دررفتگی آرنج زمانی اتفاق می افتد که هر یک از سه استخوان مفصل آرنج از هم جدا یا از حالت طبیعی خارج شوند. این مشکل می‌تواند بسیار دردناک باشد و باعث شود که آرنج ناپایدار شود و گاهی اوقات قادر به حرکت نباشد. دررفتگی آرنج زمانی اتفاق می‌افتد که استخوان‌های ساعد (شعاع و اولنا) در مقایسه با استخوان بازو (استخوان بازو) از جای خود خارج شوند. مفصل آرنج که در محل اتصال این 3 استخوان شکل می‌گیرد ، دررفتگی پیدا می‌کند یا از مفصل خارج می‌شود. آسیب‌های جدی که ممکن است رخ دهد شکستگی (شکستن استخوان های بازو)، صدمه به شریان های بازو (عروق حامل خون به دست) و آسیب به اعصابی است که از ناحیه آرنج عبور و حرکت را مختل می‌کند.

دررفتگی به رباط‌های آرنج آسیب می‌رساند و همچنین می‌تواند به ماهیچه‌های اطراف ، اعصاب و تاندون ها (بافت‌هایی که استخوان‌ها را در یک مفصل متصل می‌کنند) آسیب برساند. اگر فکر می‌کنید دچار دررفتگی آرنج شده اید باید فوراً به دنبال درمان پزشکی باشید. درمان خطر آسیب جبران ناپذیر را کاهش می‌دهد.

دررفتگی آرنج چقدر شایع است؟

میزان بروز آسیب در هر 100000 نفر بالای 16 سال 2.9 مورد برآورد شده است. در کودکان ، وقتی کسی ضربه ناگهانی و شدیدی بر روی بازوی کودک ایجاد شود، ممکن است دررفتگی رخ دهد.

علت دررفتگی آرنج چیست؟

دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد.

 • بیشتر دررفتگی‌های آرنج زمانی رخ می‌دهد که افراد سعی می‌کنند با دست خود از افتادن جلوگیری کنند.
 • تصادفات رانندگی می‌تواند باعث دررفتگی آرنج‌ها شود وقتی افراد دست خود را در برابر ضربه محکم می‌کنند.
 • آسیب‌های ورزشی می‌تواند باعث دررفتگی شود.
 • حرکت بیش از حد نیز می‌تواند باعث دررفتگی آرنج شود.
 • در برخی موارد ، یک اختلال مفصلی مانند سندرم Ehlers-Danlos باعث دررفتگی می‌شود. Ehlers-Danlos مفاصل را به طور غیرمعمول شل و انعطاف پذیر می‌کند.

دررفتگی آرنج چه علائم و نشانه هایی دارد؟

دررفتگی آرنج می‌تواند جزئی یا کامل باشد. نوع کامل آن شامل جداسازی کامل است و لوکساسیون نامیده می‌شود. وقتی مفصل آرنج تا حدی دررفت، به آن سابلوکساسیون گفته می‌شود. پزشکان همچنین دررفتگی را با توجه به میزان آسیب و محل وقوع آن طبقه بندی می‌کنند. 3 نوع شامل:

 • ساده: بدون آسیب جدی به استخوان
 • پیچیده: صدمات شدید به استخوان و رباط
 • شدید: آسیب به اعصاب و عروق خونی اطراف آرنج

علائم و نشانه‌های دررفتگی بسته به شدت آسیب و استخوان‌های درگیر متفاوت است. این علائم عبارتند از:

 • در برخی موارد ، ممکن است احساس دست خود را از دست بدهید یا دیگر نبض نداشته باشید (نمی‌توانید ضربان قلب خود را در مچ دست خود احساس کنید). شریان‌ها و اعصاب از آرنج شما عبور می‌کند و ممکن است در حین دررفتگی به این اعصاب و شریان‌ها نیز آسیب وارد شده باشد.
 • درد شدید در آرنج ، تورم و ناتوانی در خم شدن بازو همه علائم دررفتگی است.
 • کبودی
 • بازوی تغییر شکل یافته
 • ضعف در مفصل
 • از دست دادن توانایی حرکت آرنج
 • درد
 • تورم

درباره آرنج تنیس بازان اینجا بخوانید.

دررفتگی آرنج چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک با معاینه فیزیکی بازو و حرکت دادن مفصل ، دررفتگی آرنج را تشخیص می‌دهد. در بسیاری از موارد ، پزشکان از آزمایش تصویربرداری به نام اشعه ایکس برای بررسی آسیب‌دیدگی استخوان استفاده می‌کنند. گاهی اوقات ، پزشکان از آزمایشاتی به نام MRI یا سی‌تی‌اسکن برای بررسی آسیب عضلات و تاندون‌های اطراف استفاده می‌کنند.

دررفتگی آرنج

وضعیت دررفتگی آرنج چگونه مدیریت یا درمان می‌شود؟

برخی از آرنج‌های دررفتگی به تنهایی به حالت معمول خود برمی‌گردند. موارد شدیدتر نیاز به پزشک دارند تا استخوان‌ها را به موقعیت مناسب خود بازگرداند. درمان دررفتگی آرنج با توجه به شدت آسیب متفاوت است. گام‌هایی که می‌توانید برای کاهش درد در حالی که منتظر مراجعه به پزشک هستید انجام دهید شامل موارد زیر است:

 • استراحت کردن
 • از کمپرس آب سرد استفاده کنید
 • آرنج را بالا نگه دارید

درمان دررفتگی آرنج

درمان دررفتگی آرنج شامل موارد زیر است:

جااندازی: پزشک استخوان‌ها را به حالت طبیعی خود برمی‌گرداند.

دارو: پزشک ممکن است داروهای بدون نسخه را برای کاهش درد تجویز کند.

استراحت: هنگامی که مفصل به جای خود برگشت ، ممکن است لازم باشد مفصل را بی‌حرکت نگه دارید و از آن محافظت کنید. استفاده از اسلینگ نیز می‌تواند به بهبود مفصل آرنج کمک کند.

فیزیوتراپی: ممکن است لازم باشد برای تقویت عضلات و تاندون‌های آرنج تمریناتی انجام دهید تا بعد از بهبودی به حمایت از آن کمک کند.آتل خود را بپوشید آرنج خود را تکان ندهید.

جراحی: ممکن است در موارد زیر نیاز به جراحی داشته باشید:

 • پزشک شما نمی‌تواند با دستکاری استخوان‌ها را به موقعیت مناسب خود بازگرداند.
 • دررفتگی اعصاب یا رگ‌های خونی در آرنج آسیب دیده شده است.
 • تاندون یا ماهیچه‌های پاره شده نیاز به ترمیم دارند.

آیا می توان از دررفتگی آرنج جلوگیری کرد؟

احتیاط می‌تواند به کاهش خطر دررفتگی آرنج فرد کمک کند. روی سطوح لغزنده و پله‌ها مراقب باشید تا از افتادن جلوگیری کنید. برای جلوگیری از صدمات بیش از حد ، از تمرین بیش از حد در ورزش خودداری کنید.

عوامل خطر دررفتگی آرنج چیست؟

افرادی که بیشتر در معرض دررفتگی آرنج قرار دارند شامل افرادی هستند که:

 • افرادی که بیش از 65 سال سن دارند (زیرا بیشتر مستعد افتادن هستند)
 • ورزش و تمرین کردن بیش از حد ، به ویژه فعالیت‌های پرتابی
 • اختلالات ارثی مفصلی مانند سندرم Ehlers-Danlos دارند

پیش آگهی یا چشم انداز افراد مبتلا به دررفتگی آرنج چیست؟

زمان‌ بهبود با توجه به شدت دررفتگی متفاوت است. بسیاری از دررفتگی آرنج‌ها پس از التیام مشکلات دیگری ایجاد نمی‌کنند. معمولاً به محض اینکه پزشک مفصل را در جای خود قرار دهد، فرد احساس بهتری پیدا خواهد کرد.

شکستگی استخوان رادیوس

مفصل آرنج اگر آسیب ببیند به شدت مستعد خشکی مفصلی است. بعضی از شکستگی ها را اگر امکان حرکت وجود داشته باشد، باید خیلی سریع حرکات را شروع کنیم. در بعضی دیگر از شکستگی ها نیاز به جراحی وجود دارد. مفهوم جااندازی در چنین شرایطی خیلی نمیتواند راهکار درمانی باشد. بهتر است در حالت شکستگی به متخصص شانه مراجعه کنید اگر نیاز به جراحی نداشته باشید، فیزیوتراپی را شروع خواهند کرد. در نتیجه از خشکی مفصل جلوگیری خواهد شد.

چه زمانی باید با به پزشک مراجعه کنید؟

اگر نمی توانید آرنج خود را حرکت دهید ، درد شدید دارید ، دست خود را احساس نمی‌کنید یا نبض در مچ دست شما وجود ندارد ، باید فوراً به مطب پزشک یا اورژانس بیمارستان بروید. سعی نکنید خودتان آرنج دررفته را به جای خود برگردانید. این کار می‌تواند به بافت و تاندون‌های اطراف آسیب برساند و منجر به ایجاد عوارض در فرد شود. اگر دچار دررفتگی آرنج شده‌اید ، اگر فکر می‌کنید به درستی بهبود نمی‌یابید یا همچنان مشکل دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. جراحی شانه

علت دررفتگی آرنج

انواع آزمون‌ها

پزشک با معاینه شروع می‌کند. پزشک با بررسی نبض ، از عدم صدمه به اعصاب و عروق شما اطمینان حاصل می‌کند .انگشتان و مچ دست خود را حرکت دهید و فرد باید مطمئن شود که خون به طور معمول به دست وی جریان می‌یابد.بعد ، پزشک اشعه ایکس می‌گیرد. گاهی اوقات ، شکستگی در استخوان می‌تواند شبیه دررفتگی باشد و برخی از شکستگی‌ها هنگام بروز دررفتگی رخ می‌دهد. اگر پزشک به صدمه به شریان مشکوک شود ، ممکن است آزمایش‌های بیشتری مانند آرتریوگرام (اشعه ایکس از شریان) را تجویز کند.

چه سوالاتی باید از پزشک بپرسید؟

در صورت دررفتگی آرنج ، بهتر است از پزشک خود سوال کنید:

 • دررفتگی چقدر جدی است؟
 • آیا به جراحی یا درمان دیگری نیاز خواهید داشت؟
 • به چه علائم و عوارضی باید توجه کنم؟
 • آیا نیاز به ویزیت بعدی دارم و اگر چنین است ، چه زمانی؟

چه زمانی می‌توان به فعالیت‌های عادی خود بازگشت؟

زمان بهبودی با توجه شدت آسیب متفاوت است. اکثر افرادی که از ناحیه آرنج دررفتگی دارند، هنگامی که پزشک مفصل را به وضعیت طبیعی خود بازگرداند، می‌توانند به فعالیت‌های معمول خود بازگردند. اسلینگ می‌تواند به محافظت از مفصل آرنج کمک کند ، بنابراین می‌توانید در حین بهبود مفصل به فعالیت‌های معمول خود بازگردید. هنگامی که می‌توانید فعالیت‌های بدنی بیشتری مانند ورزش یا بلند کردن اجسام سنگین را از سر بگیرید ، پزشک به شما اطلاع می‌دهد.

عوارض پس از درمان

دررفتگی آرنج میتواند باعث خشکی مفصل بشود. در واقع خشکی آرنج بعد از دررفتگی بسیار شایع است. اما مسئله نگران کننده ای نیست. خشکی آرنج بعد از درمان دررفتگی را میتوان با فیزیوتراپی و انجام حرکات ورزشی درمان کرد و به طور کامل از بین برد. روند درمان بین سه تا شش ماه زمانبر خواهد بود تا دامنه حرکتی آرنج به صورت کامل برگرده. اما اگر این خشکی و محدودیت دامنه حرکتی بیشتر از شش ماه طول بکشد و به حالت عادی برنگردد، باید به پزشک مراجعه کنید.

مراقبت از دررفتگی آرنج در خانه

این مشکل یک آسیب جدی است که نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارد. در خانه می‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید و آن را بر روی آرنج خود قرار دهید. این کار می‌تواند به تسکین درد کمک کند و مقداری از تورم را کاهش دهد. اما مهم‌ترین کاری که باید انجام شود مراجعه به پزشک است.بهتر است این آسیب توسط پزشک مورد ارزیابی قرار گیرد ، اما در خانه ، می‌توانید چند علامت را بررسی کنید که نشان می‌دهد شریان بازو و اعصاب سالم هستند یا خیر.

برای بررسی شریان ، زیر انگشت شست خود را در پایین مچ دست را لمس کنید. شما باید بتوانید نبض خود را احساس کنید. نوک انگشتان خود را فشار دهید. آنها باید سفید شوند و سپس در عرض 3 ثانیه به رنگ صورتی معمولی باز گردند. در صورت غیرطبیعی بودن هر یک از این آزمایش‌ها ، فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

سه عصب توسط آرنج اجرا می‌شوند. هر عصب دارای قسمت‌هایی است که به قدرت و احساس کمک می‌کند. ابتدا قدرت خود را با خم کردن مچ به بالا بررسی کنید انگار می‌گویید “ایست” (عملکرد عصب شعاعی) ، سپس انگشتان دست خود را از هم باز کنید (عملکرد عصب اولنار) ، سپس سعی کنید انگشت شست خود را به انگشت کوچک خود (عملکرد عصب میانی) لمس کنید. اگر با هر یک از این آزمایش‌ها مشکل دارید ، بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

با لمس تمام دست و بازوی خود احساس خود را بررسی کنید. در صورت احساس بی‌حسی ، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

جلوگیری از دررفتگی آرنج

وزن خود را روی بازوی خود نیندازید. از موقعیت‌هایی که باعث افتادن می‌شود (مانند راه رفتن در شب یا قرار گرفتن در موقعیت‌های لغزنده) باید اجتناب کنید. به طور کلی، این آسیب به خوبی بهبود می‌یابد. پس از 3-5 روز ، پزشک از فرد می‌خواهد تمرینات ملایم حرکتی آرنج خود را شروع کند. معمولاً ، بهبودی بدون هیچ گونه اثر پایدار رخ می‌دهد.

 

ترجمه از وبسایت

اگر امکان ویزیت حضوری را ندارید، میتوانید در بخش دیدگاه ها، مشکل خود را بنویسید تا به صورت آنلاین ویزیت شوید.

84 دیدگاه. Leave new

 • عبدالرضا کشاورزی
  2023-11-13 22:06

  سلام من مرد ۵۵ ساله حدود سی سال پیش تصادف کردم آرنج دستم شکسته بود و از آن زمان محدودیت حرکتی دارد دستم چرا که آرنج دستم با ترشح استخوان شکسته قفل شده اگر شما می‌تواند عمل کنید خدمت شما برسم تشکر ش موبایل ۰۹۱۴۴۲۰۳۴۵۵

  پاسخ
  • با سلام. طبیعتا برای بررسی درست و کامل باید عکس شما را ببینم و شرایط را ارزیابی کنم. یعنی حتما نیاز به مراجعه حضوری است. درمانی که برای شما شاید بتواند کمک کننده باشد استفاده از مفاصل مصنوعی ارنج است اما اینکه بشود این کار را برای شما انجام داد یا نه نیاز به مراجعه حضوری و بررسی عکس شماست

   پاسخ
 • وحید
  2023-10-24 15:52

  سلام اقای دکتر من ازروز چهار پایه افتادم ارنج اسیب دید وقتی بلن شدم استخون ارنجم زده رود بیرون البته از داخل اورژانس منو برد بیمارستان ولی خیلی شدید درد داشتم عکس گرفتن گفتن در رفتگی منو بردن اتاق عمل بیهوش کردن دستمو جا انداختن اتل بستن دوبار عکس گرفتن گفتن جا وفتاده ولی گفتن بعد سه روز برو متخصص رفتم اتل باز کردن دستم ورم داشت کبود شده بود گفت خونریزی داشته دکتر گف باید گچ بگیری تا سه هفته ولی خیلی درد داره دردش طبیعی گفت رباط پاره کرده

  پاسخ
  • با سلام. دررفتگی مفصل آرنج مشکلی است که کمی پیچیده است. خیلی مواقع درجاتی از محدودیت حرکتی برای بیمار باقی میمونه. اگر بعد از تلاش برای جااندازی مغصل جااندازی نشد و یا لقی داشت به احتمال زیاد نشانگر پارگی بعضی از ربات های اطراف آرنج است که نیاز به جراحی دارد. توصیه میکنم که در صورتی که پرشکتون گفته ربات پارگی دارد جراحی ترمیم ربات برای شما انجام بشه.

   پاسخ
 • محمدرضا رحمانی
  2023-08-19 17:22

  سلام
  آرنج من بعد از مدت کوتاهی که در حالت خم میمونه ،دردناک میشه و بعد از چرخوندن یه صدای بلند شبیه شکسته شدن قلنج میده و درد ساکت میشه. ضمن اینکه درد خفیف دائما بامن هست . برای بلند کردن اجسام سبک فقط در یک حالت( بلند کردن به نحوی که کف دست رو به زمین باشه) مشکل دارم در لیر اینصورت دردی رو حس نمیکنم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • با سلام. دو حالت برای شما مطرح است. بیماری که باعث ایجاد پرده های ضخیم داخل مفصلی میشه و علت دیگه استخوان های اضافه مفصل داخل آرنج. توصیه میکنم با توجه به زمانی که گذشته و دردی که احساس میکنید حتما رادیولوژی سی تی اسکن و ام ار ای آرنج بگیرید و حتما به پزشک مراجعه کنید

   پاسخ
 • Mohammad
  2023-08-09 16:24

  سلام وقت بخیر
  دکتر من دو ماه پیش با بدن گرم نکرده مچ انداختم تا ی مدت
  پشت آرنجم و مفصل قسمت داخلی ارنجم درد میکرد الان دو ماه گذشته و ورزش نکردم و قرص استوپلاس مصرف کردم درد ندارم
  ولی ارنجمو باز و بسته میکنم قسمت داخل ارنجم صدای تق تق مبده
  بعضی مواقع هم ارنجم گیر میکنه و بعدش ی صدا مثل قلنج شکوندن میده

  پاسخ
  • با سلام. این حالتی که میفرمایید معمولا به علت التهاب کپسول مفصل ارنج است. در صورتی که فقط صدا میده و حالت غلنج شکستن رو براتون ایجاد میکنه اما دردناک نیست چیز نگران کننده ای نخواهد بود. اما اگر دردناکه حتما باید ام ار ای انجام بدید.

   پاسخ
 • یگانه
  2023-08-07 01:04

  سلام آقای دکتر من دو ماه پیش تصادف کردم مچ دستم و آرنجم شکست-داخل آرنج پلاتین گذاشتن الان محدودیتی حرکتی داره کجم هست صاف نمیشه ۳۰جلسه فیزیوتراپی رفتم ۲۶سالمه روحیمو باختم😔دیگه تحمل دردو ندارم باید چی کار کنم

  پاسخ
  • با سلام. شکستگی های آرنج معمولا درجاتی از خشکی مغصلی رو به همراه دارند. البته الان واسه اینکه بفهمیم این خشکی به صورت دائمی هست یا خیلی زود برطرف خواهد شد خیلی زوده. معمولا بعد از این اسیب تا 6 ماه فیزیوتراپی و ورزش رو برای بیمار پیشنهاد میکنیم. احتمال بهبودی تا شش ماه وجود داره بعد از 6 ماه اگر محدودیت حرکتی تون باقی موند باید به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • خجسته ابراهیمی رازق
  2023-07-20 00:47

  سلام وقت بخیر
  دختر ۱۶ ساله ای دارم ک آرنج دست چپ دچار در رفتگی شده ولی من اصلا نمیدونم کی این اتفاق براش افتاده
  وقتی نوزاد بود تصادف کردیم عصب دستش قطع شد فیزیو تراپی وکار درمانی زیاد انجام دادم
  عمل پیوند عصب هم ۶ سال پیش انجام دا م بد نبود کمی بهتر شد ولی ۲سال پیش ب من گفتن آرنجش در رفته ولی کی وچ جوری رو نمیدونم
  الان دستش کج شده ونمیچرخه دستش راست باز نمیشه
  پیش دکتر بردم گفتن نمیشه جراحی بشه چون بدتر میشه واکنش دیگه خم وراست نمیشه
  ممنون میشم شما راهنمایی کنید ک چیکار کنم

  پاسخ
  • با سلام. این حالتی که میفرمایید بیشتر به دررفتگی های مادرزادی یا دررفتگی های دوران نوزادی مفصل آرنج شبیه است. معمولا خیلی این حالت دردناک نیست. دامنه حرکتی معمولا خیلی بد نیست و تو این شرایط ما معمولا توصیه خاصی به جراحی نمیکنیم. چون جراحی گاها میتونه باعث بدتر شدن دامنه حرکتی ارنج و ایجاد درد بشه.

   پاسخ
 • علی رضا
  2023-06-13 16:12

  دیدگاه شما در انتظار بررسی است.
  سلام خسته نباشید
  ببخشین یه سوال ازتون دارم
  من چند سال پیش ارنجم در رفته بود ک جا اندختم ،ولی بعدا متوجه شدم جا نیوفتاده. وقتی ک آرنجمو باز میکنم یکم کجه ولی هیچ دردی نداره اصلا فقط یکم کجه،
  میخواستم بپرستم میشه الان بدون جراحی باز جا انداخت ؟

  پاسخ
  • با سلام. خیر توصیه میکنم که هیچ اقدام خاصی رو انجام ندید نه جاااندازی و نه اقدامات دیگه. اگر درد ندارید یه مقدار کجی قابل پذیرش هست. اگر به جااندازی نیاز داشته باشید قطعا این جااندازی باید جااندازی با جراحی باشه که مشکلات مخصوص به خودشو داره. به طور کلی پیشنهاد میکنم اقدام خاصی رو انجام ندید.

   پاسخ
 • زهرا صادقی
  2023-06-05 00:07

  سلام دکتر خسته نباشید،من همسرم چند روز پیش آرنج دستشون در رفته،بعد از جا انداختن آتل بستن،اما متاسفانه توی همین چند روز مدام آتل رو باز می‌کنه و می بنده،و الان علائم کبودی کنار آرنجش هست و یکم ورم داره،می خواستم ازتون بپرسم که این آتل دقیقا چند مدت باید باشه و ایشون اصلا اجازه باز کردن داشتن؟و اینکه دکتر اورژانس گفتن یه قسمت از استخوانش لب پر شده،این یعنی نیاز به عمله یا خوب میشه؟

  پاسخ
  • با سلام. پاسخ دادن به سوالتون دشواره چون حتما باید عکس دیده بشه. لپ پریدگی تو بعضی از نقاط استخوان های ارنج نیاز به جراحی نداره تو بعضی از نقاط دیگه داره. اگر دررفتگی ساده باشه و جا انداخته باشن ما پیشنهاد میکنیم که مریض یک هفته تا ده روز بعد اتل رو باز کنه و حرکت رو شروع کنه چون خشکی مفصل ارنج در این مواقع شایع است.

   پاسخ
  • علی پناهی
   2023-08-13 21:34

   سلام آقای دکتر خسته نباشید.من نزدیک سه ساله مشکل تنیس البو دارم،اول دست چپم بود ولی نزدیک یکساله که دست راستم هم این مشکلو پیدا کرد.هر دو دستم رو عمل کردم هر دست دوبار.یکبار با اتروسکوپی و بعدش جراحی باز.الان یکماه ونیم از آخرین عمل که جراحی باز دست راستم بود ،گذشته ولی ناحیه اپی کندیل دست راستم درد زیادی داره البته اکستنسورهای دستم بهبود پیدا کرده.میخواستم نظر شما رو بدونم که آیا امیدی به درست شدن مشکلم هست ؟با تشکر ازشما

   پاسخ
   • با سلام. اگر بیماریتون همین بوده باشه و جراحی انجام بدید انتظار ما این است که بهبودی بعد از سه ماه حاصل بشه. اگر درد همچنان ادامه داره باید به علت های دیگه مثل گیرافتادگی عصب در ناحیه ارنج یا گردن فکر کرد. اگر بعد از سه ماه مشکل ادامه داشت حتما پیگیر باشید.

    پاسخ
 • هانی
  2023-06-02 02:38

  سلام دکتر وقت بخیر برادرم از وقتی که به دنیا آمد استخوان دست چپش بالای آرنج نزدیک به مفصل برامدگی داشت و ما پیش خودمون فکر میکردیم استخوان دستش بع این صورته اما الان ۸ سالشه و متوجه شدیم درد داره رفتیم دکتر گفتن استخوان آرنج دستش سر جای خودش قرار نگرفته و بزرگ میشه تا وقتی که میتونه دستشو تکون بده نیازی به عمل نداره اما وقتی دردش زیاد شد باید عمل کنه
  اما دکتر ما خیلی نگرانیم امکانش هست که عمل کنه دیگه نتونه دستشو تکون بده ؟؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • با سلام این حالتی که میفرمایید دررفتگی مادرزادی مفصل ارنج هست که به دلایل مختلفی اتفاق می افته خوب درمانش توی سنین پایین تر بهتر از زمانی است که سن بالاتر میره معمولا دیگه جراحی رو انجام نمیدیم. در کل اگر خیلی حرکتشون خیلی محدود و دردناک نیست جراحی رو انجام ندن. چون جراحی میتونه باعث محدودیت حرکتی بشه

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر آرنج دست چپم توی تمرین کشتی درفتش بعد الان 3 ماهی میشه خوب شوده ولی الان ارجمو تکون میدم یا خم راست میکنم تق تق میکنه ودستم لاغر شوده وقتی روش فشار میارم ناتوانه درد میکنه.
  فقد میخواستم بدونم دستم دباره مثل اولش میشه که بتونم کشتی رو ادامه بدم ممنون

  پاسخ
  • با سلام. این حالتی که میفرمایید دو تا علت براش مطرحه. یک اینکه تاندون های اطراف مفصل آرنج تون اسیب دیده باشه و دو اینکه اعصابی که اطراف ناحیه آرنج هستن تحت فشار قرار گرفته باشه. اگر این دو حالت وجود نداشته باشه که برگشتن به حالت نرمال کاملا متصور هست و قطعا خوب خواهند شد اگرچه تا نه ماه طول میکشه. ولی اگر این دو حالت وجود داشته باشه شاید نیاز باشه که اقدامات درمانی براتون انجام بشه. توصیه ام این است که حتما ام ار ای و نوار عصب از ناحیه ارنج بگیرید و به پزشک مراجعه کنید

   پاسخ
 • نادر قدرتی
  2023-04-09 23:48

  سلام اقای دکتر وقت بخیر من با موتور تو کوه زمین خوردم آرنجم استخوان رادیوس در رفت و سر استخوان انگار شکسته چون روز عید بود دکتر نداشت بیمارستان ها مجبور شدم رفتم پیش شکستبند جاانداخت الان مطمعن نیستم که باز کنم دگ خوب خوب میشه یا نه
  منتها از زمانی که جا خورد درد نداره بنظر شما چیکار کنم ؟

  پاسخ
  • مفصل آرنج اگر آسیب ببیند به شدت مستعد خشکی مفصلی است. بعضی از شکستگی ها را اگر امکان حرکت وجود داشته باشد، باید خیلی سریع حرکات را شروع کنیم. در بعضی دیگر از شکستگی ها نیاز به جراحی وجود دارد. مفهوم جااندازی در چنین شرایطی خیلی نمیتواند راهکار درمانی باشد. پیشنهادم این است که به متخصص شانه مراجعه کنید اگر نیاز به جراحی نداشته باشید، فیزیوتراپی را شروع خواهند کرد. در نتیجه از خشکی مفصل جلوگیری خواهد شد. 

   پاسخ
 • کبری وفایی
  2023-01-22 15:59

  سلام وقتتون بخیر مادرم شهریورماه امسال تصادف کرده ۱۲ روز کما بوده آرنج دست چپش رو نمیتونه حرکت بده نه صاف می‌شود نه جمع میشود ده جلسه فیزیوتراپی هم رفت نتیجه نداد شکستگی نداره ارتوپد هم بردم گفتن رگهای دستش خشک شده استخوان اضافی در آمده باید عمل شه آیا شما عمل میکنید درمان میشود

  پاسخ
 • سیدعلی
  2023-01-09 23:06

  باعرض سلام. من حدود 9ماه پیش تصادف کردم و آرنجم شکست و از همون روز اول مشکل حرکتی بخصوص جمع شدن را داشت بعد از فیزیوتراپی های متعدد بازم مشکل حرکتیم خوب نشد که پس از دوماه استخوان اضافه آورده. بهم گفتند باید استخوان اضافه را در بیارم. سوالم اینکه آیا با برداشتن استخوان اضافه مشکل حرکتیم حل میشه ؟ و آیا عمل جراحی بسته هم میشه روش انجام داد با وسیله سوزن تخلیه انجام داد؟

  پاسخ
 • نسرین زارع
  2023-01-09 03:23

  باسلام ووقت بخیر
  جناب آقای دکتر دوهحدودبیست روز قبل دختر۴ساله من درمهدکودک از روی صندلی افتادوکمی پایینتراز ارنج دست راستش دچار شکستگی شد وتحت عمل جراحی وقرارگرفت و۳عددپین درآرنج قرارگرفت
  بعدازعمل بچه میگه انگشت شست رانمیتونه بالا بیاره تکون میتونه بده ولی بالا نمیاد
  انگشتان دیگه هم همینطور ولی کمتر
  میگه انگشت شست خوابه
  بعدازدوهفته پیش جراح خودش بردیم عکس گرفت وگفت جوش خورده یه هفته دیگه بیادپین ها رو برداریم وگفت عصب دست آسیب جدی وارد شده
  آقای دکتر خواهشا بگید خوب میشه فعلا کاری میتونیم انجام بدیم
  یاصبرکنیم پین ها دربیاد چکارکنیم
  لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • با سلام ببینید حالتی که میتوانید به احتمال زیاد آسیب عصب های حرکت دهنده انگشتان هستش. ما توقع داریم بعد از درآوردن پین ها بعد از ۴ هفته حرکت انگشتان نرمال باشه. اگر نرمال نشد نیاز به اقدام جراحی و نوار عصب داره.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  ببخشید من مادرم دیشب آرنجش خورد به دیوار الان خیلی دردش میکنه احساس می‌کنیم که از جا در رفته چیکار کنیم؟

  پاسخ
 • mohammad
  2022-10-18 14:25

  سلام وقت بخیر آقای دکتر من آرنج دست چپم در رفته بود پزشک دستمو جا اندازی کرد دستم یه ماه تو آتل بود الان یه ماهه دستمو از آتل باز کردم ولی دستم کامل باز نمیشه ؟

  پاسخ
  • با سلام.
   دررفتگی آرنج میتواند باعث خشکی مفصل بشود. در واقع خشکی آرنج بعد از دررفتگی بسیار شایع است. اما مسئله نگران کننده ای نیست. خشکی آرنج بعد از درمان دررفتگی را میتوان با فیزیوتراپی و انجام حرکات ورزشی درمان کرد و به طور کامل از بین برد. روند درمان بین سه تا شش ماه زمانبر خواهد بود تا دامنه حرکتی آرنج به صورت کامل برگرده. اما اگر این خشکی و محدودیت دامنه حرکتی بیشتر از شش ماه طول بکشد و به حالت عادی برنگردد، باید به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • نظری
  2022-09-07 01:24

  سلام وقتتون بخیر.
  به مدت ده روزه که در قسمت آرنج درد شدیدی دارم و درد هر روز بیشتر شده و دستم کامل صاف نمیشه و هنگام جمع کردن و تکان دادن دست درد دارم دکتر مراجعه کردم و با معاینه فیزیکی پارگی تاندون رو تشخیص دادن آیا نظر شما هم همینه؟

  پاسخ
 • نیما
  2022-08-31 16:33

  سلام آقای دکتر من ۱۶ سالمه در اثر زمین خوردن در فوتبال به ارنجم آسیب وارد شد و کمی ناتوان شدم به به سختی باز و بسته میشه اما کبود نشده کمی هم تورم داره اما مچ دستم رو به راحتی تکان میدهم بدون هیچ مشکل این اتفاق مال دیروز هست آیا باید به دکتر مراجعه کنم یا خیر

  پاسخ
 • بنیامین
  2022-08-20 11:00

  سلام وقت بخیر
  حدود ۲ ماه پیش براثر زمین خوردگی دیستال هومروس دستم شکست و پیچ و پلاک وپین گذاشتم الان آرنج کامل باز نمی‌شود.
  آیا می‌شود عمل آزاد سازی آرنج را انجام داد؟
  سپاس

  پاسخ
 • عارفی
  2022-08-04 08:44

  سلام و وقت بخیر من یه نفرو میشناسم از فامیل درجه یکم هستن که در بچگیآپ آرنج دست راستش دررفته و جااندازی کردن بعد سالها دوباره دردشون شروع میشه دردشون خیلی زیاده البته و دکتر میره،اونجا دکترا میگن غده توی آرنجت داری و باید نمونه بردرای کنیم و قطع کنیم و خلاصه موقع عمل دکتر با زدن تیغ جراحی متوجه میشن که عفونت بوده و چیزی به اسم غده وجود نداره،یکم بهتر میشن اما ایشون ۳۳ سالشونه و هر سال با درد آرنجش سروکله میزنن،دردشون امسال شدیدتر هم شده،طوری درد داره که از بازو و رگهای گردن گرفته تا انگشتای دستشون خیلی خیلی شدید درد داره طوریکه داروهاو آمپولای آرامبخش هم آرومشون نمیکنه حتی حین درد دستش به لرزه در میاد،دردش به حدی شدیده که داد و بیداد میکنه
  اگه راهنمایی کنید ممنون میشم واقعا مشکل خیلی بزرگیه برامون

  پاسخ
  • با سلام. اگر فقط عفونت باشه توی مفصل آرنج و به خاطر مشکلاتی که میفرمایید، درجاتی از آرتروز مفصل آرنج هم داشته باشید، این میزان درد نباید وجود داشته باشه. وقتی این میزان درد شدید وجود داره میتونه علل دیگه مثل گیرافتادگی عصب توی ناحیه گردن یا آرنج هم باید مدنظر قرار بدید. با توجه به توضیحاتتون خیلی دقیق نمیتونم راهنمایی کنم، چون حتما باید بیمار رو ببینم و معاینه اش کنم. ولی با توجه به این توضیحات بیشتر گیرافتادگی عصب بنظر میاد.

   پاسخ
 • رئیسی
  2022-08-03 22:10

  سلام وقتتون بخیر من امروز آرنجم با آینه بغل یه ماشین در حال حرکت برخورد کرد و الان کبود شده ورم کرده اما میتونم تکونش بده و کارای روزمره انجام بدم اما همراه با درد ممکنه چیز جدی ای باشه؟

  پاسخ
 • ماهان
  2022-07-23 12:55

  سلام وقت بخیر اقای دکتر من حدود یک هفتس دستمو عمل کردم از طرف ارنج در رفتگی داشتم الان میتونم باز بسته کنم ولی گاهی میترسم دستم باز دربیاد می تونید یه میانگین بگید من بعد اون برگردم ورزش

  پاسخ
  • با سلام. اگر فقط دررفتگی بوده و هیچگونه شکستگی نداشتید، ما توصیه مون اینکه یک تا دو هفته بعد از جراحی حرکات معمول آرنج شروع بشه و بعد از 45 روز میتونین حرکات ورزشی رو به ارومی شروع کنید.

   پاسخ
   • جبار خدری
    2022-11-10 23:19

    سلام وقتتون بخیر من درفتگی آرنج داشتم اما بعد از دو سال که گذشته هنوز احساس درد دارم و دستم کاملا باز نمیشه

    پاسخ
 • امیری
  2022-06-26 13:18

  سلام وقت بخیر اقای دکتر من مدتی هستش که احساس مور مور گز در انگشتان دست وپام دارم بعضی مواقع احساس سنگین شدن پا ودست ها تا نزدیکی ارنج از روی دستم رو دارم اولین بار اینحس رو با سنگینی دست دست راست تجربه کردم به حدی انگار شانه م شکسته م بود وانجام کارهای ساده مثل بستن کش به موهام قادر نبودم دکتر رفتم ام ار ای نوار عصب عضله نمیدونه دکتر مغز اعصاب ولی هنوز مشکل دارم بحدی الان سر شانه م بهاندازه یه سکه سوزش داره ودرد پخش میشه دوباره چند دقیقه بعد
  خواهشا منو راهنمایی کنید من چه کنم
  دکتر متخصص ام اس کرمان منو به متخصص شانه ارجاع داد ولی حقیقتا دوست ندارم کرمان معالجعه رو ادامه دهم اگر ممکنه بنده حقیر رو راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • سلام. برای علائم شما دو تا تشخیص مطرحه، بیرون زدگی های گذرای دیسک گردنی و آسیب های تاندون و مراحل اولیه تاندون شانه خشک شده. بهتره حتما به پزشک شانه مراجعه کنید تا مشکلتون شناسایی و حل بشه.

   پاسخ
   • وحید دهاقانی
    2022-09-23 15:09

    سلام پسرم الان ۳ سالش هست و موقع زایمان دچار فلج ارب از دست راست شده و با کا درمانی و فیزیوتراپی الان راه افتاده و تقریبا همه کاری انجام میده فقط موقع بالا آوردن از کمرش استفاده میکنه و بعد از بالا آوردن نمیتونه آرنجش رو صاف کنه چیکار باید بکنم

    پاسخ
 • فاطمه
  2022-05-30 10:46

  سلام وقت بخیر حدودا ۶،روز،پیش در اثر زمین خوردگی آرنج دست راستم در،رفت که جا اندازی شده ولی الان کبودی خیلی شدید در ناحیه آرنج دارم به علاوه مورمور ،آیا طبیعیه?

  پاسخ
 • علیرضا حشمتی
  2022-05-29 02:29

  سلام وقت بخیر من حدود یازده ماه پیش سنگی رو پرتاب کردم و ارنجم صدا داد و درد شدید داشت همون روز و ب مراطب کاهش کرد ولی بعضی از مواقع ب ارنجم تویه همون زاویه پرتاب که فشار میاد درد میکنه و ناتوان میشم

  پاسخ
 • احسان لرستانی
  2022-05-10 23:36

  سلام وقتتون بخیر . من سال ۹۹ از ارتفاع افتادم آرنج دست راستم ضربه خورد. دکتر برام آتل بست. بعد ۴۰ روز باز کرد . و فیزیوتراپی ۱۵ جلسه رفتم .یه مدت خوب بود همراه بادرد. اما چن وقتی هست آرنجم صدای خورد شدن استخون میده. کارم آرایشگری هست . دکتر بهم گفت. آتروز و سایدگی مفصل . میشه راهنمای کنید لطفا

  پاسخ
  • سلام. این حالتی که میفرمایید به احتمال زیاد یا شکستگی مخفی داخل مفصل آرنج بوده و یا در اثر ضربه مجددا دچار پیشرفت آرتروز شدید. وجود صدا در آرنج طبیعی نیست. توصیه میکنم یک سی تی اسکن از آرنج تون انجام بدید و روی اون میشه تصمیم گرفت که چه نوع درمانی براتون انجام بدیم.

   پاسخ
 • یداله همتی
  2022-01-21 23:11

  سلام وقت بخیر ارنج سمت راست کامل باز نمیشه.گفتند عمل آزاد سازی مفصل آرنج لازم است.بجز عمل درمان دیگری دارد؟ممنون میشم

  پاسخ
 • صفیه
  2021-12-11 20:54

  سلام وقت به خیر
  من چندسالی هست درد در ارنج و ساعد دست راست دارم و یکسالی هست دچار بی حسی و خولب رفتن های هر دودستم هستم و درد خیلی بدی در ارنج دست راستم دارم جوری که این درد اجازه خیلی کارهارو بهم نمیده نمیتونم چیزی بلند کنم دستم اگه خم باشه بزور صاف میکنم و اگه صاف باشه به زور و با درد بازش میکنم نوار عصب و عضله دادم و بهم گفتند جراحی عر دودست سریعا نمیدونم چکار کنم حتی دیگه ترسیدم برم جایی نشون بدم،آیا امکانش هست اقای دکتر بررسی کنید نوار غصب و عضلمو و اگه واقعا مشکلم شدید بگید چکار کنم چون دوتا بچه کوچک دارم و به تنها گزینه ای که فکر نمیکردم جراحی هست

  پاسخ
 • ایمان برزین
  2021-11-19 22:55

  سلام آقای دکتر ، پدر من حدود ۹ ماه پیش ارنج دستش شکست و پو پلاتین گذاشته و بعد عمل دستش از قسمت آرنج کلا صاف نمیشه و انگشتان دستش هم به طور کامل جمع نمیشه الان باید چکار کنیم پلاتین هم هنوز داخل دستش هست

  پاسخ
  • سلام. لازم است عکس دیده شود تا ببینیم میزان جوش خوردگی خوب است و مفصل تخریب شده است یا نه. ولی بهطور کلی بعد از این مدت زمان پیشنهادم این است که پلاتین حتما خارج شود و عمل آزادسازی ارنج برایشان اتفاق بیفتد.

   پاسخ
   • رهگذر
    2022-05-29 18:42

    سلام آقای دکتر خسته نباشید
    مادر من پارگی تاندون داشتن و متاسفانه نشد پیش شما عمل‌کنن پیش پزشک دیگه ای لمل کردن چون ارزون تر بود .
    حالا از عملشون راضی نیستن و بلد از گذشت حدود ۶ماه هنوز درد دارن و دستشون قفل میکنه و میگن صدای تق تق میده ولی دامنه حرکتی دارن کامل. ولی همچنان درد دارن
    دکتر خودش گفته التهاب بورس هست و چیزی نیست خودش خوب میشه .ولی بهتر نشدن
    ولی کورتون که تزریق میکنن خوب میشن .
    میشه اگر ممکنه بفرمایید مشکل چیه آیا جدی هست یا خیر ؟
    عمل روتاتور کافشون هم بسته بوده

    پاسخ
    • با سلام. ما انتظارمون این هست که شش ماه بعد از عمل ایشون مشکل بیمار به طور کامل برطرف بشه. اگر هنوز مشکل دارن، پیشنهاد میکنم یه عکس یا ام ار ای از وضعیتشون بگیرن تا وضعیتشون بررسی بشه.

     پاسخ
     • یوسف کیان مهر
      2023-10-31 22:25

      سلان آقای دکتر وقتت بخیر من ارنجم در رفته دوهفته دستم تو اتل بود الان ک بازش کردم دستم نه کامل باز و نه کامل بسته میشه خواستم بدونم این طبیعیه یا خیر

     • با سلام بله محدودیت حرکتی به دنبال دررفتگی یک مورد شایع است. البته الان نمی‌توان اظهار نظر کرد که این محدودیت حرکتی به شکل دائم برای شما باقی خواهد ماند یا خیر. البته الان نمی‌توان اظهار نظر کرد که این محدودیت حرکتی به شکل دائم برای شما باقی خواهد ماند یا خیر. در اکثر موارد محدودیت حرکتی بعد از ۲ الی ۳ ماه از بین خواهد رفت. تنها کار که می‌توانید انجام دهید این است که که حرکتهایی که برایتان دشوار است را به شکل کامل و بیشتر انجام دهید و و از دستتان استفاده کنید. اگر بیش از ۳ الی ۴ ماه محدودیت حرکتی با باقی ماند حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.

  • ارمان
   2023-03-19 23:55

   سلام آقای دکتر ممنون میشم راهنماییم کنید،پسر من موقع تولد سه سالگیش دستش به بد بلند کردنش از قسمت مفصل آرنج در رفت و همون شب توسط شخصی که تخصص نداشت جا انداخته شد و پسرم گفت دردی ندارم و کلا آروم شد ،قبلش خیلی جیغ می‌کشید و گریه میکرد،اما بعد از اون شب حدودا چند ماه بعد دوباره تو یه مهمونی دستشو کشیدن از آرنج باز در رفت و باز انداختیم جاش،و این قضیه تا الان که پسرم ۴.۵ شده هر چند ماه یه بار کسی دستشو محکم میکشه اتفاق میافته و من خیلی نگرانم،باید چیکار کنم؟؟؟توروخدا کمکم کنید ممنون

   پاسخ
 • مهدی فاطمی
  2021-11-18 22:23

  سلام آقای دکتر . حدود 10 روز هست که با مشکل مور مور شدن انگشت کوچیک و حلقه دست چپ مواجه شده ام که با مطالعه در اینترنت متوجه شدم مشکل از عصب اولنار هست. به دکتر مراجعه کردم و قرص ویتامین b300 نوشت. البته شما در بعضی نظرات گفته بودید که اگر این عصب دیر درمان بشود احتمال دائمی شدن نقض وجود دارد. می خواستم بپرسم تا چه زمانی مهلت هست که درمان دارویی جوابگو باشد و بعد از آن باید به دنبال جراحی بود؟

  پاسخ
  • سلام. بله یکی از شایع ترین علل اش گیر افتادگی عصب در ناحیه آرنج است. اما بعضا گیرافتادگی دیسک گردنی نیز میتواند این علائم را ایجاد کند. تا سه هفته صبر کنید اگر بعد از سه هفته علائم ادامه پیدا کرد و افزایش پیدا کردند، باید حتما ام ار ای و نوار عصب و گردن بگیرید و به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 • آمنه فرجی
  2021-10-08 14:41

  در سن کودکی آرنج دست چپم در رفته و توسط فرد غیر متخصص جا اندازی شد ، سه سال قبل روی همین آرنج زمین خوردم ، بعد از آن درد مزمنی همیشه احساس میکنم. در عرض یکی دوماه اخیر درد بسیار زیاد شده و استخوان قوزک خارجی آن بیرون زده و به لمس خیلی حساس است. خواهشمندم راهنمایی بفرمایید. باتشکر

  پاسخ
  • باید عکستون رو ببینم.ولی دو احتمال وجود داره.اول آسیب تاندون آرنج که به قسمت خارجی آرنج میچسبه و دوم شروع ارتروز آرنج

   پاسخ
  • حمید
   2023-07-20 09:39

   سلام خسته نباشید
   ببخشین یه سوال ازتون دارم
   من چند سال پیش ارنجم در رفته بود ک جا اندختم ،ولی بعدا متوجه شدم جا نیوفتاده. وقتی ک آرنجمو باز میکنم یکم کجه ولی هیچ دردی نداره اصلا فقط یکم کجه،
   آیا میشه الان بدون جراحی باز جا انداخت ؟
   ممنون🙏🏻

   پاسخ
 • فرشته
  2020-11-17 15:14

  سلام وقت بخیر، من ۶۵ سالم هست و آرنج دست راستم از ۱۰ سال پیش شروع به خم شدن کرد و الان آرنج دست چپم نیز همین اتفاق داره براش میوفته، پزشکهای زیادی مراجعه کردم و رسوب کلسیم تشخیص داده شده ولی متاسفانه راهکار و درمان مشخصی توصیه نمیکنند. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
 • وقت بخیر من دستم فلج ارب هستش29ساله هستم ارنجم کامل باز نمیشه امکان درمانش هست؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed