل پلاتینه. بعضی پلاتین ها بهتره در اورده نشه. چون احتمال آسیب عصب در بعضی موارد وجود داره. به طور کلی اگر در قسمت های پایین تر یعنی نزدیک به مچ دستتون پلاتین گذاشتن، در اوردن پلاتین اسیب کمتری داره اما اگر نزدیک به آرنجه، میتونه عارضه ایجاد کنه.

   پاسخ
   • سلام و عرض ادب وخسته نباشید. اول تشکر میکنم از شما دکتر عزیز که وقت میگذارید و پاسخ میدهید.
    سوالی داشتم، ممنون میشم راهنماییم کنیم.
    من خانم 38 ساله. متاسفانه دچار شکستگی دیستال رادیوس چپ شدم. جراحی شدم و پین گذاری برای دستم انجام شد. بعد از سه هفته که دستم هنوز تو گچه، هم درد دارم هم ورم، خواستم ببینم این علائم طبیعی است یا خیر؟

    پاسخ
    • با سلام. بله طبیعیه معمولا تا 45 روز درد و تورم وجود داره و به مرور زمان کمتر میشه. اگر تورم و درد بیش از دو ماه طول کشید مهمه و باید ارزیابی بشه در غیر این صورت چیز نگران کننده ای نیست.

     پاسخ
     • ᶠᵃᵗᶤᵐᵃ
      2023-04-03 12:55

      سلام من 13 سالمه و تو شش سالگیم دستم شکست و پلاتین داره و تا الانم درش نیوردم.

      الانم اگه بخوام برم والیبال برای دستم مشکل ایجاد میشه؟

      درد دستمم زیاد نیست یعنی خیلی درد ندارم کلا درد ندارم فقط موقعه هایی ک هوای سرد بهش میخوره

     • با سلام و وقت بخیر. معمولا پیشنهاد میکنیم برای کسانی که میخوان وارد ورزشی بشن که با دست در تماسه پلاتین رو خارج کنن.

 • صالح
  2022-07-11 12:03

  آقای دکتر باسلام واحترام

  پسر من 11 ساله دارد و دو هفته پیش در باشگاه در حال اجرای فن مچ دستش زیر حریف ماند و از ساعد و مچ شکست . وارد اتاق عمل شد و جابه جای صورت گرفت دکتر قدیری گفتند مشکل نداشته باشد مرخص می کنیم مرخص شد و 15 تیر عکس دوباره گرفتند در بیمارستان معیری و گفتند مشکلی ندارد باید 49 روز در گج باشد. من عازم کربلا هستم و پسرم هم میرم ایا اگر در 30 روز شده گج را باز کنم و آتل ببندم به مشکل می خورد

  پاسخ
 • ساسان
  2022-07-06 15:31

  سلام وقت بخیر
  حدود ۱۰ روز پیش آرنج دست راستم بر اثر تصادف دچار شکستگی داخل مفصلی شد دستم را عمل کردم و پلاتین گذاشتم . الان دستم را کامل باز و بسته نمیتوانم بکنم احساس کشیدگی در پشت بازو و قسمت داخلی آرنج دارم. آیا راهی هست این محدودیت رفع شود.

  پاسخ
  • سلام. شکستگی های داخل آرنج تا درجاتی محدودیت حرکتی براشون ایجاد خواهد شد. البته الان خیلی زوده که بفهمیم ایجاد میشه یا نه و به چه میزانی این محدودیت خواهد بود. برگشتن دامنه حرکتی به شکستگی های آرنج گاهی تا شش ماه طول میکشه. پس فعلا نگران کننده نیست. درمانتون رو زیر نظر پزشکتون انجام بدید. انشاالله که مشکل برطرف میشه.

   پاسخ
 • پارسا رحیمی
  2022-07-02 00:06

  اقای دکتر من ۱۳ سالمه دوتا ایتخوان ساعدم شکسته بعد از دو جااندازی ناموفق دکتر توی دستم تن گذاشت ایا ممکن هیت استخوان دوباره تکان بخوره

  پاسخ
 • محمد
  2022-06-30 17:19

  درود بر دکتر. بخشید من حدود ۱۵ سال پیش استخون دستم شکسته و عمل شده. حالا بعد این مدت یکم بیش از حد فشار آوردم چند روزه درد داره. به نظرتون ممکنه اونجا ک شکسته دوباره شکسته باشه؟

  پاسخ
  • با سلام. احتمالش وجود داره ولی بالا نیست. اگر قرار به شکستگی باشه باید حتما ضربه محکم به دستتون خورده باشه. با ضربات معمول، شکستگی اتفاق نمی افته. ولی در صورت ادامه درد توصیه ام این است که حتما عکس بگیرید.

   پاسخ
 • مینا
  2022-06-28 21:05

  سلام وقت تون بخیر
  آقای دکتر من ۳۷ سالمه و سه هفته پیش استخوان رادیوس دست چپم شکست که برام پلاک تقریبا ده سانتی گذاشتن دو هفته دستم در آتل بود و گفتن فعلا تا پنج هفته باید اتل داشته باشم،خاستم بپرسم اشکال نداره گچ نگرفتن؟
  و موقعی که دستم رو که در اتل هست حرکت میدم یا راه میرم ناحیه ساعد همون قسمت شکستگی درد میگیره.اشکالی داره یا طبیعیه؟ نگرانم.
  خیلی ممنونم از راهنمایی های عالیتون

  پاسخ
  • سلام. کارایی گچ و آتل تقریبا یکسانه خیلی مشکلی نیست البته بعد از جراحی به خاطر وجود زخم اول آتل میگیرن و وقتی که زخم خوب شد گچ میگیرن. این نوع دردی که ذکر میکنین تا چندین هفته وجود داره و چیز نگران کننده ای نیست.

   پاسخ
 • صدرا
  2022-06-26 15:46

  سلام آقای کوشان با عرض سلام و خسته نباشید ،من ۱۵ سالمه و تقریبان۵۰ روز پیش دستم به داخل بالابر ساختمان رفت و هردو استخوان دست چپم شکسته و خیلیم بد شکست و استخوان رادیوس رو پلاک گذاشتن، هنوز استخوان اولنا کامل جوش نگرفته به نظرتون بعد از چند ماه پس از جراحی میتونم دو باره برم بدنسازی؟ممنون

  پاسخ
 • سینا
  2022-06-17 01:20

  سلام وقت بخیر
  من استخون ساعدم شکست و پلاتین گذاشتن
  و تقریبا ۱ ماه از عمل جراحی میگذره و ورزشای بدنسازی خیلی سبکو
  شروع کردم و ۲۰ ساله هستم کی میتونم به تمرینات سنگین بدنسازی برگردم و قدرتم
  کی کامل برمیگرده؟
  و اینکه کی پلاتینو باید دربیارم.

  پاسخ
 • سینا
  2022-06-15 18:41

  سلام وقت بخیر
  من استخون ساعدم شکست و پلاتین گذاشتن
  و تقریبا ۱ ماه از عمل جراحی میگذره و ورزشای بدنسازی خیلی سبکو
  شروع کردم و ۲۰ ساله هستم کی میتونم به تمرینات سنگین بدنسازی برگردم و قدرتم
  کی کامل برمیگرده؟
  و اینکه کی پلاتینو باید دربیارم

  پاسخ
  • با سلام. بعد از سه ماه میتونین به ورزش سنگین برگردین اگر پلاتین اذیت کرد بعد از 9 ماه تا 1 سال میتونین پلاتین رو هم خارج کنین.

   پاسخ
   • نوشا
    2022-12-13 09:45

    سلام پسر ۱۱ ساله ام هر دو استخوان ساعدش شکست و دکتر بصورت بسته جا انداخت و گچ گرفت، بعد از یکماه توی عکس هنوز دو سر استخوان فاصله دارند، خیلی نگرانم آیا با وجود فاصله استخوان‌ها جوش میخورند؟ دکتر گفتند ۲ هفته دیگر دوباره مراجعه کنیم. آیا این زمان باعث از دست رفتن فرصت استفاده از پین نمیشود؟

    پاسخ
    • سلام. این حالت برای بچه ها طبیعی است.البته اگر سه تا چهار ماه بعد عکس گرفتین و هنوز محل شکستگی خوب جوش نخورده اون مشکل داره. ولی اگر بعد از عمل جراحی عکس گرفتین و فواصلی رو در محل شکستگی به صورت کم میبینین، اون چیز نگران کننده ای نیست.

     پاسخ
     • علیرضا
      2023-05-17 10:19

      سلام‌دکتر‌من‌‌الان‌۳‌ماه میشه که استخوان‌رادیوس‌و‌اولنا‌دچار‌
      شکستگی‌شده‌‌کی‌می‌تونم‌پلاتین‌در‌بیارم‌اگر‌پلاتین‌در‌بیارم‌دست می شکند

     • با سلام. معمولا میتونین بعد از یک سال پلاتین رو از دستتون خارج کنید و مشکلی نخواهد بود. معمولا برای افراد جوان و یا ورزشکارها و یا کسانی که درد دارند بعد از 9 ماه پیشنهاد میکنیم که پلاتین رو خارج کنند.

 • سعید
  2022-06-15 08:30

  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر آرنج دستم شش ماه پیش شکست و جراحی شد و پلاتین گذاشتند الان آرنجم خوب شده اما انگشتان دستم را نمیتوانم خم کنم وسر انگشاتنم بی حس هست شبها هم درد شدیدی دارند لطفا راهنمایی کنید چکار کنم متشکرم .

  پاسخ
  • با سلام. معمولا بعد از این مدتی که میفرمایید مشکل کاملا باید برطرف شده باشه. اگر مشکلی که میفرمایید ادامه داره احتمالا بخاطر اسیب و یا فشار روی عصب دست هست. البته توصیه ام این است که حتما معاینه بشید و نوار عصب بگیرید.

   پاسخ
 • باسلام من حدود 9 سال قبل، زمانی که 9 سالم بود هر دو استخونم شکست و پلاتین گذاشتم

  حدود چند باری توی سال های اخیر، اقدام به خروج پلاتین نزد پزشک های مختلف کردم ولی پزشک ها بدون اینکه تصویر برداری یا معاینه بکنن جواب منفی میدادن و میگفتن پلاتین با استخونت یکی شده

  حالا من به باشگاه بدنسازی میرم اما مشکل اینجاست که با دستم نمیتونم حرکت “جلو بازو دمبل” رو بیشتر از 2 کیلو بزنم انگار که هیچ اعصابی برای دستور به بلند شدن ساعد وجود نداره و همیشه موقع فشار چن لحظه درد خفیف داره

  درضمن انتهای ساعدم رو که میبینم استخوان اولنا انگار ک به استخوان رادیوس چسبیده و انتهای ساعدم کوچیک تر از مچ دستمه، زمانی ک بچه بودم به راحتی از کنار قضیه عبور کردم ولی الان ک 18 سالمه این مسئله بسیار بهم فشار میاره، چون کسی دستم رو شکسته بود، و الان خیلی عصبانیم از اون در حدی ک دوست دارم هر دو پا و دستش رو قلم کنم، چون نمیتونم این دستم رو به تناسب اندام برسونم و هیچکسی هم جوابگو نیست

  اگه کمکم کنید ممنون میشم واقعا❤

  پاسخ
  • سلام. ببینید شکستگی هایی که در ایام کودکی اتفاق میفته با توجه به افزایش سن معمولا پلاتین در استخوان مدفون میشود. در چنین شرایطی درآوردن پلاتین خیلی دشوار است. اما مشکلی که شما دارید احتمالا در اثر شکستگی صفحه رشد استخوان آسیب دیده و احتمالاً اختلال رشد پیدا کردید. اگر عکساتون رو ببینم بهتر میتونم راهنمایی کنم.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید.
  من دو سه سال پیش دوتا استخوان ساعد دستم شکسته بود و دوتا پلاتین خورد. بعد از یه مدتی هم بدنساری رو شروع کردم
  خواستم بدونم الان که پلاتین رو درآوردم چند ماه بعدش میتونم فعالیت های ورزشی سنگین مثل بدنسازی و کشتی رو شروع کنم؟
  ایا دستم مثل اولش میشه؟

  پاسخ
 • رضا علیزاده
  2022-06-04 09:29

  سلام من ۱۳ سالمه و برای افتادن از روی موتور ساعت دستم راستم دوبل شکست و العان ۱۸ روزه عمل کردم و توی دستم پین گذاشتن و دست من بعد از گذشت یک سال مثل اول میشه میتونم اجسام سنگین باهاش بلند کنم یا بعد گذشت چند سال درد درون دستم احساس میکنم ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
 • سلام من ۱۳ سالمه و با موتور افتادم و هردو استخان مچم دست راستم شکست و ۱۷ روز پیش عمل جراحی کردم پیم گذاشتم و العان دستم گچه آیا بعد یک سال میتونم مثل اول ازش استفاده‌ کنم ممنون میشم اگه جواب بدین

  پاسخ
 • مهدی از مشهد
  2022-05-31 10:12

  سلام آقای دکتر.دیروز (۴۰۱/۳/۹) گچ ساعد دست دختر هفت سالم رو که شکستگی
  زند زبرین و پلاتین کارکذاشتن، باز کردن. دو سوال:
  ۱- آبا لازمه فیزیوتراپی بره یا با حرکات کششی ملایم و آب گرم در منزل خودمون
  کمکش کنیم ؟
  ۲- چه نوع مراقبت هایی تا زمان درآوردن پلاتین (شهریورماه ۴۰۱) ضروریه !؟
  سپاس ویژه

  پاسخ
  • با سلام حرکات کششی در منزل کافیه.تا زمان خارج کردن پلاتین از ضربه مستقیم خودداری بشه

   پاسخ
  • سعيد
   2022-06-13 04:09

   سلام..شیش سال پیش وقتی چهارده سالم بود افتادم رو دستم و هردو استخوان ساعدم از ناحیه وسط شکست…و عمل کردم الان یک پیچ رو زیر پوستم احساس میکنم که اذیتم میکنه و برای در اوردن پلاتین به دکتری در اهواز مراجعه کردم و گفتن چون یه مدت طولانی از عملم گذشته احتمال داره اگر پلاتین رو خارج کنیم دیگه دستم مثل قبل کار نکنه و یه جورایی عصبش خراب بشه…آیا راهی هست این پیچ از بدنم دربیاد حتی اگر شده فقط همین پیچ

   پاسخ
   • با سلام. بسته به دو عامل داره اول اینکه کدوم استخون پلاتین گذاشتین و دوم اینکه محل پلاتین کجاست. توی یک ناحیه ای از ساعد هستش که توی قسمت بالایی استخوان کوچک دست هست. اون قسمت اگر پلاتین گذاری شده باشه بعد از یه مدت در آوردن پلاتین احتمال آسیب عصبی داره. بقیه نقاط فکر نمیکنم که مشکلی باشه. البته باید عکساتون رو ببینم بعد نظر قطعی بدم.

    پاسخ
 • حمید
  2022-05-29 19:41

  سلام دکتر
  انتهای استخوان اولنا نزدیک مچم براثر ضربه جسم سخت به داخل شکست، دکتر معالچ با پلاک دوسراستخوان رو ثابت کرد و تاندون پاره شده رو دوخته . حدود چهل روزه آمپول سینوپار تزریق میکنم.مشکل اصلی من محدودیت چرخش مچ دستم هست بصورتیکه نمیتونم چرخش 90 درجه به مچم بدم مثلا نمیتونم با چرخش مچ هنگام وضو آب بردارم.و دوم اینکه اکثرمواقع احساس خواب رفتگی و تیرکشیدن برروی ناحیه آسیب دیده تا پشت دستم میکنم( دکترمعالجم گفته بخاطر اینکه تاندون از روی پلاک عبور کرده)
  بنظرتون این موارد طبیعی هستن؟

  پاسخ
 • مبینا شرافتی
  2022-05-17 16:17

  سلام من والیبالیست هستم
  چند روز پیش در مسابقه به دستم ضربه یهویی وارد شد و استخوان اولنای سمت چپ دستم شکست و الان عمل کردم و و پلاتین گذاشتند ، میخواستم بپرسم
  من بعد از چند وقت میتونم دوباره بازیم رو شروع کنم ؟
  و اینکه حتما باید پلاتینم خارج بشه یا نه؟!
  و اینکه اگر نیاز هستش که خارج بشه ، چند وقت دیگه
  باید خارج بشه ؟!

  پاسخ
 • پرنیان
  2022-05-16 13:26

  سلام دختر من ۴ سالشه و ساعد دستش شکسته
  آتل بستن و بعد از ۳۳ روز بازش کردن
  الان شکل ظاهری دست دخترم فرق کرده دستش از ساعد انگار کجه با اون دست دیگه ش فرق میکنه
  این خوب میشه یا باید چیکار کنیم؟لطفا پاسخ دهید

  پاسخ
 • سلام. ببخشید یک سوالی داشتم من 15 سالمه و بر اثر فوتبال دوبل ساعد راست دستم شکسته و پلاتین و پیچ و مهره شده است. میخاستم ببینم وقتی دستم خوب شه میتونم کار های سنگین انجام بدم. مثل دروازه بانی. بنایی

  پاسخ
 • سلام من ساعد دست راستم شکسته و الان ۱۶ روز میشه عمل کرده وپلاتین گذاشتم و دکتر بعد عمل گفتش ۴ روز دیگه بیا تا بیینم دستتو من نرفتم میخواستم ببینم چیکار کنم

  پاسخ
  • با سلام. ویزیت بعد ازعمل بهتره انجام بشه تا شرایطی مثل بهبودی زخم تون یا وجود عفونت ارزیابی بشه. به هر حال اگر تشریف نبردید پیش پزشک تون معمولا ما بعد از چهارده روز ما بخیه ها رو میکشیم و حرکات دست رو شروع میکنیم. البته این مستلزم این است که پلاتین و شستگی به نحو احسنت بهبودی توش اتفاق افتاده باشه. باز توصیه این است که به پزشکتون مراجعه کنید.

   پاسخ
 • لیلا
  2022-03-08 23:14

  باسلام
  ۱۵ دی ماه بر اثر یک حادثه استخوان‌های دستم دچار پیچ خوردی شده و ساعد هر دو استخوان شکست به علت اینکه ورم دستم زیاد بود جراحی با تاخیر ۱۲ روزه انجام گرفت الان که نزدیک دو ماه از عملم میگذره انگشتانم حرکت می‌کنند اما به صورتکامل باز نمیشن یعنی می‌توان گفت بصورت ۹۰ درجه مانده علت چیست؟ من هنوز درد در ناحیه جراحی شده راحس میکنم

  پاسخ
  • با سلام. این حالتی که میفرمایید نیاز به معاینه داره چون میتونه ناشی از چند تا بیماری مختلف باشه. اول اینکه طبیعی است و باید فیزیوتراپی انجام بشه و نیاز به زمان وجود داره. اما حالت های دیگه ای که میتونه باعث این مشکل بشه آسیب عصب دست و آسیب عضلات دست در اثر شکستگی هستند. تشخیص درست و نهایی نیاز به معاینه و نوار عصب داره.

   پاسخ
 • رضایی
  2022-03-08 16:27

  با سلام من دوماه پیش دستم از ناحیه ساعد بالاتر از مچ شکست هردو استخوان ،دکترم جاش انداخت و گفت پلاتین نکنی بهتره، البته استخوان بزرگتر کامل منطبق نیست توی عکس و دکتر میگه اشکالی نداره الان بعداز دو ماه که دستم توی گچ هست انگشتام هنوز کمی ورم دارن و خودم نگرانم که کار دکترم درسته یا نه و مشکلی برام پیش نمیا بعدا ۴۲ سالمه

  پاسخ
  • با سلام. تورم دست بعد از گچ طبیعی است و ما نگرانش نیستیم. بعد از باز کردن گچ و شروع فیزیوتراپی معمولا ورم میخوابه. اما اینکه این نوع درمان درست هست یا نه قطعا پزشکتون این راه درمانی رو توصیه کرده، مشکل خاصی وجود نداره

   پاسخ
 • مهدی
  2022-02-16 16:37

  سلام دست من توی کشتی ساعد دستم هر ۲ استخوانش میشکنه الان دستم تو گچ کف دستم با نوک انگشتام خیلی میسوزه دستم و پین گذاشتن خواستم بدونم کی میتونم به کشتی ادامه بدم

  پاسخ
 • علیرضا
  2022-02-08 22:15

  سلام حدود ۴۵ روز عمل جراحی ساعد نازک نی انجام دادم و پلاتین گذاشتن آیا بعد ۶ ماه میشود پلاتین رو خارج کرد برای اینکه گفتن تا پلاتین هست نمیشود فوتبال بازی کرد امکان زمین خوردن هست و امکان داره ساعد بشکنه ایا خاخارج نشود میشود فوتبال رو ادامه داد یا نه

  پاسخ
 • نازنین
  2022-02-05 22:38

  سلام وقت‌ بخیر سال گذشته دستم دچار شکستگی شد و ۲ تا پلاتین تو دستمه میخواستم بدونم که باید درش بیارم و‌الزامیه؟

  پاسخ
 • محمد
  2022-01-13 23:39

  سلام
  من ۵سال پیش هر دو استخون ساعدم شکست و پلاتین گذاشتن
  ۱ سال بعدش برای خارج کردنش رفتم و جراح گفت ک چون بغل اعصاب دست عه ریسک داره جراحیش ولی الان خودم برای شغلم میخام که دربیارم و استخدام بشم
  بنظرتون میشه خارج کرد پلاتین رو پیس یه جراح دیگه؟

  پاسخ
 • Nazanin Fekri
  2022-01-09 22:31

  با درود. من در سوارکاری ، استخوان های اولنا و رادیوس ساعدم هر دو به ثورت مورب در کنار عصب کارپالم شکستند در بیمارستان اختر پلاتین گذاشتم. در هر دو طرف. متاسفانه پزشک مربوطه ام به علت سهل انگاری بعد از جراحی من رسید و فقط توانست از طریق عکس عمل را ببیند. الان بعد از گذشت سه ماه و نیم یک بیرون زدگی کوچک نزریک مچم توسط پلاتین بوده الان خیلی بیشتر شده طوری که اصلا نمی توانم مچم را بچرخانم و در ضمن شانه ام هم به دت بعد از لمل درد می کرد و هر روز دامنه ی حرکتی ام کمتر می شود. نظرتان را لطفا بفرمایید.

  پاسخ
  • سلام. این حالتی که توضیح میدید دو تا حالت متفاوته. شما احتمالا در اثر ضربه اولیه تاندون شانه تون اسیب دیده. اما اسیب تاندون شانه بعد از دو سه ماه خود را به شکل محدودیت حرکتی نشان می دهد. اون حالتی که میفرمایید باید عکستون رو ببینم در مچ دستتون. شاید پیچ یا پلاتین جابه جا شده باشه و نیاز به خروج داشته باشد.

   پاسخ
  • امیر
   2023-11-04 00:26

   سلام
   پسرم ۱۵سالمه تو کاراته دراثر پرش افتادم رو دستم،ساعد دستم استخون نازکش ترک خورد و اونیکی استخون شکست
   دی ماه سال پیش عمل کردم و الان یک سال گذشته
   میتونم با دستم ورزشمو ادامه بدم؟
   بعضیا وقتا به دستم ضربه میخوره درد شدیدی میگیره

   پاسخ
 • علیرضا
  2022-01-03 01:32

  عرض ادب و احترام.بنده شغلم مکانیکی هستشو ۲۲سالمه در محل کار یک ماشین افتاد رو دست راستم و دوتا استخوان ساعد رو شکوند الان ۴ هفته هستش و عمل جراحی انجام دادم و پلاتین گذاشتم میخواستم بدونم چه زمانی این دست من دست میشه؟

  پاسخ
 • محمد
  2021-12-26 09:30

  سلام آقای دکتر من ساعد دستم اولنا توی مسابقه شکست الان ۷ هفته است داخل گچ بود دیروز باز کردم الان کاملا نمیچرخه درد میگیره و نمیتونم مشتمو سفت کنم انگشتام دلیلش چیه

  پاسخ
 • رقیه پورعلی
  2021-12-25 21:42

  سلام من ۲۷روزه استخون بازوم شکسته و پلاتین گذاشتن ولی از قسمت آرنج دست من کامل باز و بسته نمیشه ینی چی میشه آخرش دست من خیلی نگرانم استخون هومروس شکسته ینی چند مدت میکشه درست بشه دستم😔😔

  پاسخ
  • سلام. بعد از شکستگی ارنج و بازو چون دست باید یک مدت بی حرکت باقی بماند معمولا خشکی مفصل ارنج اتفاق می افتد. دقیقا نمیدونم پزشکتون به چه صورتی عمل کردن. اما اگر پزشکتان به شما گفته که آرنج خود را حرکت بدهید، به شدت بالا این حرکت را انجام دهید و حتما فیزیوتراپی هم بروید تا خیلی زودتر دامنه حرکتی به حالت قبل برگردد.

   پاسخ
 • امیررضا
  2021-12-24 02:57

  سلام خسته نباشید
  دوبل ساعد دست من در 1 خرداد شکست و در 2 خرداد عمل جراحی شد و به هر دو طرف پلاتین گذاشتن
  الان چند روزه که دستم درد داره و زیاد نمی توانم از دستم استفاده کنم لطفا راهنمایی کنید
  و اینکه من را نگران میکنه یکم بالا تر از مچ دستم در همان شکسته گی یک چیز بیضی مانندی وجود دارد که وقتی دست میزنم تکان می خوره و درد داره به دکتر هم گفتم گفتن پیج های پلاتین
  هست آیا جواب شما چیه

  پاسخ
  • سلام.لازم است عکس هایتان را ببینم اما بعد از گذشت این مدت زمان جراحی انتظار نداریم که مشکلی داشته باشید. دو علت میتواند درد را ایجاد کرده باشد. حالت اول: کیست های مچ دست و ساعد. حالت دوم مشکلات مربوط به پلاتین. در هر دو صورت بهتره عکستون رو ارسال کنید تا بتوانم راهنمایی کنم.

   پاسخ
 • Mohammadhossein
  2021-12-23 03:55

  سلام خسته نباشید بنده 16 سالم هست و حدود 2ماه پیش دچار ترک خوردگی استخوان ساعد شدم و الان نیز یک دواه است که دستم تو گچه. همون روز اول هم دکتر گفت جابه جا نشده و گچ گرفته شد سوال بنده آین هست که چه مدت طول میکشه که دست من عین قبل بشه بعد اینه میتونم عکسم رو برای، شما ارسال کنم تا برسی کنید؟

  پاسخ
  • سلام از طریق اینستاگرام ارسال کنید.

   پاسخ
   • امیرحسین
    2022-01-14 14:19

    سلام من الان ۳روزه ساعد از دو طرف شکسته دکترم به من گفت دستتو گچ می بندم بعد یک هفته بیا عکس بگیر بعد به من نشون بده اگه استخوان هات تکون خورده بود باید عمل کنید الان باید چیکار کنم که تو این یک هفته استخوانم تموم نخورده

    پاسخ
    • سلام. شما باید در سه هفته، هر هفته عکس بگیرید. اگر استخوان در گچ در طی این سه هفته جابه جا نشود، مشکلی نیست. یک مقداری به شانس ربط دارد. خیلی نمیتوان گفت که چه کارهایی انجام بدید و چه کارهایی را نه. چون عضلات استخوان را جابه جا میکنند.

     پاسخ
 • عباس
  2021-10-19 11:24

  با سلام و خسته نباشین .ساعد دست من نزدیک موچ دستم نبش اهنی افتاد رفتیم سی تی اسکن .در جواب سی تی اسکن اومده شکستگی ناکامل و علایم بالینی نوشته .دکترک گفت فعلان ۱ ماه تو گج باشه .الان ۲۰ روز هست تو گج هست ولی دستم درد داره

  پاسخ
  • سلام. برای تشخیص صحیح لازم است که عکس ها دیده شود. اما اگر پزشک شما گفته که شکستگی بدون جابه جایی است، معمولا بعد از یک ماه باید گچ باز شود و فیزیوتراپی آغاز شود. وجود درد در این حالت بین 45 روز تا دو ماه طبیعی است.

   پاسخ
   • پژمان
    2021-12-24 09:23

    سلام آقایه دکتر من 20سالمه دوتا استخان ساعد دستم شکست و جراح کردی که تویه روستامون بود اونو جا انداخت بعد بیست روز رفتم عکس انداختم استخان هایه دستم رویه هم نبودن و عمل جراحی کردم دوتا پلاتین گذاشتم به نظرتون جوش میخوره

    پاسخ
 • امیر
  2021-10-13 16:39

  سلام من ساعد دستم شکست و دکتر با پلاتین خوبش کرد خواستم بپرسم دیگه تا آخر عمر نمیتونم فوتبال بازی کنم یا باز هم میشع آیا اگه بیوفتم باز هم دستم میشکنه؟

  پاسخ
  • سلام. خیر مشکلی ندارد. میتوانید ورزش خود را ادامه دهید. احتمال اینکه دوباره بر اثر ضربه بشکند بسیار پایین است. همچنین برای اینکه خیال تان راحت باشد یک سال بعد از عمل میتوانید پلاتین ها را از دست خود خارج کنید.

   پاسخ
 • ابوالفضل
  2021-09-28 19:11

  سلام من ساعد دستم ۷ روزی هست عمل کردم پلاتین درآوردم بخاطره اینکه بیرون اصلا نمیرم آتل نذاشتیم بعد ۷ روز یهو دستمو بلند کردم یک صدایی داد استخوان دستم بعد الان نگه میدارم انگار داره دستم میفته ولی دردی ندارم مشکل چیه؟ نمیدونم انگار استخوان جدا شده تو دستم .
  قبلا از اینکه صدا بده راحت تکون میدادم همچین حسی نداشتم .
  ممنون میشم از ایمیل به من اطلاع بدید تشکر .❤

  پاسخ
  • سلام احتمالا آسیب در محل سوراخ پیچ ها وجود داره.حتما عکس بگیرین

   پاسخ
  • لیلا
   2021-10-08 23:33

   سلام آقای دکتر. دو ماه پیش سر استخوان رادیوس دست مادرم در اثر اثر زمین خوردن دچار موبرداشتن سطحی شد. دکتر گفتن فقط یک هفته ثابت نگه دار. نه گچ گرفت و نه آتل بست. بعدم از یک هفته گفته بودن مادرم دستشو نرمش بده. به خاطر کرونا مادرم حاضر نبود باز بریم پیش پزشک تا دوباره دستشو معاینه کنه. تا اینکه بعد دوماه دوباره بردمشون دکتر. دکتر گفتن نه تنها جوش نخورده بلکه به خاطر حرکت دادن ترک استخوان بیشتر شده و دومیلیمتر شده. گفتن باید فیزیو تراپی برن یا جراحی کنن. مادرم نه حاصره فیزیو تراپی بره و نه جراحی کنه. میگه میبندم خوب میشه. آقای دکتر اگه با فیزیو تراپی خوب میشه من به زورم که شده میبرمشون فیزیو تراپی. واقعا موندم چیکار کنم. مادرم میگن فیزیوتراپی بدترش میکنه.

   پاسخ
 • میلاد
  2021-09-28 15:07

  سلام من دستم و عمل کردم و پس عمل تمام مفاصلم کاملا عادیه ولی استخوان ساعدم نمی چرخه میتونید بگید علت چیه

  پاسخ
 • محمدمتین
  2021-09-20 23:42

  سلام پسر من ۱۹ ماهشه از مبل افتاد ساعدش گفتن شکسته آتل گرفتن قبل از آتل حتی یه دونه برگ هم نمیتونست بلند کنه ولی بعد از آتل راحت بازی می‌کنه و اصلا نمیشه کنترلش کرد چون متوجه نمیشه به خاطر همین راحت بازی می‌کنه و موقع خواب حتی روش می‌خوابه این باعث تکون خوردن و بد جوش خوردن نمیشه؟ برام جای سواله که درد نداره که تکون میده این همه دستشو ؟! الان ۵ روزه آتل بستن گفتن بعد از سه هفته ببرم باز کنن ببینن آیا نیازه الان ببرم تا چک بشه ؟

  پاسخ
 • پریسا پیرزاده
  2020-11-14 16:22

  با عرض سلام و خسته نباشید
  پسرم ۱۳ سال داره. ساعد دست چپ پسرم ۵۴ روز پیش کامل شکست. جراحی کرد و دوتا پیم داخل دستش هست. ۱۵ روز در آتل بود و بعد گچ گرفتند. دکتر گفت یکماه دیگه بیاین تا گچ را باز کنم ولی ما بعد ۳۵ روز رفتیم پیش دکتر، ولی دکتر که عکس را دید گفت هنوز جوش نخورده و ۱۵ روز دیگه بیاین. چون ۱۵ روز دیگه میخواد هم پیم هم گچ را در بیاره. میخواستم ببینم توی این ۱۵ روز یعنی دستش جوش میخوره؟؟؟ خیلی نگرانشم

  پاسخ
 • Mohammad reza
  2020-11-14 14:58

  سلام یک ونیم سال پیش ساعد دستم کاملا شکسته بود دکتر پلاتین گذاشت الان می‌خوام بدونم موندن بیش از حد پلاتین چه عوارضی داره آیا تا عید میشه بمونه تا یکم وضعیت بیمارستانها بهتر بشه

  پاسخ
 • راضی احمدی
  2020-10-25 20:40

  سلام خسته نباشین، من دخترم 14 ماهشه، زمین خورد و دست چپش خیلی درد گرفت بردم دکتر و عکس انداختم دکتر گفت شکستگی خفیف داره و نیاز به گچ گرفتن نداره فقط مراقب باش فشار نیاد بهش، میخواستم نظر شما رو هم جویا بشم، اینکه گچ نگرفتن اشکال نداره؟

  پاسخ
 • پروانه تقی پور
  2020-10-02 14:00

  سلام دخترم ۷ سالشه که از از پله افتاده ساعد دست راستش شکسته بود ۱۹ روز توی گچ بود یه هفته اس گچ رو باز کردیم احساس میکنم دستش یه مقدار کج هستش صاف نیست .بازو بسته میکنه دستش درد میکنه ایا انحرافی دستش به مرور ازبین میره یا اینکه دوباره ارتوپد ببرم ؟؟؟

  پاسخ
 • پروانه تقی پور
  2020-10-02 13:59

  سلام دخترم ۷ سالشه که از از پله افتاده ساعد دست راستش شکسته بود ۱۹ روز توی گچ بود یه هفته اس گچ رو باز کردیم احساس میکنم دستش یه مقدار کج هستش صاف نیست .بازو بسته میکنه دستش درد میکنه ایا انحرافی دستش به مرور ازبین میره یا اینکه دوباره ارتوپد ببرم ؟؟؟؟توراخدا جواب بدبد خیلی استرس دارم 😥

  پاسخ
 • رضارحمتی
  2020-09-25 02:27

  سلام خسته نباشید من حدودیک ماه پیش شکستگی دوبل ساعد چپ داشتم جراحی شدم و دوتا استخون دستم رو پلاتین گذاشتن،حدودا از کی میتونم ورزش بدنسازیم رو شروع کنم وچون چربی دارم ازلحاظ تغذیه نمیتونم درست رسیدگی کنم30ساله هستم

  پاسخ
 • با سلام و تشکر
  پسر شش ساله ام ۳۰ مرداد از ارتفاع حدودا یک متری افتاده استخوان زیرین ساعد اش از وسط کمی پایین تر شکسته جابجایی خیلی کمی داشته و دکتر با جااندازی گچ گرفته بعد از یک روز که عکس گرفتم به نظر من کمی کج است تا چند هفته باید در گچ باشد؟ و مکمل روی برای بهبود سریعتر مفید است؟

  پاسخ
 • عرفان
  2020-09-03 22:56

  سلام آقای دکتر با عرض خسته نباشید، بنده سال 96هردو استخوان دستم بر اثر زمین خوردن. شکست و عمل کردم و پلاتین گذاشتم داخل دستم و هیچ مشکلی نداشتم، تا 4روز پیش که عمل جراحی انجام دادم و پلاتین هارو درآوردم، الان دستم تورم داره و یکم بی قراره، ميخواستم بدونم این عادیه یا نه، بعد سوال دیگه ای که داشتم اینه که جای پیچ های روی استخوان، آیا پر میشه؟ با تشکر از شما

  پاسخ
 • رسول
  2020-09-01 19:30

  سلام آقای دکتر من حدود ۷ ماه پیش هردو استخوان رادیوس واولنا دستم شکست و کامل جدا شدن وبعد عمل کردم وپیچ وپلاتین گذاشتن و دکتر هم گفت تا آخرعمر باید تو دستت باشن حالا حدود دوهفته س رفتم سرکار و دو روزه رو دستم ورم کرده وگاهی درد میگیره میخام بدونم مشکلی نیس یا باید به دکتر مراجعه کنم.۳۴سالمه و تقریبا از قسمت میانه ونزدیک به مچ شکسته.خیلی ممنون

  پاسخ
 • سلام من 14 سالمه و دو اسخوان ساعد نزدیک به مچم را حدود30 روز پیش عمل کردم میخواستم ببینم پلاک دستم رو حتما در بیارم یا نه

  پاسخ
 • صالحی
  2020-08-13 21:24

  سلام
  پسرم ۴ خرداد تو حیاط خونه زمین خورد و ساعدش از دوجا شکست بعد عمل ۶ هفته تو گچ بود و خوب شد اما الان یعنی بیستم مرداد تو خونه روی فرش زمین خورد و دوباره همون دستش از همونجا شکسته و دوباره اتاق عمل و گچ گرفتن و دکتر گفت ممکنه که به این راحتیا خوب نشه به نظر شما چرا تو فاصله دو ماه این دست شکسته اونم با یه زمین خوردن ساده .پسرم ۷ سالشه ضمنا عملش بدون باز کردن و پلاتین و… بوده.ممنون از شما

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2020-08-23 05:59

   استخوان تا سه ماه بعد از شکستگی ضعیفه و احتمال شکستگی مجدد وجود داره.بهتره شربت کلسیم استفاده کنن

   پاسخ
 • امیررضا
  2020-08-08 13:18

  سلام من یک ماه پیش دو تا استخوان ساعدم شکست و پلاتین داره چند وقت دیگه میتونم به فوتبالم ادامه بدم

  پاسخ
 • محمود عباسی
  2020-07-17 13:21

  سلام آقای دکتر روز خوش
  من پسرم سه هفته پیش زمین خورده قسمت میانی ساعدش شکسته و بردیم دکتر بطور بسته میزان کرده وگچ گرفته اما در عکسی که گرفتیم هنوز یه کم جا به جا است دکتر هم میگه مشکلی نداره سن پرسم ۷سالشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2020-07-27 09:22

   باید عکسشون رو ببینم.ولی جابجایی خفیف در این سن مشکلی نداره

   پاسخ
 • amir1131
  2020-07-15 10:21

  سلام من ۱۶ سالمه ویکی از استخان های ساعدم شکست وجابه جا شد الان پین زدن من میخواستم ببینم نا کی پین تو دستم است و تا کی می تونم کار های آبلیمو انجام دهم

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2020-07-27 09:21

   میشه بعد از یکسال خارج کرد.بعد از دو ماه میشه کارای عادی انجام بشه

   پاسخ
   • ساناز
    2023-11-13 22:22

    با عرض سلام و تشکر از جناب آقای دکتر
    بنده بعلت شرایط کاری در کشور پاکستان بسر میبرم.پسرم که ۱۶ سالشه موقع ورزش زمین خورده و هر دو استخوان ساعدش شکسته .بردیم دکتر جا انداختن و دو هفته آتل بود بعد گچ گرفتن هفته سوم عکس گرفتن کمی جابجا شده.دکترش گفت مشکلی پیش نمیاد اگر عمل نکنید.
    به دوتا دکتر دیگه نشون دادیم هر دو گفتن عمل میخاد.
    بردیم پیش دکتر جراح گفت با توجه به اینکه چهار هفته گذشته جراحی رو پیشنهاد نمیکنم. و این حد از جابجایی مشکلی ایجاد نمی کنه. و گچ رو برش داد و زیر آرنج آورد.

    اما الان که هفته پنجمه و در گچ هست پسرم میگه وقتی کمی آرنجشو حرکت میده احساس میکنه استخوان سر جاش نیست
    نمیدونم چکار کنم خیلی نگرانم.
    آیا کج جوش خوردن لزوما با مشکلات حرکتی در آینده همراهه؟ و چرا گفتن عمل نمیخاد
    ممنون میشم اگر پاسخ بدید

    پاسخ
    • با سلام. باید برای بررسی کامل عکس بیمار را ببینم اما در سن ۱۶ سالگی شکستگی استخوان های ساعد با درجات کم جابه جایی هم از نظر من نیاز به جراحی دارد. چون احتمال دارد در اینده مشکلات حرکتی برای بیمار ایجاد شود.

     پاسخ
 • اامیر
  2020-07-15 10:20

  سلام من ۱۶ سالمه ویکی از استخان های ساعدم شکست وجابه جا شد الان پین زدن من میخواستم ببینم نا کی پین تو دستم است و تا کی می تونم کار های آبلیمو انجام دهم

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2020-07-27 09:21

   میشه بعد از یکسال خارج کرد.بعد از دو ماه میشه کارای عادی انجام بشه

   پاسخ
   • سلام من ساعد دست راستم یه دونه پلاتین داره
    بعد چهار سال میتونم برم موی تای
    پلاتین هنوز تو ساعدم هست

    پاسخ
    • سلام. انجام ورزش محدودیتی نداره ولی درجاتی احتمال افزایش شکستگی بر اثر ضربه وجود داره وقتی پلاتین روی دستتون هست. توصیه ام اینکه به پزشکتون مراجعه کنید و پلاتین اگر قابل در اوردن باشه در بیارید و بعد با خیال راحت تر به ورزش تون ادامه بدید.

     پاسخ
 • امیر
  2020-06-06 21:47

  سلام آقای دکتر
  من 5 ماه پیش تو کلاس کاراته افتادم و استخوان اولنا دست راستم شکست و مچ و آرنجم هم در رفت
  حالا سواله من اینکه
  در صورت ضربه مستیقم امکانش هست دوباره بشکنه؟
  و آیا امکانش است استخوان دست راستم استحکامش شبیه دست چپم بشه ؟و چقدر وقت طول میکشه؟

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2020-06-23 09:28

   سلام احتمال شکستگی وجود داره مثل افراد نرمال

   پاسخ
 • رادمهر
  2020-06-01 02:36

  سلام دکتر خسته نباشید.
  بنده یه پسر13 ساله هستم.
  دو هفته پیش یکی از استخونای ساعدم به دلیل افتادن از چرخ از دو جا شکست.یکی نزدیک ارنج و یکی نزدیک مچ.درضمن مچ هم در رفت.دکتر عمل کرد و همه رو جا انداخت و یک پیچو پلاک هم گذاشت.
  گفت 9 ماه دیگه بیا عمل کن پیچو پلاکت رو در بیار.7تا بخیه خورده.
  میخواستم بدونم که این ایا دیگه عارضه جانبی نداره و دستم همون دست قبلیم میشه؟
  و اینکه ایا جای عمل و بخیه ها پس از عمل میمونه و اگر میمونه چطور برطرف میشه؟
  درد ندارم ولی وقتی اتلو باز میکنن تا پانسمان رو عوض کنن درد میگیره و زیر دستم هم کمی سیاه و پوستش بدفرم شده.ایا مشکلی هست و اینکه توصیه های شما چیه بطور کلی؟
  ممنون میشم جواب بدین.

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2020-06-14 11:06

   سلام،عارضه ای نداره و خوب میشه،جهت جای بخیه میتونین لیزر کنین

   پاسخ
 • احمد
  2020-05-10 21:10

  سلام آقای دکتر ، حدود ۱۰ روز پیش افتادم و ساعد دست چپم دچار خمیدگی شده ولی نشکسته درمانش چیه؟!

  پاسخ
 • ببخشید من مادرم سه ماه پیش ساعدش شکست و پلاتین گزاشت۱۵جلسه فیزیوتراپی کرده ولی الان درقسمت ساعدش سوزش درد داره این طبیعیه

  پاسخ
 • بنده خدا
  2020-03-16 15:00

  سلام ببخشید من چهار روز پیش بر اثر ضربه دست راستم (استخوان ساعد نمیدونم زند زیرین است چیه ولی استخوان کوچک هست)از سر روبه ارنج شکستگی دارد اما کم و جابجا نشده و بردم پیش متخصص ارتوبتر و عکس را دید و گفت باید به گچ بیندازید و گفت سیتی اسکن هم بگیر اما به دلیل کرونا نبود میخواستم بگم بی دردسر جوش میخوره و توی گچه درد ندارم و در محل شکستگی احساس گرما دارم و گاهی خارش بعد گچ نیازی به عمل نداره(یکم ترسو هستم)ممنون

  پاسخ
 • مجتبی
  2020-03-04 02:25

  با سلام
  یک ماه پیش در اثر افتادن در باشگاه آرنجم کامل در رفت و استخوان رادیوس ساعدم از وسط شکست. آرنجم رو اورژانس جا زد و حدود ۱۰ روز ورم داشت و بعد ورم خوابید. استخوان ساعدم یک مقدار بالا و پایین هستند. دو هفته دستم تو آتل بود الآن هم حدود دو هفته است تو گچه. الآن استخوان دستم به همان صورت مقدار کمی جوش خورده.

  سوالم اینه که اگه به همین صورت جوش بخوره مشکلی ایجاد میشه یا حتما باید عمل بشه؟
  ضمنا پسر ۳۰ ساله هستم.
  تشکر

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2020-03-30 11:59

   سلام و وقت بخیر.

   برای پاسخ دهی دقیق باید عکستون رو بفرستین.

   پاسخ
   • کاظم
    2022-08-26 20:47

    سلام من دخترم توبازی افتاده واستخوان ساعد دستش شکستهو دکتر عمل کرده اما محل شکستگی خوب جفت نشده لطفا راهنمایی کنید

    پاسخ
    • سلام. این حالت برای بچه ها طبیعی است.البته اگر سه تا چهار ماه بعد عکس گرفتین و هنوز محل شکستگی خوب جوش نخورده اون مشکل داره. ولی اگر بعد از عمل جراحی عکس گرفتین و فواصلی رو در محل شکستگی به صورت کم میبینین، اون چیز نگران کننده ای نیست.

     پاسخ
     • امیر حسین
      2022-12-31 23:34

      سلام جناب دکتر پسرم ۱۱ سالشه هر دو استخوان ساعدش پنج شش سانت بالاتر از مچ شکست یکی از استخوان ها پین و دیگری پلاک گذاشتن الان۹ ماه از عمل گذشته آیا باید پین و پلاک رو خارج کنیم الان؟

     • با سلام. بله زمان مناسب برای در اوردن پلاتین های ساعد حدودا یک سال بعد از جراحی است. البته اگر پلاتین بمونه هم مشکل خاصی ایجاد نمیشه. ولی با توجه به اینکه سنشون یازده سال هست و پلاتین اگر بمونه و بخوان ورزش کنن میتونه مشکلاتی ایجاد کنه توصیه ام این است که خارج کنند.

 • رسول
  2020-01-26 14:06

  سلام
  دستم شکسته
  عمل کردن
  الان دستم تعادل ندارن
  اصلا نمیتونم کار کنم
  چکار باید کنم

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2020-04-11 12:49

   سلام و وقت بخیر. عکستون رو ارسال کنین:
   09034562274

   پاسخ
 • حسین
  2020-01-25 15:07

  سلام
  استخون رادیوس و اولنا دست راستم تو کارخونه شکست بد هم شکست طوری ک دستم افتاده بود پایین
  انگشتای دستمو میتونم حرکت بدم اما دستمو جراحی کردن و پلاتین گذاشتن بالا و پایین دستم کلی بخیه خورده
  نگرانم که دستم خوب نشه یا ضعیف بشه
  واینکه چطور جای این بخیه هارو از بین ببرم

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2020-04-11 12:52

   سلام و وقت بخیر. جای بخیه بعد از سه ماه میتونین لیزر کنین.واسه مشکل استخوانی باید عکستون رو بفرستین.
   لطفا عکستونو به این شماره بفرستید: 09034562274

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  ببخشید من پنج سال پیش هر دوتا استخوان ساعدم شکست و پلاتین گذاشتم از اوناش که پیچ و مهره و… داره از اون موقع هروقت که سرد میشد درد میگرفت منم چند ساعت گرم نگهش میداشتم خوب میشد ولی الان چند روزه خیلی به سرما حساس شده و دیر خوب میشه هر وقت که بیرون میرم دوباره مثل قبل درد میگیره
  ببخشید من چندین ماه پیش که باشگاه میرفتم دستم قدرت داشت کمتر این اتفاق می افتاد ولی الان بیشتر میافته چیکار باید کنم؟
  ممنون میشم کمکم کنین

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2020-04-11 13:06

   سلام و وقت بخیر.
   بهتره پلاتین خارج بشه.

   پاسخ
   • مریم
    2020-06-01 07:56

    سلام آقای دکتر چهار ماه پیش استخوان زیرین ساعد من شکست و جراحی شد و پلاتین گذاشتن ، بعد از چهار ماه که احساس بهبود داشتم دو روزه که همون استخوان درد داره ، بخاطر کرونا فیزیوتراپی هم نتونستم برم . الان این درد نگران کننده است آیا؟

    پاسخ
    • دکتر علی کوشان
     2020-06-14 11:07

     فکر نمیکنم مشکلی باشه.در صورت ادامه درد بعد از سه هفته بهتره عکس بگیرین

     پاسخ
   • نازی
    2022-04-30 08:51

    باسلام وخسته نباشید ..دخترم ۱۰ سالشه ودقیقا ۶ ماه پیش در تمرینهای ژیمناستیک استخوان ساعد دست شکست ..وپلاتین گذاشتن داخل دستش ..الان بعد شش ماه مچ دستش مثل غده برآمده شده و خودش میگه احساس درد دارم .ایا نیاز هست که خارج بشه؟و ایا بازهم باید بستری بشه ؟ممنونم اگر پاسخ منم بدید بزرگوار

    پاسخ
    • با سلام. این برامدگی میتونه مربوط به پلاتین باشه یا کیست های مچ دست. چون من جای دقیق پلاتین رو نمیدونم نمیتونم به طور قطعی بگم که مربوط به کدام یک از این موارد است. اگر کیست باشد که مشکل خیلی خاصی نیست. خودش به مرور کمتر میشه و کوچیکتر میشه. ولی اگر مربوط به پلاتین باشه شاید لازم باشه پلاتین در اورده بشه و کوچیکتر بشه. در اوردن پلاتین هم نیاز به بستری و بیهوشی و اتاق عمل داره.

     پاسخ
    • با سلام من 15 سالمه و حوالی یک ماه پیش هر دو استخوان ساعد دستم شکست و گفتن باید جراحی بشه.
     جراحی کردم یکیشون پلاتین گذاشتن اونیکی استخوان گفتن راهی نداره.بعد دو هفته جراحی که آتل رو باز کردم گفتند واسه اونیکی استخوان باید گچ بگیریم،دستمو گچ گرفتن الان 21 روزه تو گچه آیا باید دستم باز بشه یا خیر؟
     و اینکه پلاتین کی باید خارج بشه.

     پاسخ
   • ملیحه
    2022-06-08 23:07

    سلام وقت بخیر من ساعد دست چپم شکسته استخوان اولنا جراحی کرده دکتر وپلاک گذاشته الان مچ دستم ورم داره میخواستم ببینم ایرادی نداره ممنون میشم جواب بدید

    پاسخ
 • امیرحسین پرکاریان
  2019-11-29 00:29

  سلام آقای دکتر. من آقای 26ساله هستم کی تصادفی اولکرانونم شکست و با دو پین و یک وایر فیکس شد 5 ماه از این واقعه میگذرع ولی من نمیتونم آرنجم رو خم و راست کنم 45 جلسه هم فیزیوتراپی شدم. گویا استخوان اضافی رشد کرده است. با عملی که استخوان اضافی و پین ها خارج بشوند دستم خوب میشود؟

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2019-12-06 17:46

   با سلام.با جراحی بهتر میشین.میزان بهبودی قابل پیش بینی نیس

   پاسخ
   • عرفان
    2020-02-21 00:16

    با سلام من 15سالمه ساعد دست راستم در مسابقه موی تای شکسته و دوتا پیلاتین گذاشتد بعد از درست شدن شکستگی میتوانم به ورزش ادامه بدهم

    پاسخ
    • دکتر علی کوشان
     2020-03-30 12:06

     سلام و وقت بخیر.
     بله میتونید.

     پاسخ
     • عباس
      2021-12-17 21:38

      سلام علیکم
      من ساعد دست چپم دقیقا وسط زیرین شکستگی ایجاد شد و دکتر گفت نیاز به عمل نیست شکستگی زیاده اما کامل قطع نشده ، میخواستم بدونم آیا میتونم کشتی رو ادامه بدم یا نه ؟ چقدر طول میکشه تا کاملا ترمیم شود .

     • با سلام. این استخوان حداقل دو ماه طول میکشد تا جوش خوردگی کامل پیدا کند. و بعد از این زمان شما میتوانید به ورزش برگردید.

     • سودا پیرای
      2022-09-14 00:27

      سلام خسته نباشید ببخشبد دختر خاله من هفت سالشه یکم از مچ بالاکر دست راستش شکسته میخان پلاتین بزارن خاستم بدونم بعدا پلاتینو در میارن و اینک درد داره پلاتین توی دست باشه ؟

     • با سلام در این سن بهتره پلاتین خارج بشه

  • سلام من حدود دوماه از شکستن ساعد دستم میگذره دستم دوتا پلاتین خورد حالا خواستم بدونم کی میتوانم فوتبال بازی کنم عجله ای ندارم هروقت که میدونید میتونم بازی کنم بگید و یک سوال دیگه اگر در فوتبال من رو هول بدند و من بیوفتم باز هم دستم میشکند یا خیر؟

   پاسخ
   • سلام. سه ماه بعد از جراحی میتوانید به ورزش برگردید. احتمال آسیب دیدگی مجدد کم است. با پزشکتون مشورت کنید معمولا پیشنهاد میکنیم اگر بیمار میخواهد ورزش های برخوردی انجام دهد، بعد از یک سال پلاتین از دستش خارج شود.

    پاسخ
 • امید حبیبی
  2019-10-18 01:41

  سلام ، من حدود دو ماه قبل استخوان اولنا دستم شکست و الان پلاتین هم تو دستم هس میخاستم بپرسم بعد از چن وقت میتونم فعالیت های شدید ورزشی مثل تمرینات بدنسازی انجام بدم ؟
  و اگر ضربه وارد بشه به دستم یا با دست بخورم زمین ممکنه بازم مشکلی پیش بیاد برا دستم چون من فوتبال بازی میکنم و احتمال زمین خوردنم خیلی زیاده.

  پاسخ
 • امیر
  2019-10-13 11:37

  سلام و خسته نباشید
  ببخشید ۴ روز پیش من دوتا استخوان دست راستم شکستن ولی به صورت عرضی نشکستن استخوان اولنا نزدیک به مچ دست و استخوان رادیوس پایین تر خواستم ببینم ایا امکان داره که خوب جوش نخوره و دوباره دچار مشکل شه؟
  ناگفته نماند که دو تا پلاک هم داره

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2019-10-14 00:12

   حتما عکستون رو ارسال کنین
   تلگرام ۰۹۰۳۴۵۶۲۲۷۴

   پاسخ
 • نیما
  2019-07-28 17:54

  ضمن عرض سلام
  من حدود یک ماه پیش استخوان زیرین ساعدم دچار شکستگی شد اما به صورتی بود که فقط استخوان ترک برداشته بود و جابجا نشده بود زیر نظر دکتر که گفت نیازی به عمل نیست گچ گرفتن و بعد از درمان ۳ هفته ای هم که عکس مجدد گرفتم گفتن که جوش خورده اما این جور موارد جوش خوردنشون کم پیش میاد و نیاز به احتیاط خیلی زیادی داره در حال حاظر که دستمو باز کردم توی پیچ دادن و گردش مچ دستم یخورده درد دارم و الان تقریبا ۳ روز هست که باز کردم میخواستم ببینم نظر شما در این رابطه چیه ؟
  آیا به مرور زمان میتونم راحت مچ دستمو بچرخونم و درد برطرف میشه

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2019-08-02 11:53

   با سلام.نگران نباشین.به مرور بهتر میشه

   پاسخ
 • آراز
  2019-07-25 14:19

  سلام من ۲سال پیش ساعد دست چپم شکست و بدون پلاتین عمل کردن و درست شد و الان به راحتی مثل دست دیگرم فعالیت میکنه.

  فقط میخواستم بپرسم آیا میتونم با این دستم مثل دست دیگه فعالیت شدید ورزشی (دنبل بازو) انجام بدم؟
  چون این کارو با دست چپ با ترس میکنم.
  در کل آیا ترسم بی مورده یا باید احتیاط کنم؟

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2019-08-01 15:43

   با سلام.بدون نگرانی ورزش کنین

   پاسخ
  • احمد
   2022-07-24 01:43

   سلام من اولنای دست چپم شکسته و بعد از عکس گرفتن دستم به گچ گرفتن و الانم بعد ۲۰ روز دستم بد جوش خورده و کج شده باید چیکار کنم آقای دکتر

   پاسخ
   • با سلام. بعد از 20 روز خیلی مشخص نمیشه. ما معمولا بعد از 45 روز بررسی میکنیم ببینیم استخوان جوش خورده یا نه. اما اگر بعد از 20 روز شما دچار انحراف بیشتر استخوان شدید، نشون میده با گچ گیری مشکل برطرف نمیشه و جراحی لازمه.

    پاسخ
 • مهدی
  2019-07-07 09:04

  سلام من 15 سالمه و ساعد دستم شکست الان 2ماه ونیم که میگذره من فوتبال بازی کردم و دوباره با دستم خوردم زمین و الان بعضی وقت ها که دست مو تکان میدن تیر میکشه این تیر کشیدن چه نشانه هایی دار د؟

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2019-07-11 10:01

   سلام .اگر بعد از سه روز هنوز درد دارین باید عکس مجدد بگیرین

   پاسخ
   • فرهاد
    2022-09-18 23:56

    سلام در ۱۵ سالگی دست چپم شکست بعد عمل از آرنج تا مچ دستم کامل نمی‌چرخه موقع کار کردن زود خسته میشه درد شدیدی میگیره الانم ۲۹ سالمه چیکار باید بکنم لطفا راهنمایی کنید

    پاسخ
  • امیر
   2022-06-03 13:10

   خواهش میکنم راهنماییم کنید
   سلام‌من ۵ ۶ سال پیش دوتا استخان ساعد دست چپم به علت افتادن از ارتفاع شکست و پلاتین گذاشتم و دکار گفت اصلا نباید در بیاد بعد از این چند سال متوجه شدم دست چپم از راست از لحاظ استخان بندی و گوشت لاغر تره خیلی داره عذابم میده لطفا راهنمایی کنید مشکل دهره یا طبیعیه لطفا یا از ایمیل بهم پیام‌بدید فقط بگید مشکل دهره یا نه خواهش میکنم

   پاسخ
   • با یلام. مسکلی که میفرمایید نیاز به معاینه دارد. ولی به نظر مشکل خاصی وجود ندارد. در بعضی از موارد اختلاف طول اندام ها در حد 10 درصد از نظر علمی طبیعی تلقی میشه. ولی اگر لاغر شدن و ضعف عضلاتتون به صورت پیش رونده داره ادامه پیدا میکنه حتما باید نوار عصب دست بگیرید

    پاسخ
 • سلام
  من ۲ استخوان ساعدم تو والیبال شکست عمل کردم و بعد از ۶ هفته دستمو باز کردم الان وقتی دستمو صاف نگه میدارم
  نمیتوانم خوب بچرخوانم آیا نیاز به فیزیو تراپی است

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2019-06-24 15:16

   با سلام.بله نیاز به فیزیوتراپی هست

   پاسخ
   • الهام
    2019-12-08 00:44

    باسلام، پسرم نه ساله هست وسه هفته پیش براثرزمین خوردن هنگام بازی هردواستخوان ساعدش نزدیک به مچ شکسته شدوباجراحی بازجاانداخته شدودرحال حاضردرگچ هست ودوتاپین توی دست پسرم هست،موردی که هست اینه توی عکس رادیولوژی بعدازعمل مقداری کجی هست یکی ازاستخونا کامل منطبق نیست روی هم، ولی دکترمیگن که مشکلی نیست. میخاستم بدونم آیااستخوان پسرم کاملاخوب وقوی میشه بعدامشکلی براش ایجادنمیشه؟ کج نمیشه؟ متشکرم

    پاسخ
    • دکتر علی کوشان
     2019-12-16 09:37

     با سلام.بهتره عکس رو ببینم.اما درجاتی از جابجایی در سن پسر شما ،مشکلی نیست، به مرور خوب میشه
     تلگرام ۰۹۰۳۴۵۶۲۲۷۴

     پاسخ
   • تادری
    2022-01-28 15:16

    سلام وقت بخیر دکتر دخترم ۷سالشه ساعد دستش شکست الان دوروز کچ گرفته شده حس میکنم انگشتان دستش یکم ورم کردن به نظرتون مشکلی دارن .ممنونم جواب بدین

    پاسخ
    • سلام. ورم انگشتان بعد از گچ میتونه مهم باشه. اگر درد نداره کودک تون. میتونه انگشت ها رو تکون بده و فقط کمی ورم داره، از نظر من مشکلی نیست. اگر درد افزایش پیدا میکنه، با حرکت انگشتان درد بیشتر میشه، یا حالت کبودی در انگشتان دارند، بهتره به پزشک مراجعه کنید.

     پاسخ
    • مهبودی
     2022-12-02 02:00

     سلام پسر من 13سالشه وهردو استخوان دست چپ در بازی فوتبال شکست الان عمل کرده و پلاک گزاشته چقدر طول می‌کشه خوب بشه وچه زمانی می‌تونه فوتبال بازی کنه وچه زمان می‌تونه پلاتین رو خارج کنه

     پاسخ
   • مجتبی
    2022-02-03 19:33

    باسلام ووقت بخیردکتر من یک ماه پیش باموتورتصادف کردم هردواستخوان ساعددستم ازوسط شکست وپلاتین بلند کارگذاشتن وکارم توشرکت قطعات خودروهستش وباگان همان دستگاه که بابرق سه فازواب کارمیکنه وجریان مقناسیتی داره ایامن دورباره می تونم بادستگاه کارکنم وچندماه دیگه می تونم به کاربرگردم

    پاسخ
   • علیرضا فتاحی
    2022-07-20 19:58

    سلام اقای دکتر
    من 25 خرداد تو تصادف با موتور دو استخوان ساعد دست راستم از وسط و استخوان زیرین دست چپم دچار شکستگی شد و دکتر بهد از 3 روز عمل کردن و پلاک گذاشتن هر سه رو… دو هفته هست که آتل رو در اوردم به دستور دکتر و بخیه هارو کشیدن گفتن در حد کاغذ بلند کنم اما تمرین چرخش دست دادن که خشک نشه… دست چپم مشکلی نداره اما دست راستم از فسمت آرنج فقط 50% میچرخه و زمانی که بازو رو به بالاس…میخواستم بدونم بعد از دوره نقاهت درست میشه با فیزیوتراپی یا خیر در چرخشش کمی احساس درد هم دارم ممنون از شما … 21 سالمه و دکترم استاد طالبیان بودن…

    پاسخ
    • با سلام. نه نگران نباشید این مشکلات تا دو ماه طبیعی است و معمولا با انجام فیزیوتراپی یا حرکات ورزشی دامنه حرکتی برمیگرده. اگر این مشکل بیشتر از دو یا سه ماه ادامه پیدا کرد، خوب احتمالا نیاز به ارزیابی داره و باید به پزشکتون مراجعه کنید.

     پاسخ
 • مهدی
  2019-05-20 09:54

  سلام من 15 سالمه و 2 استخوان ساعد دستم در فوتبال شکست الان دو ماه از عمل گذشته آیا میتونم فوتبال بازی کنم یا خیر

  پاسخ
 • مهدی
  2019-03-30 09:16

  باسلام.استخوان اولنا دست چپ من بخاطر عدم جوش خوردگی جراحی شد و پیوند استخوان انجام گرفت بعد از حدود یک ماه و نیم الان دستم رو وقتی کنار پهلوم نگه میدارم نمیتونم بچرخونم.دکتر هم چیزی درباره فیزیوتراپی بهم نگفت.و فقط گفتن دوماه بعد عکس بگیرید ببینیم پیوند جوش خورده یا نه
  ایا نیاز به فیزیوتراپی هست یا این مشکل با توجه به زمانی که از عمل گذشته عادی هست؟

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2019-04-06 00:14

   با سلام.نظر جراحتون مهمه.ولي ميتونين از الان فيزيوتراپي شروع كنين.در حال حاضر طبيعيه

   پاسخ
 • زهرا طهماسب پور
  2019-03-18 20:59

  با سلام و عرض ادب خدمت اقای دکتر بنده سه ماهه که عمل جراحی ساعد دست بهم چسبیده مادرزادی کردم 40 جلسه فیزیوتراپی رفتم چرخش دستم زیاد فرق نکرده لطفا راهنمایی بفرمایید که چه باید کردآیا محدویتم برطرف میشود یا خیر لطفا راهنمایی بفرمایید متشکرم

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2019-03-20 02:17

   با سلام.كجا عمل شدين؟عكس قبل عملتون و بعد عمل رو دارين؟
   در صورت موجود بودن به تلگرام شماره ۰۹۰۳۴۵۶۲۲۷۴ ارسال کنید

   پاسخ
   • سلام من 3هفته است که یکی از استخوان های دستم شکسته والان دستم تو گچه من میتونم دوچرخه سوار شم یا یه چیز 500گرمی بردارم

    پاسخ
    • دکتر علی کوشان
     2020-06-06 19:04

     بهتر تا بهبودی کامل از دستتون به شکل کامل مراقبت کنید و بهش فشار نیارید

     پاسخ
     • سلام پسرم هفته گذشته از بالای مبل افتاد و دستش درد اومد همان شب بردیم عکس گرفتیم و گفتن ساعد دستش اول ضرب دیده و بعد گفتن مو برداشته و بعد گفتن شکسته خلاصه دقیق به ما نگفتن بیمارستان آتل بست و گفت فردا به ارتوپد مراجعه کنید گچ بگیره دکتر ارتوپد که عکس را دیدن گفتن نیاز به گچ نیست دو هفته در آتل باشه کافیه سوال من اینه که پسرم حدودا ۴سالش هست و خیلی شیطنت داره و دستش را تکان میده آیا بااین اوضاع ساعت دستش جوش میخوره؟؟؟

     • با سلام. بله نگران نباشید. معمولا اطفال زیر شش سال زود استخوان هاشون جوش میخوره. اگر پزشک تشخیص داده آتل کافیه و خوب میشه، جای نگرانی وجود نداره.

    • سلام دخترم ۶ سالشه واز بلندی یک متری افتاد دتا استخوان ساعد دست راستش شکست دقیقا وسط بین مچ وآرنج واستخوان پوست دستش رو پاره کرد وخونریزی کرد بردیم دکتر پانسمان کرد واستخوان ها رو جا انداخت الان سه روزه آتل گرفته شده وخود دکتر دارو و آمپول داد واسه یک هفته وگفت اگه عفونت نکنه گچ میگیریم حالا عکس گرفتیم دکتر میگه داره جوش میخوره و نیازی به عمل نیست و دخترم انشاالله اگه خوب شد دقیقا چه زمانی میتونه ژیمناستیک کار کنه آیا مشکلی برای سالهای بعدش پیش نمیاد ؟
     ممنون میشم اگر پاسخ بدید

     پاسخ
    • امیر حسین
     2022-10-31 22:55

     سلام
     ببخشید من ساعد دستم حدودا هشت سال پیش شکسته بود و اون م.قع پلاتین گذاشتم میخواستم بدونم من میتونم الان شروع به ورزش کشتی بکنم

     پاسخ
   • رفعتی
    2022-10-07 17:23

    با سلام خدمت دکتر عزیز، بنده دونده مانع هستم و دستم هنگام عبور از مانع و گیر کردن با سرعت و سقوط از مانع ب زمین برخورد کردم و استخوان رادیوس شکسته نزدیک ۱۰ سانتی مچ ، دقیقا ۲۰ روز میشه ولی هنوز آثاری از جوش خوردن نیست فقط گچ گرفتم دستم رو فیکس شده و خیلی هم خارش گرفته ولی فعلا اثری از جوش خوردن نیست به نظرتون چند وقت طول میکشه، چ تغذیه ای مد نظر شماس واس زود خوب شدن

    پاسخ
    • با سلام.
     جوش خوردگی رادیوس بعد از 45 روز اتفاق می افته و ما توی 20 روز علائمی از جوش خوردگی استخوان در عکس نمیبینیم. اما نگران نباشید. زمان بدید تا درمان کامل بشه.

     پاسخ
     • ابولفضل
      2022-12-08 01:24

      با سلام خدمت اقای دکتر
      من حدودا ۲۴ روز پیش تو فوتبال شکستگی دوبل ساعد داشتم عمل کردن دو روز پیش اتل رو باز کردن ولی دستم رو کامل نمیتونم باز کنم و نمیتونم کج کنم اولین جلسه فیزیوتراپی رفتم ایا دستم خوب میشه

     • با سلام. بله با توجه به اینکه فیزیوتراپی رو شروع کردید وضعیتتون بهتر خواهد شد و مشکل رفع میشه

    • محمدطاها
     2023-08-16 12:57

     سلام خدمت اقای دکترپسر۱۱سالشه دوم عیدسال ۱۴۰۰دوتااستخون سائددستش شکست بردیم بیمارستان جاانداختن۷۰روزتوگچ بودباز۱۴۰۱برج ۱۱تومدرسه خورده زمین همون دستش ازهمون جادوباره شکست اینباردستش پلاتین خوردبعد۲۰روزبردم دکتربخیه هاشوبکشن اقای دکترگفتن ۶ماه دیگه بیارین برای برداشتن پلاتین الان که بردم اقای دکترعکس جدیددیدن میگن نیازنیست پلاتین برداریم چون بچه هست جنس پلاتین خوب هست اقای دکتراین دستش پلاتین داره باعث نمیشه دستش کوتاه بمونه یارشدنکنه حالامن بایدچکارکنم دوباره ببرم دکتربگم پلاتین بردارم یانیازنیست لطفاراهنماییم کنید ممنون ازپاسخگوییتون

     پاسخ
     • با سلام. الزامی برای دراوردن پلاتین های ساعد نیست. اختلالی در حرکت و رشد ایجاد نمیکنه. با توجه به سن شون بنده هم توصیه نمیکنم پلاتین رو خارج کنید. اگر بعدها احساس کردند که پلاتین از سطح پوست داره اذیت میکنه میتونن پلاتین رو خارج کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed