یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای دست و استخوان ها پیش بیاید، شکستگی انتهای استخوان بازو است. احتمالا برایتان سوال خواهد بود که این شکستگی چگونه درمان خواهد شد؟ طول درمان آن چقدر است و روند درمان چگونه خواهد بود؟

در این مقاله دکتر کوشان، فوق تخصص شانه، دست و کتف برایتان خواهند گفت. در نظر داشته باشید، شما میتوانید سوالات خود را در این زمینه در انتهای مقاله بپرسید تا دکتر کوشان پاسخ بدهند.

آناتومی استخوان دست

اما پیش از آنکه درباره این شکستگی توضیح بدهیم، لازم است درباره آناتومی این بخش بدن اطلاعات داشته باشید. همانطور که در شکل میبینید، مفصل آرنج از سه استخوان تشکیل شده است. این سه استخوان با نام های زیر شناخته می شوند:

 • استخوان بازو (هومروس): استخوان بین شانه و آرنج می باشد.
 • استخوان زند زیرین (اولنا): این استخوان نیز از آرنج تا مچ کشیده شده است و در سمت انگشت کوچک قرار دارد.
 • استخوان زند زبرین (رادیوس): یکی از استخوان های بین آرنج و مچ است که اگر کف دست را به سمت جلو بگیریم، این استخوان در سمت انگشت شست قرار می گیرد.
شکستگی استخوان بازو

آناتومی استخوان آرنج

مفصل آرنج نیز از سه قسمت با این سه استخوان تشکیل شده است.

 • قسمت انتهایی استخوان بازو که یک حالت قرقره ای دارد.
 • سر استخوان رادیوس که با یکی از آن قرقره ها مفصل می شود.
 • اولکرانون، که یک حالت فنجان مانند از استخوان اولنا است که با یکی دیگر از قرقره ها مفصل می شود. اولکرانون همان برجستگی استخوانی است که در ناحیه آرنج و زیر پوست لمس می شود.

علت شکستگی انتهای استخوان بازو

حال که با آناتومی این بخش آشنا شدید، میتوانیم وارد بحث شویم. شکستگی انتهای استخوان بازو موردی است که به راحتی اتفاق نمی افتد. اما این شکستگی در قسمت انتهایی بازو (دیتال رادیوس) به دو علت ایجاد میشود.

 • ضربه مستقیم: مثل افتادن روی آرنج یا برخورد آرنج به جای سفت
 • ضربه غیرمستقیم: مثل افتادن روی کف دست

زمانی که زمین میخورید، دست به شکل ناخودآگاه جلو می آید و در خالت کشیده قرار می گیرد. با برخورد کف دست به زمین، نیرو از زمین به بازو وارد می شود و این نیرو میتواند باعث شکستگی انتهای استخوان بازو شود. از طرفی برخورد آرنج با یک چیز سفت نیز میتواند باعث شکستگی شود. تصادف یا سقوط از ارتفاع از دیگر علت های رایج در این زمینه است.

علائم شکستگی انتهای استخوان بازو

این شکستگی به راحتی قابل تشخیص است. حتی ممکن است در حین ضربه صدای آن به گوش شخص برسد. اولین علامت شکستگی انتهای استخوان بازو، درد است. درد در چنین شرایطی بسیار شدید خواهد بود. اگر بیمار در چنین شرایطی دست خود را تکان دهد، درد افزایش پیدا میکند. تورم، تغییر شکل ناحیه آسیب دیده، کبودی نیز از دیگر نشانه های شکستگی است. در چنین شرایطی بهتر است خیلی زود به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص شکستگی استخوان بازو

پزشک در چنین شرایطی بسیار با دقت با بیمار برخورد خواهد کرد. چرا که امکان دارد تکه های شکستگی به اعصاب دست آسیب وارد کنند. آسیب به عصب دست در چنین شرایطی می تواند بتعث فلج شدن عصب شود. پزشک در معاینه از بیمار میخواهد مچ دست و انگشتانش را به سمت بالا حرکت دهد. همچنین وضعیت عصب دست را با حس لامسه میسنجد. در مرحله بعد به سراغ عکس خواهید رفت. عکس رادیوگرافی از دست به خوبی وضعیت استخوان را نشان خواهد داد و با توجه به آن پزشک درمان را توصیه خواهد کرد.

درمان غیرجراحی شکستگی استخوان بازو

شکستگی این بخش از استخوان میتواند بدون عمل جراحی باشد. این موضوع بسته به میزان شکستگی دارد. زمانی که شکستگی بدون جابه جایی استخوان است، از آتل یا گچ استفاده میشود. این آتل یا گچ به مدت چهار تا شش هفته روی دست قرار خواهد داشت. در این زمان استخوان ها بهم جوش میخورند و درمان کامل خواهد شد.

گچ گیری برای درمان شکستگی استخوان بازو

گچ گیری استخوان بازو چگونه است؟

گچ از بازو تا کف دست را پوشش میدهد. چرا که بین نقاط مختلف دست پیوستگی وجود دارد. زمانی که دست شما در گچ است، حالتی 90 درجه خواهد داشت و بر روی گردن بیمار آویزان میشود. توجه داشته باشید که نوار پارچه ای باید بر روی ساعد قرار بگیرد. موردی که در این روش درمانی وجود دارد، این تست که بیمار در یکی دو هفته اول باید همیشه در حالت ایستاده یا نشسته باشد. حتی در شب و موقع خواب نیز پیشنهاد می شود که به صورت نیمه نشسته به خواب برود.

دلیل این موضوع قرار داشتن بدن در حالت عمودی است. در واقع وزن گچ در حالت عمودی بدن باعث میشود که شکستگی جااندازی شود. در واقع در حالت 90 درجه و عمودی، قطعات در جای خود قرار می گیرند و کم کم جوش میخورند. این درمان زمانی پیشنهاد می شود که شکستگی بدون جابه جایی باشد. در چنین حالتی دست بین 4 تا 6 هفته در آتل یا گچ قرار میگیرد تا استخوانها جوش بخورند.

در نظر داشته باشید که لازم نیست تمامی قطعات شکسته شده، به شکل خیلی دقیق در جای خود قرار بگیرد. بنابراین اگر در عکسهای رادیوگرافی متوجه این نکته شدید، جای نگرانی وجود ندارد. این جابه جایی کوچک تاثیری در شکل و عملکرد بازو نخواهد داشت. البته میزان این جابه جایی بسیار مهم است که توسط پزشک بررسی خواهد شد.

اقدامات بعد از گچ گیری و درمان غیرجراحی

پزشک بعد از 45 روز از دست بیمار عکس خواهد گرفت تا روند درمان بررسی شود. اگر جابه جایی به شکل درست انجام شده باشد، درمان کامل شده و بیمار میتواند به زندگی معمولی برگردد. اما اگر در مدت زمان مشخص شده، دست دچار انحراف شود، نیاز به جراحی خواهد بود.

درمان جراحی شکستگی استخوان بازو

در صورت وجود جابجایی بین قطعات شکسته نیاز به جراحی خواهد بود. در روش درمان جراحی از لوازم مختلفی جهت فیکس کردن شکستگی استفاده می شود. این وسایل عبارتند از پیچ، پلاک و پین. در این روش درمانی، با استفاده از ابزارهایی کع گفتیم، قطعات شکسته در جای خود ثابت میشود و بیمار روز بعد از جراحی میتواند دست خود را تکان دهد. میزان حرکت و جزییات حرکت با نظر فیزیوتراپ خواهد بود. چرا که فیزیوتراپی بعد از این عمل ضروری است.

در شکستگی هایی که خیلی زیاد است، گاهی لازم است از پیوند استخوان استفاده شود. حتی در مواردی از تعویض مفصل آرنج نیز استفاده می شود. در موارد دیگری جهت دسترسی بهتر به محل شکستگی، نیاز به شکستن استخوان اولکرانون و فیکس کردن مجدد آن است.

تمامی این موارد طبق صلاح دید پزشک و با توجه به میزان آسیب انجام خواهد شد.

شکستگی استخوان بازو

پس از جراحی استخوان بازو

 • پس از جراحی لازم است بیمار درمان فیزیوتراپی را آغاز کند. البته زمان شروع آن با نظر پزشک خواهد بود. حرکات فیزیوتراپی گاه تا چند بار در روز انجام خواهد شد.
 • در نظر داشته باشید که بیمار 2 الی 3 ماه بعد از جراحی نباید وسایل سنگین بلند کند. بعد از گذشت زمان و با نظر پزشک بیمار به وضعیت عادی برخواهد گشت و میتواند از دست خود به راحتی استفاده کند.
 • گاه ممکن است پس از جراحی شکستگی بازو بیمار، ضعف، درد یا بی حسی در انگشتان خود حس کند. این مشکل به علت کششی است که بر روی عصب دست ایجاد میشود. این احساس موقتی خواهد بود و با گذشت زمان برطرف خواهد شد.
 • پس از جراحی نیازی به خارج کردن پین یا پلاک نیست. اگر بیمار احساس درد نمیکند، معمولا پزشک پلاک یا پین را از دست خارج نمیکند. اما اگر در محل درمان درد وجود داشته باشد، پس از یک سال میتوان آنها را خارج کرد.

عوارض شکستگی استخوان بازو

این نوع شکستگی معمولا بدون مشکل درمان می شود. اما ممکن است عوارض زیر در بعضی از موارد برای بیماران ایجاد شود:

جوش نخوردن استخوان

همانطور که گفته شد، گاهی میزان آسیب به حدی زیاد است که استخوان جوش نمیخورد. همچنین استعمال سیگار و یا بیماری دیابت میتواند باعث شود جوش خوردن استخوان به تعویق بیفتد. در چنین شرایطی برای درمان نیاز به جراحی مجدد وجود دارد.

کاهش دامنه حرکتی آرنج

در اکثر مواقع حتی بعد از جوش خوردن کامل، بیمار قادر به صاف کردن کامل آرنج نیست. اگر این محدودیت زیاد باشد، شاید نیاز به جراحی بعدی باشد. درجات خفیف محدودیت حرکتی معمولا با فیزیوتراپی به وضعیت مطلوب می رسد.

استخوان سازی نابجا

این عارضه، یک حالت ناشایع است که با ایجاد استخوان نابجا در اطراف آرنج و در عضلات آن ناحیه خود را نشان می دهد. علت این حالت ناشناخته است. اما معمولا باعث محدودیت و خشک شدن کامل آرنج می شود. در چنین شرایطی معمولا نیاز به جراحی جهت برداشتن استخوان وجود دارد. این جراحی حداقل 6 ماه بعد از جراحی اول انجام میگیرد.

آرتروز و سائیدگی مفصل آرنج

این مشکل از عوارض دیررس شکستگی دیتال هومروس است.

عفونت استخوان

عفونت بیشتر در بیمارانی اتفاق می افتد که جراحی باز بازو انجام داده اند. این مشکل به صورت قرمزی و تورم در بازو خود را نشان میدهد. از دیگر نشانه های عفونت استخوان، ترشحات چرکی از محل آسیب است. برای درمان عفونت، با توجه به میزان آن ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک یا عمل جراحی باشد. در جراحی بافت مرده از بازو خار میشود. گاهی پیچ یا میله نیز لازم است تعویض شود.

آسیب به اعصاب و عروق اطراف آرنج

در آسیب عصب دست، لامسه در پوست پشت دست کاهش پیدا میکند. بعضی از این آسیب ها با گذشت زمان خودبه خود بهبود پیدا میکند. در واقع میزانی از بی حسی در بسیاری از موارد کاملا طبیعی است. اما اگر با گذشت زمان علائم بهبود مشاهده نشد، نیاز به جراحی خواهد بود.

61 دیدگاه. Leave new

 • احمدرضا
  2023-10-23 19:53

  سلام دکتر من یه هفته ای میشه پلاک گذاشتم توی بازوی سمت راستم بدلیل تصادفر۴ جا از استخوان بازوم شکسته بود..اگر دستم مشکلی نداشته باشه بعد از دوسال میشه درارم پلاک رو..امکانش هست؟دکتر خودم میگه نمیخاد دراری

  پاسخ
 • Abdul Azim
  2023-04-10 18:56

  سلام و خسته نباشید جناب داکتر صاحب
  بازوی بنده شکسته بود بعد از دوماه گچ اش را باز کردیم دست
  بنده بسیار سفت و شخ مانده بود فعلا ۲۰ روز از باز کردن گچ.گذشته اما تا فعلاً هم آرنج دستم راست نمی شود و دستم به دهن نمی رسد یعنی شخصی وسفتی دارد همینطور کم کم خوب میشه یا کدام مشکل داره لطفاً راهنمایی کنید
  تشکر

  پاسخ
 • مهدی
  2022-10-29 20:43

  سلام
  بنده در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ تصادف بسیار شدید داشتم و باعث شد استخوان بازو سمت چپ شکستگی و خوردشدگی شد، عمل جراحی در تاریخ ۵ مهر ۱۳۹۹ انجام شد و پلاتین و ۱۳ عدد پیچ و پلاک کار گذاشتند، دکترم گفت بعد از دو سال مراجعه کن برای خارج کردن پلاتین ولی هنوز بعد از دو سال سه عدد پیچ و پلاک جوش نخورده است و باعث شد تا جوش خوردن کامل فعلا عمل انجام نشود، مشکل من در حال حاضر درد شدید در دست چپم می باشد از نوک انگشتان دست چپ تا شانه و کتف کلا درد شدید دارم و در حال حاضر چه آنتی بیوتیکی مصرف کنم تا درد کمتر شود، با تشکر از زحمات شما

  پاسخ
 • هانا
  2022-10-03 14:37

  سلام من استخوان بازوم شکسته و بدنسازی کار میکردم دکترم بهم گفت بعد سه ماه میتونم ورزش کنم
  ایا بعد از سه ماه میتونم دوباره به حالت قبل برگردم و سنگین کار کنم؟!

  پاسخ
 • میلاد
  2022-09-08 20:21

  باسلام
  دکتر من حدود ۳۰ رو پیش دچار شکستگی انتهای استخوان بازو شدم بعد ۳۰ روز فعلا هیچ تغییری نکرده و جابجایی تقریبا زیادی داره و گفتن باید عمل بشه
  ولی چون نزدیک رادیال هست خطرش بالاست
  میخواستم ببینم در این مورد شما میتونید جراحی رو انجام بدید ؟؟
  البته دکترای دیگه هم میگن عمل می‌کنیم ولی به علت خطرش نمیرم

  پاسخ
 • دوستی فر
  2022-06-10 14:05

  سلام شکستگی بازو داشتم پلاتین گذاشتن محدودیت حرکتی دارم دستم خم و راست نمیشه درد داره کاردرمانی و فیزیوتراپی هم رفتم هر کدوم ۱۰ جلسه خواستم ببینم چرا زود خشک میشه دستم میتونه علتش چسبندگی باشه وقتی باهاش کار میکنم نرم دو دقیقه انجام ندم خشک میشه علتش چی میتونه باشه

  پاسخ
  • با سلام. اگر این حالت نزدیک شکستگی های مفصل آرنج باشه بیشتر ایجاد میشه. تو شکستگی های خود بازو معمولا این حالت کمتره. شما احتمالا شکستگی تون نزدیک مفصل آرنج هست. ادامه فیزیوتراپی رو فعلا توصیه میکنم. اما اگر محدودیت حرکتی تون بعد از شش ماه ادامه پیدا کرد باید ویزیت حضوری داشته باشیم.

   پاسخ
 • دنیز ابراهیمی
  2022-04-27 12:48

  سلام آقای دکتر خسته نباشین ، دکتر من سن ۱۲ سالگی آرنجم شکست بردیم‌ دکتر گفت این احتمالا کامل باز نه ولی خانوادم بیشتر پی گیر شدن یه دکتر گفت من بیشتر میگیرم تا کامل باز بشه بعد درمان ،ولی بعد عمل کامل باز ند و ۲۰ درجه مونده تا کامل باز بشه و پشت بازویه دستمخیلی کوچیکه اصلا رشد نکرده دلیل چیه خشک شده؟با پشت بازوی راستم خیلی متفاوته

  پاسخ
  • دنیز
   2022-04-27 12:50

   دکتر و ورزش هم‌ میکنم ولی رشد نمیکنه انگار اصلا پشت بازو ندارم و کلا برداشته پوستو چسبونده به استخونم

   پاسخ
  • با سلام. این حالتی که میفرمایید احتمالا آسیب صفحه رشد اسنخوانی در حین شکستگی براتون اتفاق افتاده. و زمانی که در سن رشد این اتفاق بیفته احتمالا کوتاه تر شدن و کوچک تر شدن اندام وجود داره. خوب واقعیت باید عکسهاتون رو ببینم تا دقیق بتونم راهنمایی تون کنم. اما 20 درجه کاهش دامنه حرکتی از نظر ما خیلی مشکل تلقی نمیشه و تلاشی جهت باز کردن اون انجام نمیدیم.

   پاسخ
 • حمیدرضا
  2022-03-14 15:51

  سلام خدا قوت
  من حدود 50 روز هست دچار شکستگی سراستخوان
  بازو شدم و پلاتین برام گذاشتن پنج روز پیش دکتر گفت باید نرمش دست بصورت پاندولی انجام بدم و فیزیوتراپی رو شروع کنم
  الان که نرمش پاندولی رو انجام میدم تو بازو داره چیزی تکون میخوره و درد میگیره
  میخواستم بدونم تکون و درد طبیعی هست ؟

  پاسخ
  • با سلام. بله این حالت ها طبیعی است و نگران کننده نیست. اگر پزشکتون عکستون رو دیده و گفته که علائم جوش خوردگی دارید شروع حرکات پاندولی کمکتون میکنه و اگر این احساس رو دارید احتمالا به خاطر اسپاسم عضلات اطراف شانه است و ادامه بدید حتما.

   پاسخ
 • امیر
  2022-03-04 22:28

  آقای دکتر استخون سر بازوی من نزدیک به شونه هومروس
  شکسته تو تصادف بعد گفتن ازین گردن اویزا بگیرم
  همین جدا شدگی ندارع دستم تقریبا با اینکه شکسته میتونم حرکت بدم ۲هفته گذشته بعد جالبه قسمت شکستگی دردی نداره
  جاهای دیگ بازو کبوده درد میکنه
  و اینکه اگع تکون بخوره یا حرکتش بدم باعث میشع جوش نخورع؟

  پاسخ
  • با سلام. یک یا دو هفته بعد از شکستگی کبودی در قسمت پایین تر تو قسمت بازو یا حتی ساعد خودشو نشون میده. دقیق نمیدونم میزان شکستگی تون چیست اما هرچقدر هم که باشه پیشنهاد ما بی حرکتی حداقل یک ماه تا چهل روز هست.

   پاسخ
 • سعیدامام پور
  2022-01-23 05:47

  باسلام اقای دکترعزیز.پسر 6ساله دارم درحین بازی کردن بازوچپ دستش میشکنه یه خرده فاصله گرفته وبردمش دکتر به اسمه دکتربرزمینی اونم دستش رواتل بندی کرد بعدیه هفته دوباربردم دکترعکس گرفت هیچ ترمیمی نشده حالا به نظرشما چیکارکنم

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  من پنج شنبه گذشته تصادف داشتم گفتن هموروس دستم شکسته ، دکترم گفته هم میشه عمل کرد هم میشه عمل نکرد ، گفتن چون دختر هستید و جای عمل میمونه بهتره که عمل نکنید، دو

  پاسخ
 • مختار
  2021-11-13 16:27

  سلام دراوردن پلاتین درقسمت شانه پروگزیمال هورموس ایا اسیب به رگ اعصاب میتواند وارد کند ممنونم جواب بدید

  پاسخ
 • احسان
  2021-10-15 21:15

  سلام اقای دکتر عزبز
  من ۵‌ ماه پیش جراحی استخون اولنار در انتهای بازو و خارج مفصلی انجام دادم که منجر به نصب ۲ عدد پین شده
  متاسفانه الان بعد‌از انجام ct scan و مشاوره با دکتر‌ دیگه‌ای متوجه شدم که در زمان حادثه تعداد شکستگی بیشتر از یکی عدد بوده و بخشی از استخوان داخ مفصل به مرور زمان و به بیرون هدایت شده و بالای مفصل ارنج جوش خورده
  بنظر ‌‌‌‌حضرتعالی امکان جراحی شدن دوباره و بازگشت فول‌رنج حرکتی وجود دارد؟!
  درصورت نیاز عکس‌ها براتون ارسال میکنم

  ممنون از لطف شما

  پاسخ
 • احسان
  2021-10-13 01:21

  سلام اقای دکتر عزیز
  بنده ۵ ماه پیش دچار شکستی مفصل خارجی از انتهای بازو به مفصل شدم ۲ عدد پین جهت جوینت شدن کار گذاشته شده ولی متاسفانه دچار عارضه استخوان سازی اضافه در جلو و عقب مفصل آرنج شدم و دامنه حرکتی بسیار محدودی پیدا کردم
  با دکتری مشاوره ‌‌کردم و ایشون فرمودن نیاز به عمل جراحی برای خارج کردن استخوان اضافه دارم
  سوالم اینجاست ، ایا الان زمان مناسب برای این عمل ‌‌هست
  دوم با انجام عمل جراحی دامنه حرکتی ‌‌‌من بهتر میشه
  و اینکه این عمل ایا نیاز به اتل بندی و گچ داره یا نه

  ممنون از لطف حضرتعالی

  پاسخ
  • سلام. بله الان زمان خوبی برای جراحی است.میزان برگشت دامنه حرکتی بعد از جراحی قابل پیش بینی نیست. بعضی از بیماران شرایط مناسبی پیدا میکنند و بعضی بیماران کمتر. بعد از عمل هم باید بلافاصله حرکت را شروع کنید.

   پاسخ
 • mshbas.gerami
  2020-09-25 22:08

  سلام خدمت شما
  من ۳ سال پیش توی ورزش دچار پارگی تاندون شانه شدم.اول درد زیادی ندلشت رفتم دکتر گفتن با استراحت خوب میشه.(اون موقع نمیدونستم پارگی داره)
  تا یکسال کم کم دردم زیاد شد.رفتم تهران بیمارستان توانبخشی رفیده ژل و کورتون تزریق کردم.ولی دردم بینهایت شد.که فقط با مسکن ساکت میشد.
  بعد از اون رفتم پیش فوق تخصص دست و چند بار کورتون توی مفصلم زدن ولی دردم ساکت نمیشد و در نهایت جراحی آرتروسکپی کردم.الان ۹ ماهه ولی هنوزم درد دارم و محدودیت حرکتی .دستم بالا نمیاد اگرم بیاد همراه درده.وقتی دراز کشم که اصلا بالا نمیره.انگار گیر داره.هیچ کاری نمیتونم انجام بدم با فشار مثلا مشت زدن و شستن یه لباس کوچیک هم درد میگیره .خیلی اذیتم چکار کنم؟؟
  درست میشه؟؟

  پاسخ
 • آسیه
  2020-04-28 10:48

  سلام در شکستگی دیستال هومروس کدام عصب احتمال آسیب بیشتری دارد؟

  پاسخ
 • موسوی
  2020-04-27 22:48

  سلام آ قای دکتر
  بنده حدود 4ماه پیش از ناحیه استخوان بازو نزدیک استخوان ارنج دچار شکستگی شدم دکتر 2عدد پلاک برای فیکس کردن استخوان بکار برد و فیزیوتراپی شروع کردم پس از جلسه دهم ارنجم راست شد ولی هنوز بعد چهار ماه از ناحیه ماهیچه های پشت بازو احساس سنگینی و خشکی میکنم البته با حرکات کششی که انجام میدم سنگینی عضله کمتر میشه ولی بعد ی مدت دوباره به حالت خشک و سنگینی بر میگرده لطفا راه حلی مطرح می کنید ممنونم

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2020-05-25 06:04

   سلام. فعلا باید صبر کنین ،با دستتون کار کنین،فیزیوتراپی هم میتونه کمک کنه

   پاسخ
 • مینا
  2020-04-25 15:57

  سلام جناب اقای دکتر
  من حدود دو ماه پیش در اثر زمین خوردن دچار شکستگی در ناحیه هومروس شدم که با جا به جایی همراه بود ولیکن شکستگی باز نداشتم . عمل کردم پلاک گداشتم . جراحم اعلام کردند من در انتهای خم کردن دست در نزدیکی کتف محدودیت ۱۰ درصدی خواهم داشت . حدود ۱۵ جلسه فیزوتراپی کردم ولیکن دستم کامل صاف نمیشه و فقط میتونم ۴۰ درصد خم کنم . ایا با ادامه فیزوتراپی دامنه حرکتی من بهتر میشه . سپاس از پاسخگویی

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2020-05-11 09:39

   باید عکستون رو ببینم.ولی بهبود حرکت ،تا ۶ ماه بعد عمل احتمال بهبودی حرکت وجود داره

   پاسخ
 • حسین
  2020-04-23 14:28

  سلام و خسته نباشید به شما
  من در سن ۱۵ سالگی آرنجم از ناحیه اولکرانون
  شکست و جابه جا شد و جراحی شدم
  با دو عدد پین
  و بعد دو سه ماه که عفونت داشت
  رفتیم و بعد اینکه ویزیت شدم
  دوباره جراحی شدم و پین رو در آوردن
  و از اون موقع تا الان دو سه سالی هست
  میگذره و من دستم راحت خم و راست میشه
  کاملا هم صاف اما وقتی کامل صاف میکنم
  یکمی درد و گرفتگی داره
  و اینکه وقتی دست میزنم به محل شکستگی
  نسبت به دستی که شکسته نشده
  ناهمواری داره و یدست نیست
  و اینکه وقتی با آرنج به جایی تکیه میدم هم
  نا همواری رو حس میکنم و درد میگیره
  و بیشتر رو اون یکی دست تکیه میدم
  اما کامل خم و راست میشه و همون طور
  که گفتم یه خورده درد و گرفتگی هنگامیکه
  به طور کامل صاف میکنم
  یا با فشار زیاد جایی رو هل میدم
  ایجاد میشه که البته لحظه ای و
  خیلی زیاد نیست اما باهاش زیاد کار
  میکنم یکم کوفتگی ایجاد میشه
  ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2020-05-11 09:39

   این مشکل گاهی هست.روش خاصی جهت درمان نیست

   پاسخ
   • حسین
    2020-05-18 22:18

    آیا میشه این ناهمواری رو به طوری برطرف کرد ؟
    چون نسبت به دست سالم وقتی به آرنج دست شکسته دست میزنم یه جاهایی استخوان اضافی هست
    انگار و بعضی جاهاش نا هموار یا کج
    و همین طور که گفتم وقتی با اون دست به جایی
    تکیه میدم اذیت میشم و درد میگیره
    و ناهمواری حس میشه

    پاسخ
 • نونا حسینی
  2020-03-29 02:45

  سلام ببخشیددمن دخترم سه سالشه هفته ی ۱۲ روز پیش دستش از ناحیه آرنج دچار دررفتگی و شکستگی شد امروز دوباره نوبت عکس داشت که ما انجامش دادیم اما متاسفانه به خاطر شرایط حال حاضر و بیماری ویروس کرونا پزشکان مطب هاشون و تعطیل کردن و ما نمیدونیم چه کار باید کنیم میشه لطفا راهنماییم کنید🙏

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2020-04-11 12:36

   سلام و وقت بخیر.
   عکس هایی که از دست دخترتون گرفتید رو لطفا برای اقای دکتر به این شماره ارسال کنید: 09034562274

   پاسخ
 • وحید
  2020-03-01 14:41

  باسلام….
  ببخشید دکتر بنده 4 ماه پیش در اثر تصادف از ناحیه هومروس آسیب دیدم و برام به جای پلاتین از گچ استفاده کردن و حدود 45 روز در گچ موند بعد از باز کردن گچ شروع کردم به فیزیوتراپی تقریبا 40 جلسه فیزیوتراپی و 10 جلسه کار درمانی رفتم ولی به شدت در قسمت آرنجم محدودیت حرکتی ایجاد شده و واقعا دارم نا امید میشم از جم و باز شدن دستم تورو خدا راهنمایی کنید اگه عمل کنم خوب میشه ؟
  باتشکر

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2020-03-30 12:01

   سلام و وقت بخیر.
   بعد از شش ماه از گچ، اگر خشکی ادامه پیدا کنه باید جراحی بشه.

   پاسخ
   • جوان
    2022-09-19 19:38

    وقت بخیر یکماه هست از ارتفاع افتادم در رفتگی کتف و سکیتگی داشتم، که پزشکم دکتر شقاقی فرمودن ، شکستگی نیاز به کاری نداره جوش میخوره، الان یکماه گذشته من نگرانم ، نظر دکتر کوشان خیلی برام مهمه ،چطور میتونم مشاوره انلابن بگیرم عکس بفرستم ، شماره ای که گذاشتید تلگرام پیدا نمیکنم ، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

    پاسخ
 • نگار
  2019-11-07 23:32

  سلام آقای دکتر 1 سال پیش کتف و بازو مادرم بر اثر زمین خوردگی شکست وآتل بندی کردن
  ولی هنوز درد میکنه شب که میشه دردش بیشتر میشه به حدی که تا قرص نخوره آروم نمیشه ممنون میشم راهنماییمون کنید باتشکر

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2019-11-09 20:08

   با سلام،لطفا عکسا رو همراه با متن سوااتون ارسال کنید
   تلگرام ۰۹۰۳۴۵۶۲۲۷۴

   پاسخ
 • غزال
  2019-10-01 13:35

  سلام.تورو خدا جواب بدین دکتر عزیز.
  مامانم ۷۴سالشه۴۲ روز پیش در اثر افتادن انتهای استخوان بازوش نزدیک مفصل شانه شکسته دکتر براش از ایت باندهای آماده که به گردن اویزانه و یکی دیگه که دور بازوش رو میگیره براش استفاده کرده اخرین عکسی که گرفتیم گفت در خال جوش خوردن است و درد هم الان نداره
  امکان محدودیت حرکتی هست؟البته روزی ۳بار حرکت نرمشی براش انجام میدهیم.البته اینم بگم که استخوانها از هم جدا نشدن.
  کمکم
  کنید منتظرم.

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2019-10-09 00:43

   با سلام،با این وضعیت،محدودیت حرکتی کمه

   پاسخ
 • علی قاسمی
  2019-08-05 23:47

  با سلام 30 تیر عمل شکستگی استخوان بازو منتهی به آرنج داشتم تاچه مدت دستم باید درآتل باشه.باتشکر

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2019-08-08 15:22

   با سلام بستگی به نوع عمل و پلاتین داره .حداقل دو هفته

   پاسخ
 • نیره
  2019-07-29 09:50

  سلام خسته نباشید من اول دی ماه استخوان بازو از قسمت ارنجم شکست وخرد شد جراحی کردم وپیچ کردن ۴۰جلسه قبل عید فیزیوتراپی رفتم اما دستم هنوز باز نشده خرداد ماه دوباره جراحی شدم وپیچ هارو خارج کردن وچسبندگی زیادی را هم که داشت باز کردن الان۳۰جلسه دوباره فیزیوتراپی رفتم اما دستم کامل باز نمیشه وبعد از فیزیوتراپی دوباره جمع میشه نمیدونم مشکل چیه ممکن عمل دستم مشکلی داشته با وجود هشت ماه از شکستگی هنوز درد دارم لطفا راهنمایییم کنید خیلی ناامید شدم ممنون

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2019-08-02 11:54

   با سلام.باید عکستون رو ببینم.ولی شکستگی های آرنج به درجاتی محدودیت حرکتی باقی میگذاره

   پاسخ
 • کبری صفری مقدم
  2019-05-30 07:20

  سلام .امروز پنجشنبه 9 خرداد هست .من یکشنبه پنجم دچار تصادف شدم آرنج دستم هم زخم وکبود شد هم درد میکرد بیمارستان انزلی رفتم گفتن چیزی نیست دوهفته گردن آویز ببند ولی درد داشتم انگشتای دستم سخت بازوبسته میشه ناحیه خارجی آرنجم درد وسوزش وکرختی یا بی حسی دارم .رفتم پزشکی قانونی دکترش گفت دوباره باید عکس بگیری رفتم عکس گرفتم نوشته یک کانون استخوانی در کورتکس اپی کندیل خارجی دیستال هورموس وجود داره میخوام بدونم این یعنی چی ؟

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2019-06-06 14:58

   با سلام.مهمه.لطفا عکستون رو ارسال کنین
   تلگرام ۰۹۰۳۴۵۶۲۲۷۴

   پاسخ
 • الهه خرسند
  2019-04-09 22:12

  با سلام
  دختر من چندماه پیش دچار ضربه به آرنج شد،ولی متاسفانه به پزشک مراجعه نکردیم و به نظرمون جدی نیومد،یک ماه پیش به خاطر دردی که داشت پیش پزشک رفتیم و توی رادیوگرافی شکستگی های متعدد ریز(شبیه ترک شیشه) در قسمت تحتانی بازوش داره که جوش خوردن.
  براش قرص کلسیم و ایندومتاسین تجویز کردن،ولی یه ماهی میشه که دردش خوب نشده.
  لطف میکنین راهنماییم کنین،آیا نیاز به عمل داره،یا با دارو امکان خوب شدنش هست؟

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2019-04-24 20:35

   با سلام.حتما بایستی عکسشون رو ارسال کنین.چند سالشونه؟
   09034562274

   پاسخ
 • فرزاد محمدی
  2019-03-12 12:45

  سلام .بنده شکستگی سر رادیوس و کاپیتولوم آرنج راست داشتم و الان نزدیک سه ماه عمل کردم جای گذاری باز و فیکساسیون با پیچ هربرت بوده و پنج عدد پیچ بکار رفته.الان دستم کامل صاف نمیشه و ۲۰درجه مونده دستم بسته بشه و محدودیت چرخشی دارم. و مدتیه فیزیوتراپی میرم .میخاستم بدونم دوره درمان با فیزیوتراپی تموم میشه .و تا چه مدت نباید اجسام سنگین بلند کنم؟؟

  پاسخ
  • دکتر علی کوشان
   2019-03-12 20:28

   با سلام.محدوديت بلند كردن جسم سنگين ندارين.تا ٦ ماه فيزيو تراپي كمك كننده هست

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed